Cestovné odporúčanie - Jordánsko

28.5.2018 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Jordánsko
Stupeň odporúčania: 1. stupeň - varovanie (výstraha)

Jordánsko je turisticky atraktívna a aj v súčasných podmienkach relatívne bezpečná krajina. Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam jordánskych úradov však nie je možné úplne vylúčiť riziko teroristických útokov, podobne ako je to kdekoľvek inde na svete. Bezpečnostné zložky však prijímajú potrebné kroky na zníženie ich pravdepodobnosti. Po útokoch, ku ktorým došlo v predchádzajúcich rokoch, zaviedli osobitné bezpečnostné opatrenia aj väčšie hotely a turistické rezorty.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) odporúča v Jordánsku vo všeobecnosti zachovávať opatrnosť najmä v časoch a na miestach, kde sa zhromažďujú väčšie počty ľudí. Treba sa vyhýbať prípadným demonštráciám alebo protestom miestnych obyvateľov. Obozretnosť je potrebné zachovávať tiež v okolí mešít, hlavne počas hromadných piatkových modlitieb. Zbytočne sa netreba zdržiavať v blízkosti vládnych budov a armádnych objektov, nefotiť ich a zvážiť návštevu miest, ako sú nočné kluby, bary a podobne. Zvýšiť opatrnosť treba aj na miestach s vysokou koncentráciou ľudí (napr. turistických a nákupných centrách). V každom prípade dodržiavať usmernenia a pokyny miestnych bezpečnostných zložiek.

 

MZVaEZ odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do pohraničných oblastí Jordánska so Sýriou a Irakom. Rovnako sa neodporúča návšteva utečeneckých táborov. Pri cestách do odľahlejších vidieckych oblastí sa odporúča zvýšená opatrnosť, výhodou je lokálny sprievodca. Z bezpečnostných dôvodov sú na niektorých miestach kontrolné stanovištia jordánskej armády, na ktorých sa kontroluje identita cestujúcich.

 

Turisti by mali mať pri sebe vždy cestovný pas, prípadne jeho kópiu. Prístup k cudzincom je všeobecne veľmi priateľský, ústretový a tolerantný, no netreba zabúdať, že Jordánsko je moslimská krajina. Tomu treba prispôsobiť správanie, oblečenie, či prípadnú konzumáciu alkoholu (na verejnosti sa neodporúča vôbec). Jednoznačne odporúčame rešpektovať miestne zvyky a tradície.

 

Skupina viac ako piatich osôb sa považuje za turistickú skupinu a jej organizovaný pohyb po turistických pamiatkach je podmienený sprievodom miestneho autorizovaného sprievodcu, resp. jordánskej cestovnej kancelárie. Nedodržanie tohto pravidla môže byť miestnymi úradmi sankcionované.

 

V prípade problémov je potrebné vyhľadať asistenciu polície alebo bezpečnostných zložiek. V Jordánskom hášimovskom kráľovstve je akreditovaný zastupiteľský úrad SR so sídlom v libanonskom Bejrúte, odkiaľ je občanom SR v prípade potreby poskytovaná konzulárna asistencia s obmedzeniami vyplývajúcimi z geografickej vzdialenosti a limitovaného dopravného spojenia. V hlavnom meste Ammán sídli Honorárny konzulát SR, ktorý môže tiež poskytnúť základnú konzulárnu pomoc.