Cestovné odporúčanie - Nigéria

6.2.2019 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Nigéria
Stupeň odporúčania: 2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí v Nigérii z dôvodov rizika incidentov v súvislosti s konaním prezidentských a parlamentných volieb 16. februára 2019 a volieb guvernérov 2. marca 2019.

 

Ide o štáty Borno, Yobe, Adamawa, Gombe, Delta, Bayelsa, Rivers, Akwa Ibom, Cross River a Zamfara. Obavy z nepokojov, ktorých spúšťačom môžu byť konflikty náboženského a etnického pôvodu, ako aj zvýšená prítomnosť kriminálnych živlov sú aj v štátoch Bauchi, Zamfara, Kano, Kaduna, Jigawa, Katsina, Kogi, Sokoto, Kebbi a Abbia. Pravdepodobnosť konania protestov sa týka tiež hlavného mesta Abuje a mesta Lagos. Odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania do týchto štátov platí pred voľbami, v čase volieb a v povolebnom období, minimálne do oficiálneho vyhlásenia výsledkov volieb, inaugurácie volených a konštituovania legislatívnych a výkonných orgánov. V štátoch Borno, Yobe, Adamawa, Gombe, Kano, Kaduna Jos a Bauchi na severovýchode a v štátoch delty rieky Niger - Bayelsa, Delta a Cross Rivers pretrváva riziko útokov teroristov a militantov. V prípade neodkladnosti cesty alebo pobytu vo všetkých uvedených štátoch odporúčame vyhýbať sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí, vrátane miest s náboženským významom, hotelov, barov a reštaurácií, trhovísk, obchodných domov, nepoužívať prostriedky verejnej dopravy a sledovať miestne médiá.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyzýva slovenských občanov, aby v prípade cestovania do Nigérie využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke MZVEZ SR. V prípade potreby odporúčame slovenským občanov kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji na mobilnom telefónnom čísle (+234) 9092243997.