Cestovné odporúčanie - Sýria

18.7.2017 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Sýrska arabská republika
Stupeň odporúčania: 4. stupeň - odporúčanie opustiť krajinu

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) jednoznačne neodporúča žiadne cesty slovenských občanov do Sýrie. Všetkým občanom SR, ktorí sa v Sýrii aj naďalej zdržiavajú, MZVaEZ SR odporúča, aby krajinu okamžite opustili. Situácia v Sýrii je dlhodobo kritická a nebezpečná. V krajine od roku 2011 prebieha vojnový konflikt so zapojením veľkého a neprehľadného počtu ozbrojených zložiek – jednak pravidelnej armády a s ňou spriaznených domácich i zahraničných milícií, na strane druhej rôznych povstaleckých skupín, pričom viaceré z nich sú radikálneho, resp. teroristického charakteru. V Sýrii naďalej operujú aj teroristi z tzv. Islamského štátu (Daeš), proti ktorým zasahujú, okrem vyššie uvedených ozbrojených zložiek a skupín, aj vojenské sily viacerých štátov.

 

Okrem násilných zrážok na viacerých miestach krajiny dochádza k teroristickým útokom aj na tých územiach, kde sa priamo nebojuje (napr. v Damasku). Na území Sýrie naďalej dochádza aj k únosom ľudí a ozbrojeným kriminálnym prepadom. Presuny po krajine komplikuje množstvo kontrolných bodov (tzv. check-points), ktoré ovládajú provládne alebo protivládne sily, prípadne lokálne milície. Základná infraštruktúra bola narušená prakticky na celom území, mestá a obce trpia prerušovaním dodávok elektrickej energie, vody a neraz aj výpadkami v zásobovaní základnými životnými potrebami, vrátane liekov. Vzhľadom na túto situáciu je možnosť prípadnej konzulárnej asistencie slovenským občanom na území Sýrie minimálna až prakticky nemožná.

 

Veľvyslanectvo SR v Damasku bolo vzhľadom zhoršujúce sa bezpečnostné podmienky v roku 2012 dočasne presťahované do Bejrútu a v roku 2015 definitívne zatvorené. Limitovanú konzulárnu asistenciu občanom SR v Sýrii poskytuje v rámci existujúcich možností a bezpečnostnej situácie zastupiteľský úrad SR v Bejrúte.

 

Adresa zastupiteľského úradu SR v Bejrúte: Weavers Center, 12th floor Clemenceau Street Beirut Lebanon

Tel.: 00961 (0)1 376 422
Fax.: 00961 (0)1 376 423
Úradné hodiny: Po – Pi, 09:00 – 16:00 miestneho času
Núdzová telefónna linka (iba mimo úradných hodín) 00961 81 313 423
Email: emb.beirut@mzv.sk
Web stránka: www.mzv.sk/bejrut
 

V prípade nevyhnutnosti cesty do Sýrie MZVaEZ SR odporúča slovenským občanom, aby využili možnosť dobrovoľnej registrácie.