Čierna Hora - aktuálne cestovné obmedzenia v rámci opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19

20.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Čierna Hora

Čierna Hora zaviedla od polnoci 16. marca 2020 zákaz vstupu všetkých cudzích štátnych príslušníkov na územie krajiny, s výnimkou tých, ktorí majú platný trvalý alebo prechodný pobyt na území Čiernej Hory, alebo prepravujú tovar (vodiči medzinárodnej dopravy, vrátane tranzitu cez Čiernu Horu) - je potrebné rátať so sprísnenými a časovo náročnejšími hraničnými kontrolami.

 

Výstup cudzincov z krajiny toho času nie je obmedzovaný, je potrebné si však pred cestou preveriť aktuálne podmienky vstupu do susedných štátov podľa plánovanej trasy.

 

Vyššie uvedené opatrenia boli prijaté predbežne na dobu 15 dní.

 

Medzinárodná železničná, autobusová a letecká osobná doprava boli 16. marca 2020 pozastavené na dobu neurčitú.

 

Medzinárodná nákladná doprava ostáva toho času bez výraznejších obmedzení so sprísnenými zdravotnými a sanitárnymi kontrolami na hraniciach.

 

Od 19. marca 2020 bola na neurčito pozastavená taktiež vnútroštátna doprava, vrátane taxislužieb.

 

Takisto bol prijatý zákaz vstupu všetkých výletných lodí a jácht do prístavov Bar, Budva, Kotor, Kumbor-Portonovi, Tivat a Zelenika predbežne do 2. apríla 2020.

 

Všetky reštaurácie, kaviarne a bary ako aj obchody v krajine boli v rámci opatrení vlády na zabránenie šírenia vírusu zatvorené, s výnimkou tých, kde si občania môžu kúpiť lieky, potraviny, drogériový tovar, palivá či krmivo pre zvieratá.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Podgorici +382 67 654 959 alebo Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky +421 2 5978 5978.

 

Kontaktné údaje Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Podgorici sú: Crnogorskih Serdara 5, 81000, Podgorica, Čierna Hora; tel.: +382 20 601 440; e-mail: emb.podgorica@mzv.sk.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Podgorici zároveň odporúča slovenským občanom v prípade cestovania do zahraničia využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.