Čierna Hora

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 01.05.1970
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Čierna Hora
  Vláda Čiernej Hory na základe článku 39 Zákona o životnom prostredí (publikovaný: „Služebni list RCG, broj 12/96“) na zasadnutí dňa 24.4.2008 schválila Dohodu o zmene a doplnení dohody o výške úhrad, postupe vyúčtovania a platenia nákladov z dôvodu znečisťovania životného prostredia.....
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Európa
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Čierna Hora
miestny názov Crna Gora
miestny názov v latinke Crna Gora
anglicky Montenegro
Rozloha: 13 812 km2
Počet obyvateľov: 620 029(údaj z roku )
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Podgorica Podgorica Podgorica
Mena: EURO (EUR)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Srbská republika 203
Chorvátska republika 14
Bosna a Hercegovina 225
Albánska republika 172
Dĺžka pobrežia: 293 km
Administratívne územné členenie: 23 municipalít (opština)
Telefónna predvoľba: 00382
Medzinárodná poznávacia značka: MNE
Internetová doména: .me
HDP na obyvateľa: 6 511 EUR (údaj z roku 2016)
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
pravoslávne 72,07%
moslimovia 19,11%
katolíci 3,44%
ostatní 5,38%
Štátny sviatok
dátum sviatok
21.5. Deň nezávislosti
13.7. Deň štátnosti
Vznik štátu: 03.06.2006 ()
Hlava štátu: Milo DJUKANOVIĆ
Predseda vlády: Duško MARKOVIĆ
Minister zahraničných vecí: Srdjan DARMANOVIĆ
Dátum konania posledných volieb: 16.10.2016
Výkonná moc v štáte: vláda
Zákonodarný orgán: Parlament (jednokomorový)- Skupština - 81 poslancov
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 28.06.2006
Časové pásmo: CET (GMT+1)
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.mip.gov.me
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Podgorica

Name:
slovak native
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Podgorici
Street:
Town:
slovak native
ZIP:
State:
slovak native
Phone: +382 20601440
Mobile phone:
Fax: +382 20601456
E-mail: emb.podgorica@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/podgorica
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Čierna Hora uplatňuje voči občanom SR bezvízový styk na všetky druhy pasov do 90 dní. Občania SR môžu cestovať na územie Čiernej Hory na dobu do 30 dní pobytu aj na občiansky preukaz. Odporúča sa platnosť oboch dokumentov minimálne 3 mesiace pri odchode krajiny.

Upozorňujeme, že v prípade využitia leteckej dopravy môžu niektoré letecké spoločnosti vo svojich prepravných podmienkach stanoviť podmienku predloženia cestovného pasu. Preto je vždy potrebné preveriť si, či konkrétna letecká spoločnosť akceptuje občiansky preukaz ako cestovný doklad.

Pre vstup neplnoletých osôb do Čiernej Hory je potrebné docx notársky overené splnomocnenie v anglickom jazyku  (docx; 12.84 KB). V splnomocnení musí byť podpis oboch rodičov (vrátane ich identifikačných údajov), ak dieťa cestuje v sprievode tretej osoby. Ak cestuje s jedným z rodičov, je potrebné splnomocnenie druhého rodiča. 

Po príchode do krajiny sa nahláste v mieste pobytu (v spolupráci s ubytovacím zariadením).

Odporúčame si vyhotoviť kópie cestovných dokladov (v prípade straty) a poistiť sa pred cestou. 

 

Dátum poslednej aktualizácie: 04/07/2017

Miestne špecifiká: Stravovacie návyky, hygiena, dostupnosť bežných potravín
Stravovacie návyky sa neodlišujú podstatne od európskeho priemeru, hygiena v reštauráciách a v obchodoch je na dobrej úrovni. Hygiena môže byť nižšia v južnej časti krajiny mimo turistických oblastí. Všetky bežné potraviny sú v Čiernej Hore dostupné.
Zdravotníctvo

Očkovanie sa nevyžaduje. Od roku 2008 je možné doviesť do Čiernej Hory obmedzené množstvo potravín (info je viditeľne vystavená na hraničných priechodoch). Zoznam potravín,ktoré môžete doviezť, je uvedený na stránke www.mzv.sk/podgorica
Bezpečnosť

Krajina je čo sa týka bezpečnosti porovnateľná so Slovenskom.
Zvláštnosti pri nákupoch a objednávaní tovaru a služieb
V Čiernej Hore je dostupný všetok tovar a služby tak ako v SR.
Právo

ČH je dlhodobo kritizovaná v EÚ za jej nedostatočný boj proti korupcii.
Bankovníctvo

Celý bankový sektor je privatizovaný a banková sieť je tvorená renomovanými bankami.
Doprava

Je akceptovaný vodičský preukaz SR a medzinárodný vodičský preukaz.
Miestni vodiči jazdia značne nebezpečne (predbiehanie v zákrutách a na miestach so zlým výhľadom). Ukazovatele zmeny smeru jazdy sa používajú zriedka.
Aktuálne informácie o situácii na cestách je možné získať na stránke Motoristického zväzu Čiernej Hory (Auto-moto Savez Cerne Gore) www.amscg.org
Colné a devízové predpisy: Oficiálnou menou je EURO, bez toho, aby bola Čierna Hora členom eurozóny. Pri vstupe do krajiny musí cudzinec disponovať dostatkom finančných prostriedkov na pokrytie svojho pobytu (zákon neudáva presnú výšku požadovaného finančného zabezpečenia). Pri vstupe a tranzite cez Čiernu Horu je cudzinec povinný finančnú hotovosť (EURO alebo inú valutu) vyššiu ako ekvivalent 10.000,- EUR prihlásiť na hraničnom priechode, a vyžiadať si o tom písomné potvrdenie. V opačnom prípade hrozí zadržanie valút pri výstupe z Čiernej Hory.
Informácia pre motoristov:

 


Zapožičané vozidlo: V prípade vjazdu do Čiernej Hory s požičaným vozidlom v zahraničí, vrátane lízingu, je potrebné mať zodpovedajúcu overenú plnú moc vlastníka vozidla (aspoň aj s prekladom do anglického jazyka), v prípade firemného vozidla overenú plnú moc vlastníka firmy (vrátane prekladu do angličtiny). 

Cestná sieť je v Čiernej Hore napriek čiastkovým zlepšeniam celkovo horšia ako v SR. Veľká časť vozoviek býva rekonštruovaná či opravovaná aj v priebehu letnej turistickej sezóny. Značenie na vedľajších cestách vrátane smerových ukazovateľov takmer  úplne chýba, vozovky sú zvyčajne veľmi neprehľadné a úzke, vhodné obvykle iba pre jazdu v jednom smere. Zvýšenú opatrnosť treba venovať pri prejazde kruhovými križovatkami. Zákon o bezpečnosti na cestách (Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima) zaviedol v roku 2013 nové povinnosti a mnohonásobne zvýšil postih za nedodržanie pravidiel cestnej premávky. Bol okrem iného zavedený zákaz používania zariadení, ktoré odhaľujú radar, alebo obmedzujú jeho činnosť. Zákon rozšíril povinnú výbavu o reflexnú vestu umiestnenú v kabíne vozidla a zaviedol povinnosť používať detské sedačky pre deti do 5 rokov. Nové sú taktiež ustanovenia o potvrdzovaní alkoholu v krvi a prítomnosti alkoholu v organizme. Obsah alkoholu sa potvrdzuje príslušnými zariadeniami na meranie prítomnosti alkoholu a zisťuje sa, či je obsah alkoholu v krvi väčší ako 0,3 promile. Povolená hranica bola znížená z 0,5 promile na 0,3 promile. 

Doprava: Je akceptovaný vodičský preukaz SR a medzinárodný vodičský preukaz.Miestni vodiči jazdia značne nebezpečne (predbiehanie v zákrutách a na miestach so zlým výhľadom). Ukazovatele zmeny smeru jazdy sa používajú zriedka. Pri tranzite do Čiernej Hory cez Srbsko, po trase Belehrad – Čačak – Podgorica (prímorské oblasti) odporúčame maximálnu opatrnosť! Ide o cestu 1. triedy (nie diaľnicu!), ktorá vedie cez menšie mestá a dediny. Trasa je komplikovaná, s častými dopravnými nehodami, uzáverami v dôsledku cestných prác, dopravnými zápchami a množstvom kamiónov. Pre bližšie informácie ohľadne pravidiel cestnej premávky odporúčame navštíviť webovú stránku www.mzv.sk/podgorica.
Klimatické podmienky: Pobrežná časť má prímorskú klímu. V letných mesiacoch sa teploty dosahujú až 38-40 stupňov C. Hlavné mesto Podgorica je typická vysokými teplotami počas letných mesiacov. Teploty v zime pohybujú na hornatom severe ČH i do mínus 15 stupňov C.
Zdravotná starostlivosť: Očkovanie sa nevyžaduje. Od roku 2008 je možné doviesť do Čiernej Hory obmedzené množstvo potravín (info je viditeľne vystavená na hraničných priechodoch) Zoznam potravín, ktoré môžete doviezť, je uvedený na stránke www.mzv.sk/podgorica
Adresa/kontakt na vybrné nemocničné zariadenie:
Klinické centrum Čiernej HoryLjubljanska bb
81000 Podgorica, Crna Gora
Urgentné prípady: +382 20 412 412http://www.kccg.me/
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Čierna Hora je bezpečnou dovolenkovou destináciou, ktorú charakterizuje nízka úroveň kriminality. Na plážach a v kempingoch je potrebné venovať zvýšenú pozornosť osobným veciam, starostlivo opatrovať doklady a cennosti pred možnou krádežou (uložením v trezore ubytovacieho zariadenia).
Dôležité telefónne čísla:

Tiesňové volania - 112
Polícia - 122
Prvá pomoc - 124Hasiči - 123
Letiská Čiernej Hory - www.montenegroairports.comMedzinárodné letisko Podgorica (TGD): +382 (20) 444 240,444 242
Medzinárodné letisko Tivat (TIV): +382 (32) 670 975
Železničná doprava - www.zcg-prevoz.me/Red_voznje
Željezničná stanica Podgorica: +382 (20) 411 211Željezničná stanica Bar: +382 (30) 301 615

Lodná doprava - www.montenegrolines.netBarska plovidba (Montenegrolines): +382 (30) 303 469,311 164
Mobilní operátori v Čiernej Hore
Telenor - 1188
T Mobile - 1500M:tel - 1600

Zaujímavé internetové adresy:

Oficiálna turistická prezentácia Čiernej Hory

Motoristický zväz Čiernej Hory

 

   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  07.06.2019
  | Aktivity ministra | Čierna Hora
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák včera (6. júna 2019) rokoval s prezidentom Čiernej Hory Milom Djukanovićom, ktorý do Bratislavy pricestoval na bezpečnostnú konferenciu Globsec 2019 Bratislava Forum. Partneri ocenili dobré a intenzívne priateľské vzťahy medzi oboma krajinami. Minister Lajčák vyzdvihol predovšetkým pokrok Čiernej Hory v eurointegračnom procese, ktorý potvrdila minulý týždeň aj Európska komisia vo svojom hodnotení. „Chcem Vás povzbudiť, aby ste nepoľavili vo vašom úsilí, naďalej pokračovali v integračnom procese a zintenzívnili reformy osobitne v oblasti právneho štátu,“ zdôraznil v tejto súvislosti šéf slovenskej diplomacie.
 • ikonka galerie
  08.05.2019
  | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Čierna Hora
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (8. mája 2019) pokračoval druhým dňom v návšteve Čiernej Hory vo funkcii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), v rámci ktorého rokoval s predsedom parlamentu Ivanom Brajovićom a predsedom vlády Duškom Markovićom.
 • ikonka galerie
  07.05.2019
  | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Čierna Hora
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák začal dnes (7. mája 2019) návštevou Čiernej Hory prvú zo svojich ciest do regiónu západného Balkánu vo funkcii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). V rámci prvého pracovného dňa rokoval so svojim čiernohorským rezortným partnerom, ministrom zahraničných vecí Srdjanom Darmanovićom a prijal ho prezident Milo Djukanović.
 • ikonka galerie
  14.11.2018
  | Aktivity ministerstva | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Čierna Hora
  Slovensko ako krajina Stredoeurópskej kultúrnej platformy (ďalej SKP) sa v spolupráci s členskými krajinami zapojilo v dňoch 6. - 8. 11. 2018 do podujatia organizovaného pod maďarským predsedníctvom s názvom „Dance and Music Traditions in Central Europe“ v Podgorici.
 • 13.09.2018
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Čierna Hora
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek prijal dnes (13. septembra) dezignovaného veľvyslanca Čiernej Hory v Slovenskej republike Željka Perovića pri príležitosti odovzdania kópií jeho poverovacích listín.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.mip.gov.me
Dôležité telefónne čísla:

Tiesňové volania - 112
Polícia - 122
Prvá pomoc - 124Hasiči - 123
Letiská Čiernej Hory - www.montenegroairports.comMedzinárodné letisko Podgorica (TGD): +382 (20) 444 240,444 242
Medzinárodné letisko Tivat (TIV): +382 (32) 670 975
Železničná doprava - www.zcg-prevoz.me/Red_voznje
Željezničná stanica Podgorica: +382 (20) 411 211Željezničná stanica Bar: +382 (30) 301 615

Lodná doprava - www.montenegrolines.netBarska plovidba (Montenegrolines): +382 (30) 303 469,311 164
Mobilní operátori v Čiernej Hore
Telenor - 1188
T Mobile - 1500M:tel - 1600

Zaujímavé internetové adresy:

Oficiálna turistická prezentácia Čiernej Hory

Motoristický zväz Čiernej Hory

 

MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity:

V Čiernej Hore pôsobí veľmi malá krajanská komunita, ktorá je združená v Spolku čiernohorsko-slovenského priateľstva.