Čína - Taiwan

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Čínska republika (Taiwan)
miestny názov 中華民國
anglicky Republic of China (Taiwan)
Rozloha: 36.193 km2 km2
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Taipei 台北 Taipei
Úradný jazyk: Mandarínska čínština
Mena: Nový taiwanský dolár (TWD)
Administratívne územné členenie: 16 krajov: Taipei, Taoyuan, Hsinchu, Miaoli, Taichung, Changhua, Yunlin, Chiayi, Tainan, Kaohsiung, Pingtung, Taitung, Hualien, Nantou, Yilan, Penghu a 5 provinčných samospráv: Keelung, Hsinchu, Taichung, Chiayi, Tainan
Telefónna predvoľba: +886
Medzinárodná poznávacia značka: TW
Internetová doména: com.tw
Vznik štátu: 17.12.1911 (Čínska republika)
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: http://www.mofa.gov.tw
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

SEKÚ Taipei

Name:
slovak native
The Slovak Economic and Cultural Office Taipei
Street: 333 Keelung Road, Section 1
Town:
slovak native
Taipei, Republic of China (Taiwan) ROC
ZIP:
State:
slovak native
Phone: +886 287803231
Mobile phone:
Fax: +886 227235096
E-mail: seco.taipei@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/taipei
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

V platnosti je obojstranný bezvízový režim na dobu do 90 dní pre účel turizmu. Podmienkou pre vstup bez víz je platnosť pasu dlhšia ako 6 mesiacov od vstupu na Taiwan. Imigračný úrad od Vás môže vyžadovať predloženie spiatočnej letenky, potvrdenie ubytovania, itinerár, adresu, na ktorej sa na Taiwane budete zdržiavať, dostatok finančných prostriedkov a pod. Pri vstupe do krajiny sa každý cudzinec musí podrobiť procedúre odoberania odtlačkov prstov a nasnímanie tváre.

Slovenskí občania môžu získať víza na iný účel ako turizmus na Taiwan prostredníctvom Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave:
Taipejská reprezentačná kancelária
Mostová 2, 81102 Bratislava Tel.: (02) 58253229
Fax: (02) 2) 58253225
E-mail: svk@mofa.gov.tw

Miestne špecifiká:

Drogy

Na Taiwane platí nulová tolerancia voči dovozu, prechovávaniu alebo užívaniu drog a v týchto prípadoch sú ukladané najprísnejšie tresty (s maximálnym doživotným trestom). Odporúčame preto občanom, aby sa týmto činnostiam vyhýbali a za žiadnych okolností zo sebou neniesli cudziu batožinu alebo balíčky a skontrolovali si poriadne svoju batožinu.

Colné a devízové predpisy:
 • Deklarácia hotovosti  nad 100.000 TWD, 20.000 RMB alebo 10.000 USD a ekvivalenty hodnoty v iných menách.
 • Deklarácia zlata a iných drahých kovov pri hodnote vyššej ako 20.000 TWD.
 • Potrebné informovať colnú správu na letisku pri dovoze produktov z vodných živočíchov, zvierat, rastlín a ohrozených druhov živočíchov.
 • Dovoz liekov bez lekárskeho predpisu nesmie presiahnuť 36 krabíc / fliaš na osobu celkovo. Lieky na predpis je možné doviezť s minimálnou spotrebou 2 mesiace. Produkty pre čínsku medicínu nesmú presiahnuť 12 druhov s max. váhou 1 kg každého druhu bylín.
 • Dovoz živých zvierat a rastlín je zakázaný. Dovoz psov, mačiek a králikov sa riadi ustanoveniami zákona o prevencii  a kontrole živočíšnych chorôb (Act of Prevention and Control Infection Animal Diseases).

Dovoznému clu nepodlieha:

 • Dovezený tovar nepresahujúci celkovú hodnote 20.000 TWD
 • 200 cigariet alebo 25 cigár alebo 1 libra tabaku na osobu
 • 1 liter alkoholu na osobu

Zákaz dovozu do krajiny:

 • heroín, morfium, ópium, kokaín, kanabis, amfetamín atď. v zmysle zákona o kontrole narkotík (Act for the Control of Narcotics) a ich deriváty.
 • zbrane (v rátane strelných zbraní, harpún, vzduchových zbraní atd.), munícia (v rátane bômb, kártridže, explozíva), útočné nože a ďalšie zbrane v zmysle zákona o kontrole zbraní a munície (Act Governing the Control of Guns, Ammunition and Knives)
 • akékoľvek divoké zvieratá alebo ohrozené druhy zvierat a rastlín a výrobkov z nich. Dovoz možný jedine na základe povolenia BAPHIQ (Bureau of Animal and Plant Health Inspection and Quarantine)
 • veci porušujúce patenty, ochranné známky a autorské práva
 • nepravé alebo falšované bankovky a cenné papiere a zariadenia na ich výrobu
 • všetky zakázané látky a lieky voľne predajné alebo v prírode rastúce (v rátane marihuany)
 • ovocie, živé zvieratá, rastliny a ich produkty. Prípadný dovoz je potrebné konzultovať s BAPHIQ (Bureau of Animal and Plant Health Inspection and Quarantine)
 • cestujúci, ktorí dovážajú telekomunikačné a rádiové zariadenia musia mať povolenie o dovoze z Národnej komisie pre komunikáciu (National Communications Commission) s výnimkou prenosných mobilných telefónov nie viac ako dva kusy na osobu.

Zákaz vývozu z krajiny:

 • Kópie kníh, fotografií, nahrávok, videí, audio-vizuálnych nosičov, softvérov
 • pravé čínske starožitnosti, staré mince, obrazy
 • zbrane (v rátane strelných zbraní, harpún, vzduchových zbraní atd.), munície (v rátane bômb, kártridžov, explozív atd.), útočné nože  a ďalšie zbrane v zmysle zákona o kontrole zbraní a munície (Act Governing the Control of Guns, Ammunition and Knives)
 • nepravé alebo falošné bankovky a cenné papiere a zariadenia na ich výrobu
 • heroín, morfium, ópium, kanabis, amfetamín atď. v zmysle zákona o kontrole narkotík (Act for the Control of Narcotics) a ich deriváty
 • akékoľvek divoké zvieratá a ohrozené živočích a produkty z nich. Vývoz možný jedine na základe povolenia  Radou pre poľnohospodárstvo (Council of Agriculture, Executive Yuan).

Bližšie informácie o dovoze a vývoze tovar je možné konzultovať priamo s colnou inšpekciou na medzinárodnom letisku Taoyuan International Airport na telefónnych linkách 24 hodín denne:

 • Terminal 1: +886-3-3982307
 • Terminal 2: +886-3-3983386

Ďalšie referencie

Informácia pre motoristov:

Slovensko a Taiwan si navzájom uznávajú národné vodičské preukazy od roku 2012. Slovenskí občania môžu používať slovenský vodičský preukaz spolu s medzinárodným vodičským preukazom na Taiwane po dobu 30 dní. Občania, ktorí majú povolenie na pobyt môžu požiadať o vydanie taiwanského vodičského preukazu, avšak najneskôr do 1 roka od ich vstupu do krajiny. Po predložení slovenského vodičského preukazu príslušné taiwanské úrady odoberú slovenský vodičský preukaz, ktorý bude zaslaný na príslušný policajný zbor na Slovensku.

Doprava: Pri preprave v rámci krajiny je možné použiť letecké, autobusové, a železničné linky, v mestách taxíky (odporúča sa mať so sebou čínsky názov lokality s adresou, taxikári obvykle nehovoria anglicky a neovládajú latinku) a v Taipei a Kaohsiungu metro, ktoré je vzhľadom na prehustenú automobilovú dopravu najrýchlejšie. V prípade záujmu o vedenie motorového vozidla je nevyhnutný medzinárodný vodičský preukaz spolu s európskym vodičským preukazom. V prípade pobytu dlhšie ako 30 dní je potrebné požiadať o vydanie miestneho vodičského preukazu.
Klimatické podmienky:

Taiwan leží v subtropickom až tropickom klimatickom pásme. V priemere ročne na Taiwane padne 2.600 milimetrov zrážok. Obdobie dažďov je v letnom období máj a jún. Tajfúnová sezóna je júl až september.

Zdravotná starostlivosť: Odporúča sa zabezpečenie komplexného cestovného a zdravotného poistenia pred príjazdom do teritória.
Zdravotná starostlivosť je dostupná na vyhovujúcej úrovni. V niektorých zariadeniach je možné nájsť aj anglicky hovoriaci personál. Zdravotnícke zariadenia za svoje služby od cudzincov požadujú finančnú hotovosť.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Kriminalita je voči cudzincom spravidla limitovaná na drobné prečiny a priestupky.
Hrozba terorizmu je nízka, je však potrebné brať na zreteľ aktuálny trend jeho globalizácie.
Odporúča sa vyhýbať sa politickým zhromaždeniam akéhokoľvek charakteru.
Práca v krajine: Pracovná činnosť na Taiwane je ilegálna bez príslušného pracovného povolenia, vydávaného Radou pre pracovné záležitosti (Council of Labor Affairs), s výnimkou osobitných prípadov (čl. 48, Employment Service Act). Určené oblasti pracovnej činnosti pre zamestnávanie cudzincov:
1. Špecialisti alebo technici,2. Riadiaci pracovníci spoločností, založenými zahraničnými investormi,3. Školskí učitelia,
4. Učitelia v doplnkových jazykových vzdelávacích zariadeniach,5. Športoví tréneri a športovci,
6. Pracovníci v oblastiach náboženstva, umenia a zábavy,7. Posádka obchodných a technických plavidiel.
Ďalšie referencie: http://iff.npa.gov.tw
Dôležité telefónne čísla:

110 – polícia

119 – záchranná a požiarna služba

100 alebo 106 – Pohotovostné číslo všeobecné

0800 024 111 - Informácie pre turistov

0800 011 765 - Turistické informácie - hotline

   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka suboru
  14.02.2017
  | Ekonomické správy | Výstavy a veľtrhy | Čína - Taiwan
  Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei informuje o pripravovanom poľnohospodárskom veľtrhu Taiwan Agriculture Week 2017, ktorý sa uskutoční v dňoch 9. – 11. novembra 2017 v meste Kaohsiung.
 • 15.07.2016
  | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Čína - Taiwan
  Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch zorganizovali od 26. júna do 1. júla 2016 propagačnú cestu po Slovensku „Explore Slovakia" pre piatich zástupcov taiwanských cestovných kancelárií.
 • 15.04.2016
  | Ekonomické správy | Čína - Taiwan
  Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei informuje podnikateľskú verejnosť o možnosti zúčastniť sa na podujatí Európsky inovačný týždeň v Taipei, ktorý je zameraný na informačné a komunikačné technológie. Podujatie sa uskutoční v dňoch 30.5. – 3.6. 2016 v Taipei, na Taiwane.
 • 28.09.2015
  | Čína - Taiwan
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje podnikateľskú verejnosť o konaní bezplatného kooperačného B2B podujatia Taiwan trade mission to Slovakia, ktoré sa uskutoční dňa 4. novembra 2015 v Raddison Blu Carlton Hotel v Bratislave.
 • 23.03.2015
  | Ekonomické správy | Čína - Taiwan
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje o konaní medzinárodného veľtrhu cyklistického priemyslu „Taipei International Cycle Show", ktorý sa uskutočnil v dňoch 18. – 21. marca 2015.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.mofa.gov.tw
Dôležité telefónne čísla:

110 – polícia

119 – záchranná a požiarna služba

100 alebo 106 – Pohotovostné číslo všeobecné

0800 024 111 - Informácie pre turistov

0800 011 765 - Turistické informácie - hotline

MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
Dátum podpisu / Dátum nadobudnutia platnosti zmluvy Úplný názov zmluvy v slovenskom jazyku
25.03.2015 Dohovor Rady Európy proti obchodovaniu s ľudskými orgánmi
26.02.2015 Dohoda o Vyšehradskom patentovom inštitúte
25.02.2015 Dohoda medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Islandom na strane druhej o účasti Islandu na spoločnom plnení záväzkov Európskej únie, jej členských štátom a Islandu v druhom záväznom období Kjótskeho protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy
05.11.2014 Dohoda o účasti Chorvátskej republiky v Európskom hospodárskom priestore
15.10.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Dohovoru o udeľovaní európskych patentov (Európskemu patentovému dohovoru)
30.09.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci
30.09.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Madridskej dohode o medzinárodnom zápise ochranných známok a k Protokolu k tejto dohode
27.06.2014 Dohoda o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Gruzínskom na strane druhej
27.06.2014 Dohoda o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Moldavskou republikou na strane druhej
21.05.2014 Dohoda o prevode a mutualizácii príspevkov do jednotného fondu na riešenie krízových situácií
   1    2    3    4    5    6    7    8    9       >>
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: