Taiwan

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 07.02.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Taiwan
  Taiwan zaznamenal medzi 4. februárom a 7. februárom 2018 série stredne silných zemetrasení o sile v rozmedzí od 3 – 6 magnitúdy v oblasti turisticky navštevovaného meste Hualien na východnom pobreží Taiwanu.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Taiwan
miestny názov 台灣
anglicky Taiwan
Rozloha: 36.193 km2 km2
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Taipei 台北 Taipei
Úradný jazyk: Mandarínska čínština
Mena: Nový taiwanský dolár (TWD)
Administratívne územné členenie: 16 krajov: Taipei, Taoyuan, Hsinchu, Miaoli, Taichung, Changhua, Yunlin, Chiayi, Tainan, Kaohsiung, Pingtung, Taitung, Hualien, Nantou, Yilan, Penghu a 5 provinčných samospráv: Keelung, Hsinchu, Taichung, Chiayi, Tainan
Telefónna predvoľba: +886
Medzinárodná poznávacia značka: TW
Internetová doména: com.tw
Vznik štátu: 14.12.1911 (Čínska republika)
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: http://www.mofa.gov.tw
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

V platnosti je obojstranný bezvízový režim na dobu do 90 dní pre účel turizmu. Podmienkou pre vstup bez víz je platnosť pasu dlhšia ako 6 mesiacov od vstupu na Taiwan. Imigračný úrad od Vás môže vyžadovať predloženie spiatočnej letenky, potvrdenie ubytovania, itinerár, adresu, na ktorej sa na Taiwane budete zdržiavať, dostatok finančných prostriedkov a pod. Pri vstupe do krajiny sa každý cudzinec musí podrobiť procedúre odoberania odtlačkov prstov a nasnímanie tváre.

Slovenskí občania môžu získať víza na iný účel ako turizmus na Taiwan prostredníctvom Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave:
Taipejská reprezentačná kancelária
Mostová 2, 81102 Bratislava Tel.: (02) 58253229
Fax: (02) 2) 58253225
E-mail: svk@mofa.gov.tw

Miestne špecifiká:

Drogy

Na Taiwane platí nulová tolerancia voči dovozu, prechovávaniu alebo užívaniu drog a v týchto prípadoch sú ukladané najprísnejšie tresty (s maximálnym doživotným trestom). Odporúčame preto občanom, aby sa týmto činnostiam vyhýbali a za žiadnych okolností zo sebou neniesli cudziu batožinu alebo balíčky a skontrolovali si poriadne svoju batožinu.

Colné a devízové predpisy:
 • Deklarácia hotovosti  nad 100.000 TWD, 20.000 RMB alebo 10.000 USD a ekvivalenty hodnoty v iných menách.
 • Deklarácia zlata a iných drahých kovov pri hodnote vyššej ako 20.000 TWD.
 • Potrebné informovať colnú správu na letisku pri dovoze produktov z vodných živočíchov, zvierat, rastlín a ohrozených druhov živočíchov.
 • Dovoz liekov bez lekárskeho predpisu nesmie presiahnuť 36 krabíc / fliaš na osobu celkovo. Lieky na predpis je možné doviezť s minimálnou spotrebou 2 mesiace. Produkty pre čínsku medicínu nesmú presiahnuť 12 druhov s max. váhou 1 kg každého druhu bylín.
 • Dovoz živých zvierat a rastlín je zakázaný. Dovoz psov, mačiek a králikov sa riadi ustanoveniami zákona o prevencii  a kontrole živočíšnych chorôb (Act of Prevention and Control Infection Animal Diseases).

Dovoznému clu nepodlieha:

 • Dovezený tovar nepresahujúci celkovú hodnote 20.000 TWD
 • 200 cigariet alebo 25 cigár alebo 1 libra tabaku na osobu
 • 1 liter alkoholu na osobu

Zákaz dovozu do krajiny:

 • heroín, morfium, ópium, kokaín, kanabis, amfetamín atď. v zmysle zákona o kontrole narkotík (Act for the Control of Narcotics) a ich deriváty.
 • zbrane (v rátane strelných zbraní, harpún, vzduchových zbraní atd.), munícia (v rátane bômb, kártridže, explozíva), útočné nože a ďalšie zbrane v zmysle zákona o kontrole zbraní a munície (Act Governing the Control of Guns, Ammunition and Knives)
 • akékoľvek divoké zvieratá alebo ohrozené druhy zvierat a rastlín a výrobkov z nich. Dovoz možný jedine na základe povolenia BAPHIQ (Bureau of Animal and Plant Health Inspection and Quarantine)
 • veci porušujúce patenty, ochranné známky a autorské práva
 • nepravé alebo falšované bankovky a cenné papiere a zariadenia na ich výrobu
 • všetky zakázané látky a lieky voľne predajné alebo v prírode rastúce (v rátane marihuany)
 • ovocie, živé zvieratá, rastliny a ich produkty. Prípadný dovoz je potrebné konzultovať s BAPHIQ (Bureau of Animal and Plant Health Inspection and Quarantine)
 • cestujúci, ktorí dovážajú telekomunikačné a rádiové zariadenia musia mať povolenie o dovoze z Národnej komisie pre komunikáciu (National Communications Commission) s výnimkou prenosných mobilných telefónov nie viac ako dva kusy na osobu.

Zákaz vývozu z krajiny:

 • Kópie kníh, fotografií, nahrávok, videí, audio-vizuálnych nosičov, softvérov
 • pravé čínske starožitnosti, staré mince, obrazy
 • zbrane (v rátane strelných zbraní, harpún, vzduchových zbraní atd.), munície (v rátane bômb, kártridžov, explozív atd.), útočné nože  a ďalšie zbrane v zmysle zákona o kontrole zbraní a munície (Act Governing the Control of Guns, Ammunition and Knives)
 • nepravé alebo falošné bankovky a cenné papiere a zariadenia na ich výrobu
 • heroín, morfium, ópium, kanabis, amfetamín atď. v zmysle zákona o kontrole narkotík (Act for the Control of Narcotics) a ich deriváty
 • akékoľvek divoké zvieratá a ohrozené živočích a produkty z nich. Vývoz možný jedine na základe povolenia  Radou pre poľnohospodárstvo (Council of Agriculture, Executive Yuan).

Bližšie informácie o dovoze a vývoze tovar je možné konzultovať priamo s colnou inšpekciou na medzinárodnom letisku Taoyuan International Airport na telefónnych linkách 24 hodín denne:

 • Terminal 1: +886-3-3982307
 • Terminal 2: +886-3-3983386

Ďalšie referencie

Informácia pre motoristov:

Slovensko a Taiwan si navzájom uznávajú národné vodičské preukazy od roku 2012. Slovenskí občania môžu používať slovenský vodičský preukaz spolu s medzinárodným vodičským preukazom na Taiwane po dobu 30 dní. Občania, ktorí majú povolenie na pobyt môžu požiadať o vydanie taiwanského vodičského preukazu, avšak najneskôr do 1 roka od ich vstupu do krajiny. Po predložení slovenského vodičského preukazu príslušné taiwanské úrady odoberú slovenský vodičský preukaz, ktorý bude zaslaný na príslušný policajný zbor na Slovensku.

Informácie pre predĺženie medzinárodného vodičského preukazu


Informácie o postupe výmeny slovenského vodičského preukazu za taiwanský

 

Dátum poslednej aktualizácie: 17/08/2017

 

Doprava: Pri preprave v rámci krajiny je možné použiť letecké, autobusové, a železničné linky, v mestách taxíky (odporúča sa mať so sebou čínsky názov lokality s adresou, taxikári obvykle nehovoria anglicky a neovládajú latinku) a v Taipei a Kaohsiungu metro, ktoré je vzhľadom na prehustenú automobilovú dopravu najrýchlejšie. V prípade záujmu o vedenie motorového vozidla je nevyhnutný medzinárodný vodičský preukaz spolu s európskym vodičským preukazom. V prípade pobytu dlhšie ako 30 dní je potrebné požiadať o vydanie miestneho vodičského preukazu.
Klimatické podmienky:

Taiwan leží v subtropickom až tropickom klimatickom pásme. V priemere ročne na Taiwane padne 2.600 milimetrov zrážok. Obdobie dažďov je v letnom období máj a jún. Tajfúnová sezóna je júl až september.

Zdravotná starostlivosť: Odporúča sa zabezpečenie komplexného cestovného a zdravotného poistenia pred príjazdom do teritória.
Zdravotná starostlivosť je dostupná na vyhovujúcej úrovni. V niektorých zariadeniach je možné nájsť aj anglicky hovoriaci personál. Zdravotnícke zariadenia za svoje služby od cudzincov požadujú finančnú hotovosť.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Kriminalita je voči cudzincom spravidla limitovaná na drobné prečiny a priestupky.
Hrozba terorizmu je nízka, je však potrebné brať na zreteľ aktuálny trend jeho globalizácie.
Odporúča sa vyhýbať sa politickým zhromaždeniam akéhokoľvek charakteru.
Práca v krajine: Pracovná činnosť na Taiwane je ilegálna bez príslušného pracovného povolenia, vydávaného Radou pre pracovné záležitosti (Council of Labor Affairs), s výnimkou osobitných prípadov (čl. 48, Employment Service Act). Určené oblasti pracovnej činnosti pre zamestnávanie cudzincov:
1. Špecialisti alebo technici,2. Riadiaci pracovníci spoločností, založenými zahraničnými investormi,3. Školskí učitelia,
4. Učitelia v doplnkových jazykových vzdelávacích zariadeniach,5. Športoví tréneri a športovci,
6. Pracovníci v oblastiach náboženstva, umenia a zábavy,7. Posádka obchodných a technických plavidiel.
Ďalšie referencie: http://iff.npa.gov.tw
Dôležité telefónne čísla:

110 – polícia

119 – záchranná a požiarna služba

100 alebo 106 – Pohotovostné číslo všeobecné

0800 024 111 - Informácie pre turistov

0800 011 765 - Turistické informácie - hotline

   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 07.02.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Taiwan
  Taiwan zaznamenal medzi 4. februárom a 7. februárom 2018 série stredne silných zemetrasení o sile v rozmedzí od 3 – 6 magnitúdy v oblasti turisticky navštevovaného meste Hualien na východnom pobreží Taiwanu.
 • 15.07.2016
  | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Taiwan
  Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch zorganizovali od 26. júna do 1. júla 2016 propagačnú cestu po Slovensku „Explore Slovakia" pre piatich zástupcov taiwanských cestovných kancelárií.
 • 15.04.2016
  | Ekonomické správy | Taiwan
  Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei informuje podnikateľskú verejnosť o možnosti zúčastniť sa na podujatí Európsky inovačný týždeň v Taipei, ktorý je zameraný na informačné a komunikačné technológie. Podujatie sa uskutoční v dňoch 30.5. – 3.6. 2016 v Taipei, na Taiwane.
 • 28.09.2015
  | Taiwan
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje podnikateľskú verejnosť o konaní bezplatného kooperačného B2B podujatia Taiwan trade mission to Slovakia, ktoré sa uskutoční dňa 4. novembra 2015 v Raddison Blu Carlton Hotel v Bratislave.
 • 23.03.2015
  | Ekonomické správy | Taiwan
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje o konaní medzinárodného veľtrhu cyklistického priemyslu „Taipei International Cycle Show", ktorý sa uskutočnil v dňoch 18. – 21. marca 2015.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.mofa.gov.tw
Dôležité telefónne čísla:

110 – polícia

119 – záchranná a požiarna služba

100 alebo 106 – Pohotovostné číslo všeobecné

0800 024 111 - Informácie pre turistov

0800 011 765 - Turistické informácie - hotline

MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: