Darovanie knihy Lotyšskej národnej knižnici pri príležitosti 100. výročia lotyšskej nezávislosti

17.1.2019 | Aktivity veľvyslancov | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Lotyšsko

Stalo sa už zvykom, že najvyšší predstavitelia cudzích krajín darujú pri svojej oficiálnej návšteve  Lotyšska knihu Národnej knižnici. Prezident Andrej Kiska nebol výnimkou a pri svojej ostatnej návšteve 18. decembra minulého roka pri príležitosti osláv storočnice založenia Lotyšska daroval knižnici knihu „Utiekol som z Osvienčimu“. Príbeh je priamym svedectvom Rudolfa Vrbu zachytávajúcim útek spolu s Alfrédom Wetzlerom z tohto neslávne známeho koncentračného tábora.  

 

Knihu Lotyšskej národnej knižnici osobne odovzdal slovenský veľvyslanec v Rige Ladislav Babčan na slávnostnom akte v stredu 16.1. na pôde tejto významnej lotyšskej kultúrnej ustanovizne. Publikáciu prebral jej riaditeľ Andris Vilks, podľa ktorého „sú si Lotyšsko a Slovensko v mnohom tak blízke, majú podobnú historickú skúsenosť a napriek tomu o sebe vedie tak málo a táto kniha to môže napraviť“. Zároveň „Posolstvo Nikdy nesmieme zabudnúť, ktoré prezident Andrej Kiska vpísal do knihy, má pripomínať, že podmienkou napredovania je znalosť a poučenie sa z minulosti“, uviedol veľvyslanec SR v Rige počas aktu darovania.  

 

Kniha bude súčasťou tzv. „poličky národov“, ktorú tvoria dary z rôznych kútov sveta. Zo SR sa v nej už nachádzajú Dobšinského „Slovenské ľudové rozprávky“ odovzdané predsedom NR SR A. Dankom.