Estónsko - opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

13.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Estónsko

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Helsinkách upozorňuje slovenských občanov, že vláda Estónskej republiky vyhlásila v súvislosti s ochorením COVID-19 stav núdze do 1. mája 2020 a zaviedla nasledovné opatrenia:

 

-Všetky verejné zhromaždenia sú zakázané.

-Všetky vzdelávacie inštitúcie budú zatvorené od 16. marca 2020

-Cestujúca verejnosť sa pri vstupe do krajiny musí podrobiť hygienickým kontrolám. Cestujúci budú povinne vypĺňať formuláre o ich nedávnych pobytoch. Dané opatrenie platí pre pozemné a námorné hraničné prechody, aj pre letiská. Zrušené boli plavby trajektami na trase Tallinn-Štokholm.

-Bol zavedený zákaz návštev v nemocniciach, domovoch dôchodcov a podobných inštitúciách.

 

Vláda Estónskej republiky vyzýva zahraničných cestujúcich, aby odložili svoje cesty do Estónska. V prípade, že je cesta do Estónska nevyhnutná, musia dotknuté osoby zostať 14 dní v izolácii.

 

Informácie o ochorení COVID-19 v Estónsku poskytuje Zdravotná rada Estónska.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Helsinkách: +358 503017441 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

 

Zároveň odporúčame slovenským občanom, aby v prípade ciest do Estónska využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, respektíve prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.