Etiópia - aktuálna bezpečnostná situácia

25.9.2009 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky upozorňuje na existenciu mínových polí v oblastiach etiópsko-eritrejskej hranice a na vysoké riziko prepadnutia či únosu cudzincov v tejto geografickej časti Afriky. Situácia v danej oblasti je veľmi napätá a je predpoklad jej náhleho prudkého zhoršenia. Etiópsko - eritrejská hranica zostáva naďalej uzatvorená. Z uvedených dôvodov sa neodporúča cestovať do regiónov v oblasti štátnej hranice medzi Etiópiou a Eritreou.

Za rizikové možno ďalej označiť regióny Gambela, východné oblasti Afar a Harar, federálne štáty Somali (Ogaden) a Oromiya, oblasti mimo veľkých miest v pásme 50 km od sudánskych a kenských hraníc. V pohraničnej oblasti Etiópie s Kenskou republikou bol zaznamenaný zvýšený výskyt cezhraničných lúpežných prepadnutí.

Odporúča sa za žiadnych okolností necestovať do pohraničných oblastí so Somálskom a nevyužívať cestné hraničné priechody medzi Etiópiou a Somálskom príp. Somalilandom. Veľké riziko predstavuje rovnako cestovanie do oblastí Fik, Degehabur, Gode, Korahe a Warder, čo sú tzv. zóny somálskeho regiónu, v ktorých aktívne pôsobia rebelské skupiny a bezpečnostná situácia je tam veľmi nebezpečná.

Bezpečnostná situácia na severe krajiny a na tzv. severnom turistickom okruhu je relatívne bezproblémová. Návštevy bývalých cisárskych miest Bahir dar, Gondar, Lalibela, Axum a Mekele, predovšetkým pokiaľ sú uskutočnené letecky, nepredstavujú pre turistov zvýšené bezpečnostné riziká.

Pozn.: Informácia zaradená na webovú stránku dňa 25.09.2009