Etiópia

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 02.07.2019
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
  V súvislosti s nedávnym pokusom o vojenský prevrat počas ktorého bolo usmrtených niekoľko vysokých úradníkov federálnej vlády Etiópie vrátane náčelníka generálneho štábu Ministerstva obrany a prezidenta amharského štátu, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do severnej oblasti Etiópie štátu Amhara, a to najmä do mesta Bahir Dar, kde neustále pretrváva napätá situácia.
 • 19.06.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
  Ministerstvo zahraničných vecí SR varuje cestujúcich občanov SR pred cestou po východnej Afrike motorovým vozidlom, obzvlášť pri prekročení hranice Sudánu a Etiópie. Etiópska strana nerešpektuje platbu „karnetu“ a vyžaduje od turistov sumu vo výške 10 až 20 000 eur zálohu na prepravu súkromného motorového vozidla, pričom pravdepodobnosť, že turistom budú vrátené finančné prostriedky naspäť v rovnakej mene, akej ich zložili, je veľmi nepravdepodobná.
 • 19.06.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
  Slovenské veľvyslanectvo v Addis Abebe upozorňuje všetkých slovenských občanov na zvýšené riziká pri cestovaní v Etiópii. V Etiópii narastá kriminalita a dochádza k prepadom cudzincov, fyzickému násiliu, olúpeniu o cenností a ublíženiu na zdraví aj s následkami smrti.
 • 19.06.2018
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
  Bezpečnostná situácia v niektorých regiónoch Etiópie je naďalej napätá a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ďalej odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do východnej oblasti Etiópie-Harerghe Zone (Oromský štát), kde aj naďalej zotrváva napätie medzi oromským a somálskym etnikom. V tejto súvislosti odporúčame, vyhnúť sa cestám pozdĺž miest Addis Abeba, Diredawa, Harar a Jijiga. Ministerstvo aj naďalej odporúča slovenským občanom v krajine zachovávať maximálnu obozretnosť a vyhýbať sa akýmkoľvek politickým zhromaždeniam alebo demonštráciám.
 • 25.09.2009
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
  Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky upozorňuje na existenciu mínových polí v oblastiach etiópsko-eritrejskej hranice a na vysoké riziko prepadnutia či únosu cudzincov v tejto geografickej časti Afriky. ...
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: federatívna republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Etiópia
miestny názov v latinke Ityopp'ya Federalawi Demokrasiyawi Ripeblik
anglicky Federal Democratic Republic of Ethiopia
Rozloha: 1.127 127 km2
Počet obyvateľov: 90,9mil(údaj z roku 2012)
Hlavné mesto:
slovensky anglicky
Addis Abeba Addis Abeba
Počet obyvateľov hlavného mesta: 3,4mil (údaj z roku 2012)
Úradný jazyk: amharšťina, tigrinya, oromigna, guaragigna, somálšťina, arabština, ostatné etnické jazyky, angličtina (hlavný cudzí jazyk vyučovaný v školách)
Mena: etiópsky birr (ETB), 1 Birr – 100 centov, 1 EUR=17 ETB, 1 USD = 24,89 ETB (júl 2013) (ETB)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Džibutská republika 349
Eritrejský štát 912
Kenská republika 861
Somálsko 1600
Sudánska republika 1606
Dĺžka pobrežia: 0
Administratívne územné členenie: 9 etnicky založených štátov a 2 samostatné oblasti : Adis Abeba , Afar, Amara (Amhara), Binshangul Gumuz, Dire Dawa*, Gambela Hizboch , Hareri Hizb , Oromiya , Sumale , Tigray, Ye Debub Biheroch Bihereseboch na Hizboch
Telefónna predvoľba: 00251
Internetová doména: .et
HDP na obyvateľa: 1100 (údaj z roku 2011)
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
moslimovia 45
kresťania 35
animisti 12%
iné 3
Štátny sviatok
dátum sviatok
28.5. Národný deň
História v skratke:

Hlava štátu: Mulatu Teshome Wirtu
Predseda vlády: Hailemariam Desalegn
Minister zahraničných vecí: Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus
Dátum konania posledných volieb: 23.05.2010
Výkonná moc v štáte: prezident GIRMA Woldegiorgis, skončil v auguste 2013, vľby nového prezidenta sú v septembri 2013, inaugurácia nového prezidenta sa očakáva v októbri 2013
Zákonodarný orgán: dvojkomorový parlament – Federatívne zhromaždenie (horná komora - 108 kresiel) a Snemovňa reprezentantov (dolná komora - 548 kresiel)
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 10.05.1995
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Addis Abeba

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Addis Ababa
Street: Yeka Sub-City, Woreda 13, Kebele 20/21, House No. P7
Town:
slovak native
Addis Ababa
ZIP:
State:
slovak native
Phone: +251 116540849
Mobile phone:
Fax: +251 116678207
E-mail: emb.addisababa@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/addisabeba
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
Veľvyslanectvo SR v Addis Abeba
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Addis Abeba
Consular Office of the Slovak Republic in Addis Abeba
Konzul: Feleke Bekele Safo
otvorený: 22.12.2005
adresa: Consular Office of the Slovak Republic
ZEYUALA Enterprises P.L.C.
Woreda 17 Kebele 29 House No. 145
P.O. Box 213 67 Addis Abeba
Ethiopia

Mobil.:
Tel.: + 251 1 655477
Fax.: + 251 1 652507
E-mail.: feleke.bekele@ethionet.et
konzulárny obvod: celé územie Etiópie
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Cestovný pas platný min. 6 mesiacov od plánovaného skončenia pobytu v krajine, medzinárodný očkovací preukaz (požadované očkovanie proti žltej zimnici – kontrolované u každého návštevníka od veku jedného roka, odporučené očkovanie proti meningitíde), platné vízum – vydávané etiópskymi diplomatickými misiami a konzulárnymi úradmi v zahraničí. pobytu. Počas pobytu v krajine na základe turistického víza nesmie cudzinec vyvíjať žiadne podnikateľské aktivity ani byť zamestnaný.
Miestne špecifiká: Adresa veľvyslanectva príslušného pre SR:
Embassy of the Federal Democratic Republic of Ethiopia
Boothstrasse,20a 12207,Berlin, Germany
Tel:030-77-20-60 Fax:030-77-20-626E-Mail:Emb.ethiopia@t-online.de
E-Mail: consulberlin.eth@t-online.de
Colné a devízové predpisy: 200 ks cigariet resp. zodpovedajúce množstvo iných tabakových výrobkov, 1 l alkoholu a 1 l vína na osobu, max. 10 ks fotografických filmov. Dovoz potravín je povolený len pre osobnú spotrebu – malé množstvá nepodliehajú precleniu. Zakázaný je dovoz pornografie (za ktorú je považovaná aj napr. časopis Playboy). Dovoz zbraní a munície je povolený výhradne na lovecké účely na základy povolenia etiópskeho MV. Nutné hlásiť dovoz videokamery resp. PC – ich vývoz z krajiny je prísne kontrolovaný. Vývoz starožitností (resp. umeleckých predmetov) je povolený len so súhlasom etiópskeho ministerstva kultúry (je však možné požiadať miestne cestovné kancelárie o pomoc pri vybavovaní predmetného povolenia). Etiópsku menu je možné vyvážať v maximálnej hodnote 50,- ETB (etiópskych birrov). Výmena valút nie je povinná.
Doprava: Kvalita cestnej siete je na nižšej úrovni. Pri cestách do Kene alebo Sudánu sa odporúča cestovať v konvoji viacerých vozidiel. Vhodné je vyhýbať sa cestám do oblastí cca 20 km od eritrejskej hranice (regióny Tigray a Afar). Všeobecne sa odporúča vyhnúť sa cestovaniu do vidieckych oblastí po zotmení.
ZÚ varuje občanov SR pred cestou po východnej Afrike motorovým vozidlom, obzvlášť pri prekročení hranice Sudánu a Etiópie. Etiópska strana nerešpektuje platbu „karnetu“ a vyžaduje od turistov sumu vo výške 10 až 20 000 Eur zálohu na prepravu súkromného motorového vozidla, pričom pravdepodobnosť, že turistom budú vrátené finančné prostriedky naspäť v rovnakej mene, akej ich zložili, je nulová.
Klimatické podmienky: Hlavné mesto Addis Abeba sa nachádza v nadmorskej výške 2800 metrov – náročná aklimatizácia
Zdravotná starostlivosť: Poväčšine nízka úroveň zdravotnej starostlivosti – neporovnateľná s európskymi štandardami. Okrem oblastí nad 2500 m n.m. je dosť rozšírený výskyt malárie – odporúča sa antimalarická prevencia. Bol taktiež zaznamenaný rozsiahlejší výskyt meningitídy a v tejto súvislosti sa odporúča mať absolvované príslušné očkovania.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Etiópia je ľudnatá krajina s veľkým turistickým potenciálom (prírodné krásy, historické pamiatky) ale s nie príliš rozvinutou infraštruktúrou.Väčšinou sú návštevníci Etiópie skôr dobrodružne založení. Odporúčame necestovať do niektorých oblastí osobitne na hranici Etiópie s Eritreou a do oblasti Gambella. Hranica s Eritreou je zatvorená. Hrozba teroristických útokov je v krajine stále reálna. Turisti by mali byť obozretní zvlášť na verejných a turistami hojne navštevovaných miestach a v hoteloch. Stále sa vyskytujú lokálne nepokoje a ozbrojené zrážky. Drobné krádeže nie sú ničím výnimočným. V Addis Abebe k nim dochádza hlavne v centre mesta na Piazze a najväčšom trhovisku v Afrike - Merkate.
Kriminalita sa stupňuje a dochádza k prepadom na ulici vo všetkých lokalitách Addis Abeby aj počas dňa. Počas pohybu v meste sa odporúča nosiť len fotokópie dokladov, minimálnu finančnú hotovosť, žiadne hodnotné šperky.
Dôležité telefónne čísla: Polícia – 91
Prvá pomoc – 92Protipožiarna služba – 93
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Etiópia - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 02.07.2019
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
  V súvislosti s nedávnym pokusom o vojenský prevrat počas ktorého bolo usmrtených niekoľko vysokých úradníkov federálnej vlády Etiópie vrátane náčelníka generálneho štábu Ministerstva obrany a prezidenta amharského štátu, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do severnej oblasti Etiópie štátu Amhara, a to najmä do mesta Bahir Dar, kde neustále pretrváva napätá situácia.
 • 10.03.2019
  | Etiópia
  V súvislosti s dnešnou leteckou haváriou spoločnosti Ethiopian Airlines si dovoľujeme vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým pozostalým obetí tohto nešťastia, pri ktorom podľa oficiálnych informácii zahynuli 4 občania Slovenskej republiky.
 • 19.06.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
  Ministerstvo zahraničných vecí SR varuje cestujúcich občanov SR pred cestou po východnej Afrike motorovým vozidlom, obzvlášť pri prekročení hranice Sudánu a Etiópie. Etiópska strana nerešpektuje platbu „karnetu“ a vyžaduje od turistov sumu vo výške 10 až 20 000 eur zálohu na prepravu súkromného motorového vozidla, pričom pravdepodobnosť, že turistom budú vrátené finančné prostriedky naspäť v rovnakej mene, akej ich zložili, je veľmi nepravdepodobná.
 • 19.06.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
  Slovenské veľvyslanectvo v Addis Abebe upozorňuje všetkých slovenských občanov na zvýšené riziká pri cestovaní v Etiópii. V Etiópii narastá kriminalita a dochádza k prepadom cudzincov, fyzickému násiliu, olúpeniu o cenností a ublíženiu na zdraví aj s následkami smrti.
 • 19.06.2018
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
  Bezpečnostná situácia v niektorých regiónoch Etiópie je naďalej napätá a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ďalej odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do východnej oblasti Etiópie-Harerghe Zone (Oromský štát), kde aj naďalej zotrváva napätie medzi oromským a somálskym etnikom. V tejto súvislosti odporúčame, vyhnúť sa cestám pozdĺž miest Addis Abeba, Diredawa, Harar a Jijiga. Ministerstvo aj naďalej odporúča slovenským občanom v krajine zachovávať maximálnu obozretnosť a vyhýbať sa akýmkoľvek politickým zhromaždeniam alebo demonštráciám.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Dôležité telefónne čísla: Polícia – 91
Prvá pomoc – 92Protipožiarna služba – 93
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

nerealizuje sa<br/>

Krajania a krajanské komunity:

nie sú evidovaní