F. Ružička na pracovnej návšteve v Berlíne

4.6.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov | SR a EÚ | Nemecko

Počas druhého dňa (4. júna) pracovnej návštevy v Nemeckej spolkovej republike  štátny tajomník MZVEZ SR František Ružička rokoval s poradcom spolkovej kancelárky A. Merkel pre zahraničnú politiku Uwe Corsepiom, stretol sa so svojím partnerom štátnym tajomníkom Michaelom Rothom a vystúpil na podujatiach organizovaných mimovládnymi organizáciami ECFR a Aspen Institute.

 

Otázky týkajúce sa prípravy Strategickej agendy stanovujúcej priority EÚ na ďalších 5 rokov, budúci rozpočet EÚ v podobe viacročného finančného rámca ako aj otvorenie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom dominujú aktuálnej európskej agende. Tieto body tak prirodzene rezonovali na rokovaní so zahraničnopolitickým poradcom v kabinete kancelárky Uwe Corsepiom.

 

V prípade rozširovania bol hlavný odkaz štátneho tajomníka, aby EÚ konala strategicky a mala dostatok odvahy prijímať politické rozhodnutia, ktoré neovplyvnia len budúcnosť regiónu západného Balkánu, ale aj globálne postavenie Únie. V tejto súvislosti F. Ružička konštatoval: „Najlepším nástrojom na stabilizáciu nášho susedstva je udržanie kredibilnej politiky rozširovania. Pokiaľ EÚ nebude reflektovať pozitívny vývoj v regióne jasným odkazom k  otvoreniu prístupových rokovaní, sami oslabíme Úniu v očiach našich najbližších partnerov. Navyše môžeme pozorovať, že už dnes sú viaceré krajiny na východ od Európy pripravené prebrať naše strategické miesto v regióne." V tejto súvislosti je rozhodujúca pozícia Nemecka, ktoré zohrávalo kľúčovú rolu aj pre krajiny strednej Európy v napĺňaní ich európskych ašpirácií pred 15 rokmi. „Dnes cítime, že sme to aj my, kto musí pomáhať krajinám z regiónu, aby dvere do EÚ zostali otvorené,“ dodal F. Ružička.   

 

Počas pracovnej návštevy sa štátny tajomník stretol aj so svojim rezortným partnerom Michaelom Rothom a spoločne otvorili diskusné fórum V4 + Nemecko organizované Aspen Inštitútom. F. Ružička vyzdvihol úzku previazanosť krajín strednej Európy s Nemeckom: „​Málokto vie, že V4 je pre Nemecko najdôležitejším obchodným partnerom s obratom 294 miliárd eur. Až potom nasleduje ekonomická veľmoc Čína s 199 miliárd eur, ktorej by zrejme väčšina odhadovala prvé miesto. Táto skutočnosť len demonštruje potrebu našej intenzívnej spolupráce nielen v hospodárstve, ale aj v politickej oblasti. Sme rovnocenní partneri, ktorí už 15 rokov spoločne rozhodujú o svojej budúcnosti. Je normálne, že niekedy máme na veci iný pohľad, dôležité však  je sa navzájom počúvať a hľadať spoločné prieniky.”

 

Okrem toho štátny tajomník vystúpil aj na pracovných raňajkách organizovaných európskym think-tankom Európskou radou pre zahraničné vzťahy. Spolu s analytikmi a expertmi na zahraničnú politiku zhodnotili výsledky volieb do Európskeho parlamentu ako aj budúcnosť Európy v kontexte prebiehajúcich brexitových rokovaní.