Finančná pomoc pre obete sýrskej krízy

19.5.2015 | Aktivity ministra | Oficiálna rozvojová pomoc | Sýrska arabská republika

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (19. mája) Patriarchu melchitskej gréckokatolíckej cirkvi so sídlom v Damasku Gregoriosa III., ktorý je v týchto dňoch na návšteve Slovenska.

V spoločnom rozhovore zhodnotili situáciu v Sýrii, ktorá je dejiskom krvavého ozbrojeného konfliktu a stala sa jednou z najväčších kríz súčasnosti. Venovali sa aj problému prenasledovania kresťanov islamskými extrémistami v konfliktných oblastiach Sýrie, Iraku a inde na Blízkom východe.

Minister M. Lajčák zdôraznil vážne znepokojenie Slovenska z pokračovania sýrskej krízy a rozsiahleho utrpenia obyvateľov Sýrie. Slovensko preto vyzýva na urýchlené a mierové vyriešenie konfliktu s tým, že pre trvalé a udržateľné riešenie je nevyhnutný inkluzívny politický dialóg v krajine vedený samotnými Sýrčanmi.

„Napriek tomu, že sýrsky konflikt vstúpil už do piateho roku, nestrácame zo zreteľa ľudí, ktorých zasahuje,“ zdôraznil minister M. Lajčák. „Naše ministerstvo práve poskytlo finančný príspevok 10 000 eur Výboru Patriarchu melchitskej gréckokatolíckej cirkvi. Táto pomoc je určená na nákup liekov a potravín pre najviac postihnuté a zraniteľné skupiny obyvateľov v Sýrii,“ spresnil.

Minister M. Lajčák odovzdal Patriarchovi Gregoriovi III. symbolický šek a zdôraznil, že tento príspevok je súčasť dlhodobej snahy SR pomáhať pri riešení následkov krízy. Od začiatku konfliktu v Sýrii poskytlo Slovensko takmer pol milióna eur, ktoré smerovali na pomoc sýrskym utečencom prostredníctvom medzinárodných organizácii ako je UNHCR, Červený kríž či Medzinárodná organizácia pre migráciu.

Melchitská gréckokatolícka cirkev je v Sýrii po gréckej ortodoxnej cirkvi druhou najpočetnejšou a z celkového počtu približne 2 miliónov kresťanov žijúcich v Sýrii má okolo 300 000 stúpencov. Patriarchát so sídlom v Damasku pokrýva okrem Sýrie aj územie Libanonu, časť Turecka, Palestíny a Egypta.

<iframe width="400" height="225" src="https://www.youtube.com/embed/1mucSykdpJg?feature=player_detailpage" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

M. Lajčák odovzdal Patriarchovi Gregoriovi III. symbolický šek

Minister M. Lajčák odovzdal Patriarchovi Gregoriovi III. symbolický šek na 10 000 eur pre Sýriu. Minister M. Lajčák odovzdal Patriarchovi Gregoriovi III. symbolický šek na 10 000 eur pre Sýriu. Minister Lajčák presented Patriarch Gregorios III a symbolic check to assist in dealing with the consequences of the crisis in Syria. Minister Lajčák presented Patriarch Gregorios III a symbolic check to assist in dealing with the consequences of the crisis in Syria. Minister M. Lajčák a Patriarcha Gregorio III. odpovedajú na otázky médií. Minister M. Lajčák a Patriarcha Gregorio III. odpovedajú na otázky médií.