Intenzívnejší dialóg Slovenska s Monakom

10.9.2015 | Aktivity ministra | Monako

Monako (10. septembra) – Záujem rozšíriť dvojstrannú spoluprácu tlmočil počas oficiálnej návštevy Monaka podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Stal sa vôbec prvým ministrom zahraničných vecí SR, ktorý navštívil Monacké kniežatstvo.

„Vnímam túto návštevu ako začiatok systematickejšieho a intenzívnejšieho dialógu medzi Monakom a Slovenskom,“ povedal minister M. Lajčák po rokovaní s monackým premiérom Michelom Rogerom. „Monako je medzinárodne známa „značka“, je vnímaná pozitívne, je to líder vo viacerých dôležitých oblastiach a to je inšpiratívne. Možnosti na tesnejšiu spoluprácu vidíme aj v ekonomickej a kultúrnej oblasti,“ konštatoval minister M. Lajčák a dodal, že dôležitým impulzom v tomto smere bude podpísanie zmluvy o zabránení dvojitého zdanenia.

Počas pobytu v Monaku absolvoval rozhovory aj so svojím rezortným partnerom Gillom Tonellim a ďalšími dvoma členmi monackej vlády. S nimi podrobnejšie diskutoval o vyjednávaniach Monaka s Európskou úniou o Asociačnej dohode, ktorá by mala umožniť začlenenie Monaka do spoločného európskeho trhu, čo Slovensko podporuje. Túto tému prebral minister M. Lajčák aj na stretnutí s predsedom monackej Národnej rady Laurentom Nouvionom a členmi zahraničného výboru.

Konkrétnym výsledkom návštevy ministra M. Lajčáka v Monaku je znovuotvorenie honorárneho konzulátu SR v Monaku, čo vytvára dobré predpoklady na rozvíjanie konkrétnej spolupráce. Do funkcie honorárnej konzulky včera vymenoval Tatianu Parackovú, ktorá v Monaku dlhodobo žije a pôsobí.

V rámci návštevy ministra M. Lajčáka podpísali predstavitelia Monackej komory pre ekonomický rozvoj a Slovenskej a obchodnej a priemyselnej komory dohodu o vzájomnej spolupráci.

Rokovanie s tromi ministrami monackej vlády. Rokovanie s tromi ministrami monackej vlády. S podpredsedom Národnej rady Laurentom Nouvionom a vedením zahraničného výboru. S podpredsedom Národnej rady Laurentom Nouvionom a vedením zahraničného výboru. M. Lajčák s predsedom Národnej rady Laurentom Nouvionom. M. Lajčák s predsedom Národnej rady Laurentom Nouvionom.