Irak

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 25.09.2017
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Irak
  Kurdská regionálna vláda sa dňa 25. septembra 2017 rozhodla vykonať na území Regiónu irackého Kurdistanu a niektorých priľahlých územiach (vrátane provincie Kirkuk) referendum o nezávislosti. Vzhľadom na nesúhlas irackej federálnej vlády s týmto krokom treba na uvedených územiach rátať so zvýšeným rizikom napätia a prípadných násilností. MZVaEZ SR preto upozorňuje občanov SR, ktorí sa na území Regiónu irackého Kurdistanu a dotknutých priľahlých územiach nachádzajú, aby osobitne počas 25. septembra 2017 a nasledujúcich dňoch po ňom, zvýšili svoju opatrnosť a pokiaľ možno sa vyhýbali verejným miestam a oblastiam so zvýšeným výskytom osôb, osobitne referendovým a všeobecne politickým zhromaždeniam. Zároveň odporúčame sledovať informácie o vývoji situácie a riadiť sa pokynmi miestnych bezpečnostných orgánov.
 • 18.07.2017
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Irak
  Stupeň odporúčania: 4 - Odporúčanie opustiť krajinu
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) jednoznačne odporúča občanom SR necestovať do Iraku a občanom, ktorí sa na jeho území zdržiavajú, odporúča, aby krajinu okamžite opustili. Toto odporúčanie sa obzvlášť naliehavo týka centrálnych a severozápadných provincií Anbar, Ninive, Salahudin, Diyala, Karkúk (Kirkúk) a tiež juhozápadnej časti provincie Arbíl (Irbíl).
 • 30.10.2015
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Irak
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje občanov Slovenskej republiky na epidémiu cholery, ktorá vypukla na území Iraku a do konca októbra sa rozšírila v 15 z celkovo 18 provincií krajiny. Jej výskyt bol potvrdený v takmer 1800 prípadoch.
 • 11.08.2014
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Irak
  Stupeň odporúčania: 4 - odporúčanie okamžite opustiť Irak
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča všetkým slovenským občanom, ktorí sa zdržiavajú na území Irackej republiky, vrátane irackého Kurdistanu, aby krajinu okamžite opustili.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Iracká republika
miestny názov جمهورية العراق
miestny názov v latinke DŽUMHURIJA AL-IRAQ
anglicky Republic of Iraq
Rozloha: 438.317 km2
Počet obyvateľov: 31129225(údaj z roku odhadzroku2011)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Bagdad Baghdad Baghdad
Počet obyvateľov hlavného mesta: 7216040 (údaj z roku odhadzroku2011)
Úradný jazyk: arabský, kurdský
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
arabský 80%
kurdský 20%
Mena: nový iracký dinár (NID)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Turecká republika 352
Sýrska arabská republika 605
Iránska islamská republika 1458
Saudskoarabské kráľovstvo 814
Jordánske hášimovské kráľovstvo 181
Kuvajtský štát 240
Dĺžka pobrežia: 58
Administratívne územné členenie: 18 provincií, 101 okresov a 246 podokresov
Telefónna predvoľba: +964
Medzinárodná poznávacia značka: IRQ
Internetová doména: .iq
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Iračania 100%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
kresťania 5%
islam 95%
Vznik štátu: 01.10.1932 (Iracké kráľovstvo)
Hlava štátu: Fuad Masum
Predseda vlády: Haider al-Abadi
Minister zahraničných vecí: Ibrahim al-Jaafari
Dátum konania posledných volieb: 30. apríla 2014
Výkonná moc v štáte: vláda
Zákonodarný orgán: 325-členná poslanecká snemovňa
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
Časové pásmo: UTC + 3
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.mofa.gov.iq
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Bejrút

Name:
slovak native
Embassy of the Slovak Republic in Beirut
Street: Weavers Centre, 12th Fl, Clemenceau Street 464
Town:
slovak native
Beirut
ZIP:
State:
slovak native
Lebanon
Phone: +961 1367422
Mobile phone:
Fax: +961 1367423
E-mail:
Internet: www.mzv.sk/web/bejrut
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Erbile
Consular Office of the Slovak Republic in Erbile
Konzul: Ahmed Hassan
otvorený: 01.01.1970
adresa: Consular Office of the Slovak Republic

Mobil.:
Tel.: +964 750 445 7412
Fax.:
E-mail.: ahmedgardy@yahoo.com
konzulárny obvod:
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Slovenskí občania podliehajú pri ceste do Iraku vízovej povinnosti.

Žiadosť o vízum sa podáva na Veľvyslanectve Irackej republiky v Bratislave.

K vyplnenej žiadosti je potrebné predložiť :

 • 2 fotografie,
 • kópiu cestovného pasu,
 • pozvanie alebo iný doklad potvrdzujúci účel cesty.

Osoby cestujúce do Iraku musia mať platný cestovný pas s dobou platnosti minimálne 6 mesiacov od predpokladaného dátumu opustenia irackého územia. V súčasnej dobe už neplatí predpis, ktorý v minulosti znemožňoval udelenie irackého víza alebo vstup do Iraku cudzincovi, ktorý mal v cestovnom pase záznam o pobyte v Izraeli. Cestujúci pred vstupom do Iraku musí mať okrem udeleného víza aj doklad o bezpečnostnej previerke z irackého ministerstva vnútra, a preto štandardná vízová procedúra trvá 1 – 2 mesiace. Naďalej je potrebné, aby cudzinci s výnimkou držiteľov diplomatických pasov mali pri vstupe na iracké územie potvrdenie o vyšetrení na HIV. Odlišný vízový režim platí v troch severných provinciách, ktoré sú pod kurdskou regionálnou správou.

Miestne špecifiká: Za súčasnej bezpečnostnej situácie v Iraku turistika neprichádza prakticky do úvahy.
Colné a devízové predpisy: Colné a devízové predpisy sú veľmi liberálne. Zatiaľ je platné obmedzenie na vývoz hotovosti a zlata. Cestujúci môže vyviezť maximálne 10 000,- USD a 200 g zlata.
Doprava: V súčasných chaotických podmienkach miestna doprava v hlavnom meste prakticky nefunguje. Do úvahy prichádza len využívanie taxislužby. Na prepravu do práce je najvhodnejšie zabezpečiť si vlastné motorové vozidlo.
Klimatické podmienky: Pre Irak sú charakteristické horúce a suché letá (apríl – október), chladné zimy (december – marec) s občasnými dažďami a na severe snehom. V hlavnom meste v Bagdade , ktoré leží prakticky v strede krajiny (na hranice s Jordánskom je takmer rovnaká vzdialenosť ako z Bagdadu na hranice s Tureckom alebo do Perzského zálivu, je v priemere len 48 daždivých dní v roku, v Mosule na severe 55 dní a v Basre na juhu 51 dní. Teplota v tieni v mesiacoch máj až október prekračuje 40 °, pričom v mesiacoch júl – august dosahuje aj viac než 50 °C. V januári však klesá v noci takmer na 0 °C. Okrem vysokých teplôt sú nepríjemné pre Bagdad piesočné búrky. Jemný prach dráždi očí, nos, ústa a sťažuje dýchanie.
Zdravotná starostlivosť: Lekárska starostlivosť v Iraku je na veľmi nízkej úrovni. V hlavnom meste sa odporúča v prípade potreby kontaktovať štátnu nemocnicu v „Medical City“ (Medina al-Tib) blízko ministerstva zdravotníctva.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Bezpečnostná situácia v Iraku sa v priebehu ostatného roka podstatne zlepšila oproti predchádzajúcemu obdobiu, avšak naďalej dochádza k samovražedným útokom najmä v Bagdade a jeho okoliu. Za súčasnej bezpečnostnej situácie sa neodporúča cestovať cudzincom do Iraku. V prípade nutnosti využiť na prepravu letecké spojenie (Bagdad – Ammán, Bagdad – Damask, Bagdad – Dubaj, Viedeň - Erbil). Tí čo sa rozhodnú cestovať do Bagdadu po diaľnici buď z Ammánu alebo z Damasku riskujú svoj život, pretože cestujúci sú často okradnutí a v mnohých prípadoch sú unesení či dokonca popravení. Voľný pohyb cudzincov po Iraku je preto možný naďalej len pri dodržiavaní mimoriadnych bezpečnostných opatrení (presun balisticky chránenými vozidlami s ozbrojeným konvojom, atď.). Výnimkou sú 3 kurdské provincie na severe Iraku, kde je relatívne pokojná situácia.b. Výskyt infekčných chorôb

V ostatných rokoch dochádza v Iraku často najmä v letných mesiacoch k výskytu infekčných chorôb ako je cholera a žltačka. Napríklad v roku 2008 sa vyskytli 3 ohniská cholery (v irackom Kurdistane, v Bagdade a v okolí miest Nadžaf a Karbala). Cestujúcim do Iraku sa preto odporúča zabezpečiť si príslušné zaočkovanie a počas pobytu dodržiavať prísne hygienické zásady.
c. Ostatné riziká

Účelové sobáše – nie sú poznatky, že by dochádzalo k účelovým sobášom irackých štátnych príslušníkov s občanmi SR. Podnikanie - iracké podnikateľské prostredie je poznamenané skôr silnou korupciou než vydieraním podnikateľských subjektov.

Práca v krajine: Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu v Iraku problematika neaktuálna. Do úvahy prichádza len možnosť zamestnania sa prostredníctvom zahraničnej firmy, ktorá sa zúčastňuje v Iraku na rekonštrukcii a má zaistenú bezpečnosť zamestnancov.
Dôležité telefónne čísla:
Polícia 104
Ohlasovňa požiarov 115Štátna nemocnica v „Medical City“4158219
Červený polmesiac 5376641
Pevné telefónne linky v Iraku sú často nefunkčné. Odporúča sa preto využívať mobilnú sieť ako je Asiacell, Zain (bývalá Iraqna), v Kurdistane mobilnú sieť Korek, v provincii Sulejmania tiež sieť Sana.
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Irak - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 17.01.2018
  | Ekonomické správy | Irak
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje o príprave medzinárodnej konferencie na tému obnovy a rozvoja Iraku, ktorá sa uskutoční v dňoch 12.- 14. februára 2018 v Kuvajte.
 • 25.09.2017
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Irak
  Kurdská regionálna vláda sa dňa 25. septembra 2017 rozhodla vykonať na území Regiónu irackého Kurdistanu a niektorých priľahlých územiach (vrátane provincie Kirkuk) referendum o nezávislosti. Vzhľadom na nesúhlas irackej federálnej vlády s týmto krokom treba na uvedených územiach rátať so zvýšeným rizikom napätia a prípadných násilností. MZVaEZ SR preto upozorňuje občanov SR, ktorí sa na území Regiónu irackého Kurdistanu a dotknutých priľahlých územiach nachádzajú, aby osobitne počas 25. septembra 2017 a nasledujúcich dňoch po ňom, zvýšili svoju opatrnosť a pokiaľ možno sa vyhýbali verejným miestam a oblastiam so zvýšeným výskytom osôb, osobitne referendovým a všeobecne politickým zhromaždeniam. Zároveň odporúčame sledovať informácie o vývoji situácie a riadiť sa pokynmi miestnych bezpečnostných orgánov.
 • ikonka galerie
  01.08.2017
  | Irak
  V súvislosti s blížiacim sa ukončením jeho pôsobenia na Slovensku dnes (1. augusta 2017) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek prijal irackého veľvyslanca v Slovenskej republike Mohameda Al-Robaieeho.
 • 18.07.2017
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Irak
  Stupeň odporúčania: 4 - Odporúčanie opustiť krajinu
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) jednoznačne odporúča občanom SR necestovať do Iraku a občanom, ktorí sa na jeho území zdržiavajú, odporúča, aby krajinu okamžite opustili. Toto odporúčanie sa obzvlášť naliehavo týka centrálnych a severozápadných provincií Anbar, Ninive, Salahudin, Diyala, Karkúk (Kirkúk) a tiež juhozápadnej časti provincie Arbíl (Irbíl).
 • 04.07.2016
  | Aktivity ministra | Irak
  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák zaslal v nedeľu 3. júla kondolenčný telegram ministrovi zahraničných vecí Irackej republiky Ibrahimovi Al-Eshaikerovi Al-Jaafarimu v súvislosti s brutálnymi útokmi, ktoré sa v ten deň odohrali v Bagdade. V telegrame uviedol, že tieto šokujúce útoky by mali posilniť náš zámer bojovať s terorizmom a odolávať strachu, ktorý môže priniesť našim národom. „V týchto ťažkých časoch Slovenská republika stojí za Irackou republikou a je plne solidárna s irackým ľudom,“ napísal minister M. Lajčák a zároveň vyjadril úprimnú sústrasť rodinám zranených a obetí útokov.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: www.mofa.gov.iq
Dôležité telefónne čísla:
Polícia 104
Ohlasovňa požiarov 115Štátna nemocnica v „Medical City“4158219
Červený polmesiac 5376641
Pevné telefónne linky v Iraku sú často nefunkčné. Odporúča sa preto využívať mobilnú sieť ako je Asiacell, Zain (bývalá Iraqna), v Kurdistane mobilnú sieť Korek, v provincii Sulejmania tiež sieť Sana.
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
Dátum podpisu / Dátum nadobudnutia platnosti zmluvy Úplný názov zmluvy v slovenskom jazyku
25.03.2015 Dohovor Rady Európy proti obchodovaniu s ľudskými orgánmi
26.02.2015 Dohoda o Vyšehradskom patentovom inštitúte
25.02.2015 Dohoda medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Islandom na strane druhej o účasti Islandu na spoločnom plnení záväzkov Európskej únie, jej členských štátom a Islandu v druhom záväznom období Kjótskeho protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy
05.11.2014 Dohoda o účasti Chorvátskej republiky v Európskom hospodárskom priestore
15.10.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Dohovoru o udeľovaní európskych patentov (Európskemu patentovému dohovoru)
30.09.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Zmluve o patentovej spolupráci
30.09.2014 Zmeny Vykonávacieho predpisu k Madridskej dohode o medzinárodnom zápise ochranných známok a k Protokolu k tejto dohode
27.06.2014 Dohoda o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Gruzínskom na strane druhej
27.06.2014 Dohoda o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Moldavskou republikou na strane druhej
21.05.2014 Dohoda o prevode a mutualizácii príspevkov do jednotného fondu na riešenie krízových situácií
   1    2    3    4    5    6    7    8    9       >>
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

Obmedzuje sa prakticky len na spoluprácu v oblasti školstva. Slovenská vláda každoročne ponúka irackej strane 1 štipendium pre záujemcu o magisterské štúdium v SR. Okrem toho v SR študujú mnohí Iračania ako samoplatcovia. Vo februári 2007 bola v SR usporiadaná fotovýstava „Irak – minulosť, prítomnosť a budúcnosť“.

Krajania a krajanské komunity:

nie sú evidovaní