Irak: SR pomáha pri odstraňovaní následkov bojov proti Daeš

18.9.2018 | Humanitárna pomoc | Irak

Erbíl (18. septembra) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v Iraku začne v najbližších dňoch distribúciu mimoriadnej humanitárnej pomoci zo Slovenska v šiestich zdravotníckych zariadeniach v Mósule na severozápade Iraku. Pomoc v hodnote vyše 212-tisíc eur odovzdal predstaviteľovi WHO v Erbíle Waelovi Hatahitovi zástupca Veľvyslanectva SR pre Irak so sídlom v Bejrúte Peter Stano. 

 

Zásielka v objeme takmer osem ton bola zo SR vypravená 15. augusta v prítomnosti štátneho tajomníka MZVaEZ SR Lukáša Parízka a obsahuje anesteziologické a dýchacie (ventilačné) prístroje od slovenského výrobcu, záložné generátory, humanitárny materiál zo zásob MV SR (prikrývky, postele, spacie vaky, ohrievače) ako aj hračky pre deti, ktoré darovala spoločnosť Tesco Stores SR.   

 

SR pripravila túto zásielku  v reakcii na požiadavku irackej vlády o pomoc pri odstraňovaní následkov vlaňajšieho znovudobytia mesta Mósul spod kontroly extrémistov Daeš. Mesto bolo pri bojoch značne zdevastované, z ôsmich nemocníc, bolo šesť zničených úplne a dve spolovice.  Svoju činnosť obnovujú iba pomaly a s ťažkosťami, keďže im chýbajú primerané priestory, prístroje, vybavenie, lieky, zdravotnícky materiál i kvalifikovaní zdravotníci. Slovensko je jedna zo štyroch európskych krajín, ktoré na výzvu irackej vlády pre Mósul zareagovali konkrétnou bilaterálnou pomocou. SR okrem toho prispieva do fondov EÚ a OSN na pomoc Iraku.

 

Generálny riaditeľ sekcie zdravotníctva provincie Nineve, kde sa Mósul nachádza, Abdel Sattar Ahmed sa za poskytnutú pomoc poďakoval a ocenil ju ako dôkaz toho, že Slovensko – hoci leží ďaleko od Iraku - neostalo ľahostajné k vojnovým útrapám jeho obyvateľov. 

Symbolický šek prevzal zástupca WHO v Erbíle Wael Hatahit. Symbolický šek prevzal zástupca WHO v Erbíle Wael Hatahit. Stretnutie s pracovníkmi WHO a sekcie zdravotníctva provincie Nineve. Stretnutie s pracovníkmi WHO a sekcie zdravotníctva provincie Nineve. Slovenská pomoc v skladoch WHO v Irbile pripravená na distribúciu. Slovenská pomoc v skladoch WHO v Irbile pripravená na distribúciu.
Slovenská zásielka čaká v skladoch WHO v Erbíle na distribúciu. Slovenská zásielka čaká v skladoch WHO v Erbíle na distribúciu. Slovenská pomoc pôjde do nemocníc v Mósule, symbolicky ju prebral generálny riaditeľ hlavnej nemocnice Falah Hassan Essa. Slovenská pomoc pôjde do nemocníc v Mósule, symbolicky ju prebral generálny riaditeľ hlavnej nemocnice Falah Hassan Essa. Celková hodnota slovenskej pomoci je vyše 212-tisíc eur a váži takmer osem ton. Celková hodnota slovenskej pomoci je vyše 212-tisíc eur a váži takmer osem ton.
Zásielka obsahuje zdravotnícke prístroje, humanitárny materiál i hračky pre deti. Zásielka obsahuje zdravotnícke prístroje, humanitárny materiál i hračky pre deti. SR bola jedným zo štyroch donorov, ktorí poskytli bilaterálnu pomoc pre Mósul. SR bola jedným zo štyroch donorov, ktorí poskytli bilaterálnu pomoc pre Mósul.