Island

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 13.06.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Island
  Návštevníci oblasti Öræfajökull si musia byť vedomí miestnych rizík, ktoré zahŕňajú neočakávané záplavy spôsobené topením ľadovca, výrony plynov či zosuvy pôdy. Upozornenie Islandskej služby civilnej ochrany a krízového manažmentu o nestálosti tejto oblasti ostáva v platnosti.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Európa
Štátne zriadenie: demokratická republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Islandská republika
miestny názov Lýdveldid Island
miestny názov v latinke Lýdveldid Island
anglicky The Republic of Iceland
Rozloha: 103.000 km2 km2
Počet obyvateľov: 334 000(údaj z roku 2017)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Rejkjavík Reykjavik Reykjavik
Počet obyvateľov hlavného mesta: 123 300 (údaj z roku 2017)
Úradný jazyk: islandčina
Mena: Islandská koruna = 100 aurar (ISK)
Dĺžka pobrežia: ostrovná krajina, 4970km
Administratívne územné členenie: 105 okresov (municipalities)
Telefónna predvoľba: +354
Medzinárodná poznávacia značka: IS
Internetová doména: .is
HDP na obyvateľa: 43 948 EUR (údaj z roku 2016)
Miera nezamestnanosti: 2,2 % (údaj z roku 07/2017)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Islandská 93,4%
prisťahovalci iného pôvodu 6,6%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
Evanjelicko luteránska cirkev
iné luteránske cirkvi 3,2%
rímskokatolíci 1%
Štátny sviatok
dátum sviatok
17.6. Vyhlásenie republiky /1944/
Vznik štátu: 17.06.1944 (Islandská republika)
Hlava štátu: Gudni Th. Jóhannesson
Predseda vlády: Katrín Jakobsdóttir
Minister zahraničných vecí: Guðlaugur Þór Þórðarson
Dátum konania posledných volieb: 28.10.2017
Výkonná moc v štáte: Ministerstvo zahraničných vecí
Ministerstvo financií a ekonomických vecíMinisterstvo vnútra
Ministerstvo školstva, vedy a kultúry
Ministerstvo sociálnych vecí a bývaniaMinisterstvo priemyslu a obchodu
Ministerstvo rybolovu a poľnohospodárstva a Ministerstvo životného prostredia a prírodných zdrojovMinisterstvo zdravotníctva
Zákonodarný orgán: Jednokomorový parlament Althingi, 63 poslancov, 4 ročné volebné obdobie
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.mfa.is
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Oslo

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Oslo
Street: Thomas Heftyes gate 24
Town:
slovak native
Oslo
ZIP:
State:
slovak native
Norway
Phone: +47 22049470
Mobile phone:
Fax: +47 22049474
E-mail: emb.oslo@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/oslo
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Reykjavík
Consular Office of the Slovak Republic in Reykjavík
Konzul: Runólfur Oddsson
otvorený: 15.04.2002
adresa: Consular Office of the Slovak Republic
Álakvísl 126
110 Reykjavík
Iceland

Mobil.: +354/82 01 071
Tel.: +354/ 5444 333
Fax.: +354/ 5444 330
E-mail.: kaldasel@islandia.is
konzulárny obvod: celé územie Islandu
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Na Island je možné cestovať s cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Pas musí byť platný minimálne 3 mesiace po odchode z krajiny. Občania SR sa na Islande môžu bez registrácie zdržiavať po dobu 90 dní. 
Miestne špecifiká:

Island je seizmicky a vulkanicky aktívny, preto sa návštevníkom odporúča sledovať predpovede počasia a správy. Takisto sa neodporúča vypínať si mobilný telefón.


Na Islande je relatívne nízka kriminalita, aj napriek tomu sa odporúča dodržiavať nasledovné:

 • nenechávať tašky, kabelky, peňaženky a doklady bez dohľadu,
 • nenechávať cennosti v zaparkovaných vozidlách, aj napriek tomu, že sú zamknuté,
 • v centre Reykjavíku byť obozretný, a to najmä v skorých ranných hodinách, kedy nočné kluby zatvárajú a v meste môže nastať chaos
Colné a devízové predpisy:

V krajine sú časté prísne kontroly pre dovoz alkoholických nápojov. Povolené je doviezť: 1 liter liehoviny, 1liter vína, alebo 6 litrov piva na osobu staršiu ako 20 rokov. Stanovený rozsah obsahu alkoholu v liehovinách je 22 až 79 %. Ďalej je dovolený dovoz 200 ks cigariet alebo 250 g tabaku na osobu staršiu ako 18 rokov a 3 kg potravín nepresahujúcich hodnotu 25 000 ISK.

Zákaz dovozu platí pre nasledujúce komodity: narkotiká, mäso a mäsové výrobky, surové vajcia a mlieko. Zvláštnemu povoleniu k dovozu podliehajú: zbrane a munícia, všetky typy telekomunikačných zariadení s výnimkou jedného mobilného telefónu na osobu, živé zvieratá, rastliny, lieky nad primeranú osobnú spotrebu (maximálne na 100 dní).

Pri dovoze rybárskeho, loveckého a jazdeckého náčinia používaného mimo Islandu sa vyžaduje potvrdenie o dezinfekcii. Povinnosť dezinfekcie sa vzťahuje aj na oblečenie používané pri týchto činnostiach vrátane doplnkov ako sú rukavice, čižmy a podobne.

Informácia pre motoristov:

Pre vodiča za jazdy (so spusteným motorom auta) platí zákaz telefonovania mobilným telefónom, pokiaľ nie je vozidlo vybavené zariadením "handsfree". Pri porušení tohto zákazu je šoférovi udelená pokuta 5000 ISSK (cca. 40 €). Pri šoférovaní platí hranica 0,5 promile alkoholu v krvi. 


Vzhľadom na to, že necelých 30 % ciest na Islande je asfaltových, mnoho ciest mimo Reykjavík je v zime neprejazdných. Extrémnu pozornosť treba jazde venovať v období október-apríl, kedy je svetlo len pár hodín denne a kvôli poveternostným podmienkam sa stav vozovky môže rýchlo meniť. Veľa ciest je neprejazdných až do júla kvôli bahnu, topiacemu sa snehu a rozvodneným riekam.

Doprava: Na Island je možné cestovať letecky alebo lodnou dopravou - trajektom. Priame letecké spojenie do krajiny je z Českej republiky, Dánska, Veľkej Británie, Nórska a ďaľších krajín. Medzinárodné letisko sa volá Keflavik. Let z Európy trvá 2 až 4 hodiny. Preprava z letiska do hlavného mesta je zabezpečovaná autobusmi, cesta do centra trvá 50 minút. Plavby trajektom zabezpečuje islandská spoločnosť Smyril Line. Plavby sa uskutočňujú v letných mesiacoch z prístavov Bergen (Nórsko) a Hanstholm (Dánsko). Niektoré plavby sú so zastávkami alebo prestupmi na Shetlandských alebo Faerských ostrovoch Informácie o možnostiach leteckej a lodnej prepravy sú dostupné na ďalej uvedených turistických internetových stránkach.
Mestská hromadná doprava:
Preprava z letiska do hlavného mesta je zabezpečovaná autobusmi, cesta do centra trvá 50 minút. V krajine je zavedený systém hromadnej dopravy Strateo. Systém pokrýva 35 liniek. Mestská hromadná doprava v hlavnom meste pokrýva aj šesť priľahlých obcí. Autobusy odchádzajú zo zastávok každých 20 minút do 19.00 a každých 30 minút počas večerných hodín, víkendov a sviatkov. Cestovné sa platí priamo u vodiča. Prestupný lístok vydáva vodič na požiadanie po zaplatení bežného lístka. Platnosť prestupného lístka je 45 až 60 minút. Reykjavik pass, ktorý sa predáva v turistických kanceláriách je taktiež platný ako cestovný lístok.
Informácie pre motoristov:
Množstvo ciest na Islande je štrkových. To sa týka aj niektorých úsekov národnej diaľnice. Tá je však z väčšej časti asfaltová. Štrková vrstva ciest sa miestami uvoľňuje, hlavne pri krajniciach, preto sa odporúča jazdiť opatrne a vždy znížiť rýchlosť ak oproti prichádza iné vozidlo. Horské cesty sú veľmi úzke a nie sú určené pre rýchlu jazdu. To sa týka aj množstva mostov, ktoré sú vybudované len na šírku jedného auta. Najvyššia povolená rýchlosť v zastavaných oblastiach je 50 km/h, 80 km/h na štrkových cestách a 90 km/h na asfaltových. Na miestach, kde sa nachádzajú výstražné tabule upozorňujúce na prudké zákruty a podobne, nie je samostatnými značkami obmedzená rýchlosť, preto je dôležité prispôsobiť jazdu svojim schopnostiam a stavu vozovky. Vodič je povinný jazdiť po celý rok s rozsvietenými svetlami. Používanie bezpečnostných pásov je povinné aj na zadných sedadlách. Jazda mimo ciest najmä v horských oblastiach je zakázaná. Taktiež nie je dovolené jazdiť pod vplyvom alkoholu a látok, ktoré znižujú pozornosť vodiča. Vodiči vozidiel poháňaných naftou sú povinní platiť palivovú daň a to za každý začatý týždeň pobytu v krajine. Čerpacie stanice v krajine sú spravidla otvorené denne do 23.30. Otváracia doba čerpacích staníc súkromných spoločností sa však môže na rôznych miestach odlišovať. Čerpacie stanice vo väčších mestách akceptujú platbu bankovými kartami eurocard a visa. Ceny pohonných hmôt sú porovnateľné s ostatnými štátmi západnej Európy. Horské priechody bývajú uzatvorené do konca júna. O situácii na priechodoch je lepšie vopred sa informovať na stránke www.vegagerdin.is
Klimatické podmienky: Podnebie je ovplyvnené golfským prúdom, zimy sú relatívne mierne a leto býva chladné. Počas roka dochádza k rýchlym a nepredvídateľným zmenám počasia. Teplota vzduchu v lete dosahuje cca 22 C.
Zdravotná starostlivosť: Lekárska a pohotovostná služba
Pri vstupe do krajiny nie je potrebná žiadna vakcinácia. Občania SR sú pri návšteve lekára povinní sa preukázať Európskym preukazom zdravotného poistenia, na základe ktorého im bude poskytnutá nevyhnutná lekárska starostlivosť. V opačnom prípade uhradia lekársky úkon v plnej výške. Pre úplne krytie lekárskej starostlivosti odporúčame uzatvorenie komerčného zdravotného poistenia. Ostatné informácie poskytne štátny sociálny a bezpečnostný inštitút tel.: +354-560-4400. Otváracie hodiny pondelok – piatok od 08:00 do 15:00. Lekárne sa nazývajú Apótek a ich otváracia doba je rovnaká ako v bežných obchodoch. V niektorých lekárňach je predajná doba rozšírená. Súkromní lekári navštevujú pacientov priamo v ich bydlisku. Vo všetkých mestách v krajine sa nachádzajú zdravotné strediská. V prípade vážneho onemocnenia, alebo úrazu pacientov v hlavnom meste, alebo jeho blízkosti prijíma nemocnica s nepretržitou lekárskou službou Landspítali University Hospital. Tel: +354-525-1000. Návštevníkom Islandu s telesným postihnutím miestne úrady odporúčajú, aby svoju cestu starostlivo naplánovali v záujme zachovania vlastného pohodlia. Všetky letecké a niektoré lodné spoločnosti disponujú bezbariérovým vybavením k preprave telesne postihnutých. V hlavnom meste a v Akureyri je dostatok hotelov so špeciálne upravenými izbami. Viac informácií aj na web stránkach.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Island je považovaný za bezpečnú krajinu s nízkou kriminalitou a bez obmedzenia cestovania po teritóriu. Napriek tomu odporúčame dodržiavať obvyklé bezpečnostné zásady s cieľom vyhnúť sa krádeži, prepadu a pod. Islandské zákony nedovoľujú držbu drog ani v minimálnom množstve pre vlastnú potrebu.
Práca v krajine: Na základe Dohody o EHP nepotrebujú slovenskí občania na Islande pracovné povolenie. Islandská strana požaduje v prípade práce na Islande minimálne 6 mesačnú platnosť cestovného dokladu po ukončení cesty.
Dôležité telefónne čísla:

Núdzová linka: 112

Polícia: +354-551-1166 Záchranná lekárska služba: +354-525-1000
Lekárska pohotovosť v čase víkendov a štátnych sviatkov (Reykjavík):+354-552-1230
Štátny sociálny a bezpečnostný inštitút (informácie o zabezpečovaní lekárskej starostlivosti pre cudzincov ) tel.: 354-560-4400, fax: +354-562-4302. Úradné hodiny: 08:05-15:00.Islandská turistická kancelária, tel.: +354-535-5500, fax: +354-535-5501 Informácie o cestnej premávke a stave komunikácií - Tel.: +354-1777, denne 8:00-16:00.Taxi služby:
Hreyfill-Bćjarleiđir 588 5522 alebo 553 3500
B.S.R. taxis 561 0000 Borgarbílastöđin 552 2440
B.S.H. taxis 555 0888

   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  29.01.2019
  | Krajania v zahraničí | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Island
  V Reykjavíku sa 26. januára 2019 sa uskutočnil historicky prvý konzulárny deň Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Oslo.
 • ikonka galerie
  14.11.2018
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Island
  Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička prijal dnes (14. novembra) mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Islandskej republiky Thórira Ibsena so sídlom v Reykjavíku. Išlo o jeho nástupnú návštevu, počas ktorej odovzdal do rúk štátneho tajomníka kópiu poverovacích listín.
 • ikonka galerie
  31.10.2018
  | Aktivity veľvyslancov | Krajania v zahraničí | Kultúrna diplomacia | Island
  Sté výročie vzniku Československa si v Reykjavíku uctil prezident Islandu Guðni Thorlacius Jóhannesson.
 • 13.06.2018
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Island
  Návštevníci oblasti Öræfajökull si musia byť vedomí miestnych rizík, ktoré zahŕňajú neočakávané záplavy spôsobené topením ľadovca, výrony plynov či zosuvy pôdy. Upozornenie Islandskej služby civilnej ochrany a krízového manažmentu o nestálosti tejto oblasti ostáva v platnosti.
 • ikonka galerie
  28.08.2017
  | Aktivity veľvyslancov | Krajania v zahraničí | Island
  Súčasťou pracovnej návštevy veľvyslanca SR Františka Kašického v Islandskej republike 24. augusta 2017 bolo aj stretnutie s krajanmi a ocenenie ich doterajšej činnosti.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.mfa.is
Dôležité telefónne čísla:

Núdzová linka: 112

Polícia: +354-551-1166 Záchranná lekárska služba: +354-525-1000
Lekárska pohotovosť v čase víkendov a štátnych sviatkov (Reykjavík):+354-552-1230
Štátny sociálny a bezpečnostný inštitút (informácie o zabezpečovaní lekárskej starostlivosti pre cudzincov ) tel.: 354-560-4400, fax: +354-562-4302. Úradné hodiny: 08:05-15:00.Islandská turistická kancelária, tel.: +354-535-5500, fax: +354-535-5501 Informácie o cestnej premávke a stave komunikácií - Tel.: +354-1777, denne 8:00-16:00.Taxi služby:
Hreyfill-Bćjarleiđir 588 5522 alebo 553 3500
B.S.R. taxis 561 0000 Borgarbílastöđin 552 2440
B.S.H. taxis 555 0888

MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

Spolupráca v oblasti kultúry je zmluvne upravená Dohodou uzatvorenou výmenou nót o kultúrnej a vedeckej spolupráci medzi vládou ČSSR a vládou Isladskej republiky, podpísanej v Reykjaviku, 22. augusta 1985, do ktorej SR sukcedovala. Kultúrne aktivity vzhľadom na značnú geografickú vzdialenosť sa realizujú po línií partnerských organizácií, alebo jednotlivcov.

Krajania a krajanské komunity:

Podľa oficiálnych údajov žije na Islande 250 občanov slovenského pôvodu (údaj Islandského štatistického úradu za rok 2016). Kontakty s krajanskou komunitou v Islandskej republike sú  rozvíjané prostredníctvom Spolku Slovákov na Islande, ktorý realizuje taktiež projekt výučby slovenčiny pre krajanov a v roku 2017 zorganizovali aj prvý Slovensko-český ples. Oficiálna kultúrna výmena s Islandskou republikou nie je intenzívna, rozvíja sa skôr na základe osobných kontaktov a iniciatív a smeruje prevažne k prezentácii Islandu v SR.