Izrael: informácia pre cestujúcu verejnosť

12.5.2018 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Izrael

V súvislosti s otvorením Veľvyslanectva USA v Jeruzaleme v pondelok 14. mája 2018 očakávame demonštrácie aj spontánne zhromaždenia prívržencov i odporcov tohto kroku vo viacerých častiach mesta, predovšetkým však v štvrti Arnona, kde sa uskutoční slávnostný otvárací ceremoniál.

 

V deň vzniku Izraelského štátu, 14. mája, si zároveň Palestínčania pripomenú tzv. Nakba Day (Deň katastrofy), kedy sa očakávajú demonštrácie vo väčšine veľkých miest na Západnom brehu, vo východnej časti Jeruzalema, ako aj v pásme Gazy, predovšetkým v blízkosti hraničného plotu s Izraelom.

 

Vzhľadom na to, že demonštrácie môžu prerásť do násilných stretov s izraelskými bezpečnostnými zložkami, vyzývame občanov cestujúcich do Izraela, aby sa v dňoch 14. - 15. mája 2018 vyhli miestam verejných zhromaždení  v uvedených lokalitách, rešpektovali bezpečnostné opatrenia, ako aj pokyny bezpečnostných zložiek. V zmysle platného cestovného odporúčania pre Izrael zo dňa 3. novembra 2017 odporúčame slovenským turistom zvýšiť v uvedených dňoch a miestach pozornosť pri cestovaní a sledovať aktuálnu situáciu na mieste pohybu, ako aj prostredníctvom informácií z médií.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do Izraela využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva.