Jazzový koncert V4 v Altes Rathaus

3.6.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rakúsko

V rámci slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine a zároveň pri príležitosti 15. výročia vstupu do Európskej únie sa 3. júna 2019 v historických priestoroch Altes Rahhaus uskutočnil koncert „V4 Jazz Quartet“, skupiny zloženej z hudobníkov  všetkých štyroch krajín V4. Vystúpili na ňom Tomáš Baroš (kontrabas, CZ), Marián Ševčík (bicie, SK), Tamás Zsári (saxofón, HU) a Kuba Stankiewicz (klavír, PL). Marián Ševčík patrí k najvýznamnejším slovenským bubeníkom svojej generácie. K jeho úspechom patria okrem vydania niekoľkých CD aj spolupráca s hudobníkmi, ako napr. Aaron Goldberg a Bob Mintzer. V roku 2008 vyhral Cenu Ladislava Martonika a bol vymenovaný za jazzového hudobníka roka. Kuba Stankiewicz je významný poľský jazzový klavirista. Študoval na Berklee School of Boston a bol ocenený prestížnou cenou Oscara Petersona. Jeho album bolo vymenovaný za najlepší jazzový album Poľska. Spolupracoval okrem iných aj s umelcami ako sú Scott Hamilton, dvojnásobným držiteľom ceny Grammy Peter Erskine a hudobníkom Darekom Oleszkiewiczom. Tamás Zsári sa po štúdiu presťahoval z Maďarska do USA a spolupracoval s hudobnými velikánmi ako napr. Bob Mintzer a Peter Erskine. Bol členom Budapest Jazz Orchester a je zakladateľom Modern Art Orchester. Tomáš „Kaštan“ Baroš vyhral s kvartetom Miroslav Hloucal v roku 2012 prvú cenu v medzinárodnej súťaži Jazz Prix. Tomáš Baroš spolupracoval na viacerých projektoch aj s hudobníkmi ako sú Harry Sokal a Benny Golson. Na záver sa k týmto štyrom vynikajúcim hudobníkom pridal aj americký saxofonista Andy Middleton, žijúci v súčasnosti v Rakúsku.

 

Koncert pripravil Slovenský inštitút vo Viedni v spolupráci s Poľským inštitútom vo Viedni, Českým centrom vo Viedni a Maďarským kultúrnym inštitútom Collegium Hungaricum a zúčastnili sa na ňom veľvyslanci krajín V4 v Rakúsku.

 

Početné publikum privítal riaditeľ Slovenského inštitútu vo Viedni Igor Skoček, ktorý poukázal na určitú symboliku tohto koncertu, keď konštatoval, že tak ako v rámci spolupráce krajín V4, tak aj v takomto hudobnom zoskupení sú, aj  napriek mnohým sólam jednotlivých hudobníkov, potrebné najmä harmónia, zohratosť a jednotný rytmus. Veľvyslanec SR v Rakúsku Peter Mišík krátko zhodnotil súčasný stav spolupráce krajín V4 a pripomenul historický význam ich vstupu do Európskej únie.
Súčasťou podujatia bola aj slávnostná recepcia v Slovenskom inštitúte.