Kambodža

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: monarchia
Oficiálny názov štátu:
slovensky Kambodžské kráľovstvo
miestny názov v latinke Preah-reach-anachâk Kampuchea
anglicky Kingdom of Cambodia
Rozloha: 181 035 km2
Počet obyvateľov: 14,1mil(údaj z roku 2011)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Phnompenh Phnompenh Phnompenh
Počet obyvateľov hlavného mesta: 1,2mil (údaj z roku 2011)
Úradný jazyk: khmérština
Mena: kambodžský riel (CR)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Thajské kráľovstvo 803
Laoská ľudovodemokratická republika 541
Vietnamská socialistická republika 1228
Dĺžka pobrežia: 443
Administratívne územné členenie: 20 provincií, 4 municipality
Miera nezamestnanosti: údaj nie je známy (údaj z roku )
Štátny sviatok
dátum sviatok
9.11. výročie vyhlásenia nezávislosti 1953
Vznik štátu: 09.11.1953 (Kambodžské kráľovstvo)
História v skratke:

Hlava štátu: Preah Bat Samdech Preah Boromneath Norodom Sihamoni
Predseda vlády: Hun Sen
Minister zahraničných vecí: Hor Namhon
Výkonná moc v štáte: vláda
Zákonodarný orgán: Národné zhromaždenie
Časové pásmo: UTC + 6
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Bangkok

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Bangkok
Street: YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25
Town:
slovak native
Bangkok
ZIP:
State:
slovak native
Thailand
Phone: +66 26773445
Mobile phone:
Fax: +66 26773447
E-mail: emb.bangkok@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/bangkok
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Držitelia cestovných pasov, ktorých platnosť musí presahovať platnosť víza o šesť mesiacov, môžu požiadať o udelenie víz na veľvyslanectvách Kambodže v Berlíne, Paríži, Moskve alebo v Bangkoku. Proces udelenia víz trvá tri dni, požadované sú 2 fotografie, kópia pasu a poplatok vo výške cca 30 USD. Turistom je udeľované vízum na jeden vstup na 30 dní.
O turistické kambodžské vízum je možné požiadať aj po prílete na medzinárodnom letisku v Phnom Penhu alebo na letisku Siam Reap, či na pozemných hraničných priechodoch Poipet, Had-Lek a Moc Bai – Bavet. Poplatok za jeho udelenie je 30 USD. Manipulačný príplatok za vízum na uvedených hraničných pozemných priechodoch môže dosiahnuť až 20 USD, teda celkový poplatok je 50 USD. Prihlasovacia povinnosť pre cudzincov nie je povinná.
UPOZORNENIE
Podľa informácií viacerých cestovateľov, na hraničných cestných priechodoch sú často vyberané vyššie poplatky za víza presahujúce aj 50 USD. Tiež sa stáva, že víza pri prílete, resp. na hraničných pozemných priechodoch nebývajú vždy udelené. Odporúčame preto cestovateľom získať víza pred cestou do Kambodže na príslušnom veľvyslanectve Kambodže.O udelenie turistického víza je možné požiadať aj elektronicky, prostredníctvom internetu - https://www.evisa.gov.kh (e-Visa) za poplatok 30 USD plus 7 USD poplatok za spracovanie žiadosti.
UPOZORNENIE
Podľa informácií viacerých cestovateľov, elektronický systém udeľovania víz nie je spoľahlivý. Často sa vyskytujú problémy s platbou. Odporúčame slovenským cestovateľom vybaviť si víza pred cestou do Kambodže na príslušnom veľvyslanectve Kambodžského kráľovstva.
Colné a devízové predpisy: Do Kambodže je možné bezcolne dovážať veci osobnej potreby neobchodného charakteru v primeranom množstve. Zakázaný je dovoz a vývoz narkotík, zbraní, pornografie a starožitností. Okrem domácej meny riel sa dá platiť v USD.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Nebezpečenstvo teroristického útoku je nízke (ostatný teroristický útok bol zaznamenaný v roku 2005), na celom území Kambodže však dlhodobo pretrváva vysoké riziko lúpežného prepadnutia, okradnutia a ublíženia na zdraví, obzvlášť v nočných hodinách. Najvyšší počet krádeží a prepadnutí bol zaznamenaný v mestách Phnom Penh, Sihanoukville, Siem Reap a v oblasti Snoul, Kratie a Stung Treng, najčastejšie v priebehu cesty verejnými dopravnými prostriedkami. Odporúčame preto po zotmení nenavštevovať osamelé a nedostatočne osvetlené miesta a nepoužívať motocyklové taxi služby a tuk-tuky.V Kambodži sa nachádza veľké množstvo mín, nevybuchnutej munície a bômb, odporúčame preto (predovšetkým na vidieku) neschádzať z hlavných ciest. Pri plánovaní cesty odporúčame brať do úvahy skutočnosť, že v období júl/august až november sa v Kambodži vyskytujú časté záplavy. Pri cestách osobným automobilom neodporúčame cestovať v noci. Vzhľadom na technický stav a časté prepadnutia neodporúčame vnútroštátne cesty riečnymi loďami a železnicou.
Bezpečnostná situácia sa v krajine v súvislosti s častými protestmi v hlavnom meste krajiny v ostatných rokoch zhoršila. Bezpečnostné zložky neraz na potláčanie protestov používajú donucovacie prostriedky a pri konfrontáciách niekedy dochádza aj k ublíženiu na zdraví, neraz so smrteľnými následkami. Zásadne preto odporúčame vyhýbať sa miestam protestov, štrajkov a politických manifestácií.
V rámci krajín Ázie je v Kambodži najvyšší výskyt AIDS, vyšší ako v Thajsku či Vietname. Veľmi nízke sú ceny za sexuálne služby a ich „vysoká“ dostupnosť je veľkým lákadlom pre zahraničných turistov, ktorí však musia počítať s vysokým rizikom nákazy rôznymi prenosnými chorobami.
Dôležité telefónne čísla: Pre Kambodžu je príslušné slovenské veľvyslanectvo v Bangkoku, telefónne číslo: +66-2-6773445; fax +66-2-6773447;
Mobilný telefón po pracovnej dobe a v dňoch pracovného pokoja: +66-816174611. Adresa:25/9-4, BKI/YWCA Building, 9th Floor, South Sathorn Rd., Bangkok.
Polícia. 117
Turistická polícia +855(0)977780002
Dopravná polícia +855(0)12 896 628 Hasiči 118
Záchranka 119

V Kambodži v rámci veľvyslanectiev EÚ poskytuje konzulárnu asistenciu slovenským občanom (napr. pri strate cestovného pasu môže vystaviť náhradný cestovný doklad na návrat do vlasti „emergency travel document“) veľvyslanectvo Nemecka. Kontaktné informácie:
German Embassy Phnom Penh
Tel.: +855-23-216 193
Fax: +855-23-217 016Email: rk-1@phno.diplo.de
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  22.10.2018
  | Aktivity veľvyslancov | Kambodža
  Po Laose v januári tohto roka navštívil podpredseda vlády a minister financií SR P. Kažimír ďalšiu krajinu juhovýchodnej Ázie – Kambodžu. Podpredsedu vlády a ministra financií SR sprevádzala vyše dvadsať členná skupina slovenských podnikateľov z oblasti potravinárstva, obranného priemyslu, sklárskeho a drevospracujúceho priemyslu, cestovného ruchu a recyklácie plastov.
 • ikonka galerie
  16.01.2018
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Kambodža
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek prijal 16. januára 2018 dezignovanú veľvyslankyňu Kambodžského kráľovstva v Slovenskej republike Sopharath Touch pri príležitosti odovzdania kópií poverovacích listín.
 • ikonka galerie
  21.04.2015
  | Poverovacie listiny | Čad | Litva | Nigéria | Kambodža | Juhoafrická republika
  Vedúci služobného úradu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Pavol Sýkorčin prijal dnes (21. apríla) dezignovaných veľvyslancov Teboga J. Seokola (Juhoafrická republika), Abela A. Ayoka (Nigéria), Loretu Zakarevčiené (Litva), Youssoufa Abassalaha (Čad) a Thaia Chuna (Kambodža).
 • ikonka galerie
  11.04.2013
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Kambodža
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Burian počas návštevy Kambodžského kráľovstva navštívil projekty slovenskej rozvojovej pomoci House of Family v hlavnom meste Phnom Penh a v Sihanoukville.
 • 09.04.2013
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Kambodža
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Burian v rámci návštevy Kambodžského kráľovstva rokoval so svojím partnerom, námestníkom ministra zahraničných vecí a poradcom predsedu vlády Ouchom Borithom, ktorý poďakoval občanom Slovenska za podporu a spoluprácu v minulosti, na ktorú podľa jeho slov obyvatelia Kambodže nikdy nezabudnú.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Dôležité telefónne čísla: Pre Kambodžu je príslušné slovenské veľvyslanectvo v Bangkoku, telefónne číslo: +66-2-6773445; fax +66-2-6773447;
Mobilný telefón po pracovnej dobe a v dňoch pracovného pokoja: +66-816174611. Adresa:25/9-4, BKI/YWCA Building, 9th Floor, South Sathorn Rd., Bangkok.
Polícia. 117
Turistická polícia +855(0)977780002
Dopravná polícia +855(0)12 896 628 Hasiči 118
Záchranka 119

V Kambodži v rámci veľvyslanectiev EÚ poskytuje konzulárnu asistenciu slovenským občanom (napr. pri strate cestovného pasu môže vystaviť náhradný cestovný doklad na návrat do vlasti „emergency travel document“) veľvyslanectvo Nemecka. Kontaktné informácie:
German Embassy Phnom Penh
Tel.: +855-23-216 193
Fax: +855-23-217 016Email: rk-1@phno.diplo.de
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

nerealizuje sa

Krajania a krajanské komunity:

nie sú evidivení