Kongo

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 08.07.2016
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Kongo
  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi odporúča slovenským občanom, aby v súčasnosti do Konžskej republiky cestovali iba v nevyhnutnom prípade vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v niektorých častiach krajiny. Zároveň odporúčame dodržiavať základné princípy osobnej bezpečnosti, vyhýbať sa konfliktným situáciám, masovým zhromaždeniam.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: republika na čele s prezidentom
Oficiálny názov štátu:
slovensky Konžská republika
miestny názov Repubilika ya Kôngo
anglicky Republic of Congo
Rozloha: 342 000 km2
Počet obyvateľov: 5 062 021(údaj z roku odhad júl 2018)
Hlavné mesto:
slovensky anglicky
Brazzaville Brazzaville
Počet obyvateľov hlavného mesta: 1 838 348 (údaj z roku 2017)
Úradný jazyk: Francúzština, Lingala, Monokutuba, Kikongo
Mena: konžský frank (BEAC/CFA (XAF), 1 EUR = 656 XAF (údaj z februára 2019))
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Angolská republika 231
Kamerunská republika 494
Stredoafrická republika 487
Konžská demokratická republika 1229
Gabonská republika 2567
Administratívne územné členenie: Brazzaville, Bouenza, Cuvette, Cuvette-Ouest, Kouilou, Lekoumou, Likouala, Niari, Plateaux, Pointe-Noire, Pool, Sangha
Telefónna predvoľba: +242
Medzinárodná poznávacia značka: RCB
Internetová doména: .cg
HDP na obyvateľa: 5 359 USD (údaj z roku 2017)
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
kresťanské (rímskokatolíci, protestanti) 53%
animistické a afro kresťanské 45%
islam 2%
Štátny sviatok
dátum sviatok
15. augusta (nezávislosť od Francúzska v roku 1960)
Vznik štátu: 15.08.1960 ()
Hlava štátu: Denis Sassou-Nguesso
Predseda vlády: Clément Mouamba
Minister zahraničných vecí: Jean-Claude Gakosso (Brazzaville)
Výkonná moc v štáte: prezident Denis Sassou-Nguesso
Zákonodarný orgán: dvojkomorový parlament - Národné zhromaždenie 151 poslancov (5-ročné obdobie), Senát 72 senátorov (6-ročné obdobie)
Uznanie SR: 30.06.1998
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 30.06.1998
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: https://www.finances.gouv.cg/en
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Nairobi

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Nairobi
Street: Milimani Road, P.O.Box 30 204
Town:
slovak native
Nairobi Nairobi
ZIP:
State:
slovak native
Kenya
Phone: +254 202721896, +254 202721898
Mobile phone:
Fax: +254 202717291
E-mail: emb.nairobi@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/nairobi
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Vízum je nevyhnutné získať pred vstupom do krajiny na príslušnom zastupiteľskom úrade Konžskej republiky v Berlíne. Vízum nie je možné získať na hraničnom prechode/letisku.

 

Vízové požiadavky:

 • platný cestovný doklad (platný aspoň 6 mesiacov, končiaca platnosť aspoň 9 dní od plánovaného vycestovania, dve voľné strany), (kópia pasu),
 • vyplnený vízový formulár,
 • 2 x fotografia pasového formátu,
 • pozvanie,
 • potvrdenie o vakcinácií proti žltej zimnici, (vyžaduje sa medzinárodný očkovací preukaz),
 • poplatok za krátkodobé vízum (do 30 dní) je 50 USD, (do 60 dní) je 75 USD, viacvstupové trojmesačné víza stoja 100 USD.

 

Vízový proces trvá 24 hodín. Žiadateľ musí prísť osobne. Poplatok za víza sa platí v hotovosti.

 

Veľvyslanectvo Konžskej republiky

13 156 Berlin, Grabbeallee 47
T: 004930/49400753
F: 004930/48479897
e-mail: botschaftkongobzv@hotmail.de
Konzulárne dni a hodiny:       Po-Pi: 09.00-16.00

 

V prípade akútnej konzulárnej potreby občania môžu kontaktovať Veľvyslanectvo Belgicka v Brazzaville.

 

Veľvyslanectvo Belgicka  v Konžskej republike

Avenue Patrice Lumumba, BP 225, Brazzaville, Republic of Congo
T: 00242-813-712, 00242-810-765    Fax: 00242-813-704
Email: ambabel_brazzaville@yahoo.fr
brazzaville@diplobel.org

Miestne špecifiká: K žiadosti o vízum je potrebné predložiť platný cestovný doklad, 3 fotografie pasového formátu, kópiu plánu cesty (vyhotoví cestovná kancelária), cestovné lístky a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici.
Colné a devízové predpisy: Je potrebné deklarovať dovážané valuty pri príchode do krajiny. Dovážať je dovolené iba obmedzené množstvo tabakových výrobkov (maximálne 200 kusov cigariet) a alkoholu (1 fľaša). Návštevník KDR môže mať pri sebe iba jeden fotoaparát a jednu videokameru.
Doprava: Mestská doprava
Autobusy, a taxi Letecká doprava
Medzinárodné lety: aéroport de Maya-Maya (Brazzaville)Vnútroštátne lety: aéroport de Maya-Maya (Brazzaville), Pointe Noire
Klimatické podmienky: Priemerná ročná teplota sa počas celého roka priíliš nemení a dosahuje okolo 30 stupňov Celzia. Najhorúcejšími mesiacmi sú december až február kedy je obdobie dažďov. Od júna do októbra je v krajine suchá sezóna. Požičovne automobilov
Na riadenie motorového vozidla je potrebný platný vodičský medzinárodný preukaz. Trajekty
Trajekty premávajú medzi Brazzavillom a Kinshasou (Demokratická republika Kongo).
Zdravotná starostlivosť: Úroveň zdravotníckej starostlivosti je nízka, a preto sa odporúča v nevyhnutných prípadoch kontaktovať iba súkromné zdravotnícke zariadenia (Zaire American Clinic, 1054 Av. Baettelá, Kinshasa 1, tel. 34003). Za poskytované služby sa platí iba vo valutách. Orgány KDR pri vstupe do krajiny vyžadujú očkovací preukaz s povinným očkovaním voči žltej horúčke pri príchode z rizikových oblastí. Odporúča sa očkovanie voči hepatitíde A, tetanu, týfusu a cholere. Stále existuje všeobecné nebezpečenstvo nákazy viacerými ochoreniami (malária, cholera, žltá zimnica, črevné ochorenia, hepatitída A, detská obrna) V povodí rieky Kongo hrozí nebezpečenstvo nákazy spavou nemocou a bilharziou.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:
SR nemá diplomatické zastúpenie v Konžskej demokratickej republike, príslušným je veľvyslanectvo v Nairobi (Keňa). MZV SR neodporúča turistické cesty občanov SR do Konžskej demokratickej republiky, s výnimkou nevyhnutných obchodných ciest do hlavného mesta Kinshasa. Východné časti KDR sú i naďalej pod kontrolou rôznych rebelských skupín, podnikanie akýchkoľvek ciest, i obchodných do týchto oblastí KDR je rizikové. Nedoporučuje sa taktiež podnikať turistické cesty do tropických pralesov z ugandskej strany v súvislosti s prítomnosťou ozbrojených bánd operujúcich na hraniciach s KDR. Vnútropolitická a bezpečnostná situácia v krajine je naďalej nestabilná. I keď západná časť KDR ovládaná vládnymi vojskami prezidenta KDR a spojencov Zimbabwe a Angoly je relatívne bezpečná, vo východnej časti KDR, ktorá je pod správou rebelských skupín, prebiehajú občasné bojové operácie. Ozbrojené bandy, rebelské jednotky operujú a ovládajú veľkú časť východnej časti KDR. V tejto oblasti neexistuje štátna správa, polícia a nie je možné očakávať žiadnu ochranu a podporu turistu a cudzinca. Ten je naopak považovaný za vyzvedača či zdroj ľahkého získania financií a tak sa s ním zaobchádza.V západnej časti KDR, ktorá je pod kontrolou Kinshasy, vládne silná korupcia medzi štátnymi úradníkmi, políciou a armádou. Nie je možné cestovať krajinou bez poukázania rôznych "poplatkov" miestnym policajným či armádnym kontrolám, ktoré patrolujú pri všetkých významnejších dopravných uzloch a sídlach v KDR. V prípade nezaplatenia poplatku môžu "úrady" zabaviť cestovný doklad, či osobu zadržať. Bezpečnostnú situáciu komplikuje bieda na vidieku a množstvo nelegálne či legálne vlastnených zbraní obyvateľstvom. V hlavnom meste Kinshasa sa množia prepady a krádeže automobilov. Pri preprave v Kinshase sa odporúča využívať služby známych taxidopravcov, alebo spoliehať sa na služby obchodného partnera či organizácie. V žiadnom prípade sa neodporúča pohybovať v meste s príručnou taškou, mobilným telefónom, videokamerou, fotoaparátom, ďalekohľadom. Tieto objekty priťahujú pozornosť nielen zlodejov, ale i bezpečnostných zložiek KDR s možnými problémami pre pôvodného majiteľa. Z finančného hľadiska je pobyt v Kinshase veľmi náročný (vysoké ceny základných potravín a všetkých druhov tovarov, ktorých je však čo do počtu, výberu vo vybraných obchodoch dostatok v európskej kvalite).Rizikové oblasti: celé územie KDR vrátane hlavného mesta Kinshasa. Relatívne bezpečné sú centrá Kinshasa, Lubumbashi. Východná časť KDR riziková.
Dôležité telefónne čísla: Ministry of Foreign Affaires
of the Democratic Republik of Kongo BP 3880
Kinshasa 1/ GOMBE
tel.: 00 243 12 34325/34326Veľvyslanectvo Konžskej demokratickej republiky
32, cours Albert 1er75008 Paríž
T: 00336/08648537
F: 00331/64610276
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 08.07.2016
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Kongo
  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi odporúča slovenským občanom, aby v súčasnosti do Konžskej republiky cestovali iba v nevyhnutnom prípade vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v niektorých častiach krajiny. Zároveň odporúčame dodržiavať základné princípy osobnej bezpečnosti, vyhýbať sa konfliktným situáciám, masovým zhromaždeniam.
 • 13.03.2009
  | Archív cestovných odporúčaní a upozornení | Eritrea | Etiópia | Somálsko | Konžská demokratická republika | Burundi | Uganda | Keňa | Kongo | Rwanda | Stredoafrická republika
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: https://www.finances.gouv.cg/en
Dôležité telefónne čísla: Ministry of Foreign Affaires
of the Democratic Republik of Kongo BP 3880
Kinshasa 1/ GOMBE
tel.: 00 243 12 34325/34326Veľvyslanectvo Konžskej demokratickej republiky
32, cours Albert 1er75008 Paríž
T: 00336/08648537
F: 00331/64610276
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

nerealizuje sa

Krajania a krajanské komunity:

nie sú evidovaní