Kórejská ľudovodemokratická republika

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 02.07.2017
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Kórejská ľudovodemokratická republika
  Stupeň cestovného odporúčania: 2. Zvážiť nevyhnutnosť cestovania do KĽDR
  Vzhľadom na dlhodobo napätú situáciu na Kórejskom polostrove a najmä nepredvídateľnosť severokórejského režimu, ktorý postihuje represívnymi opatreniami aj najmenšie priestupky zahraničných návštevníkov na verejnosti vrátane nedostatočného rešpektovania severokórejských symbolov, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča občanom Slovenskej republiky zvážiť nevyhnutnosť cesty do KĽDR.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: komunistický štát
Oficiálny názov štátu:
slovensky Kórejská ľudovodemokratická republika
miestny názov v latinke Čoson Mindžudžuui Inmin Konghwasuk
anglicky People´s Democratic Republic of Korea
Rozloha: 120.540 km2
Počet obyvateľov: 25,1 mil.(údaj z roku 2016)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Pchjongjang Pyongyang Pyongyang
Počet obyvateľov hlavného mesta: 2,86 mil. (údaj z roku 2015)
Úradný jazyk: kórejčina
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
kórejčina %
Mena: won (KPW)
Administratívne územné členenie: 9 provincií, 3 špeciálne regióny, 2 mestá pod priamym riadením vlády
Internetová doména: .kp
HDP na obyvateľa: 1800 (údaj z roku odhad z r. 2011)
Miera nezamestnanosti: údaje nie sú známe (údaj z roku )
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Kórejci 98%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
budhisti %
kresťania %
Štátny sviatok
dátum sviatok
9.9. výročie vyhlásenia KĽDR
Vznik štátu: 06.09.1948 (Kórejská ľudovodemokratická republika)
História v skratke:

Kórea bola nezávislým kráľovstvom po väčšiu časť svojej histórie. Na začiatku r. 1905 ju po rusko-japonskej vojne okupovalo Japonsko. O päť rokov neskôr Japonsko aj formálne anektovalo celý kórejský polostrov. Po druhej svetovej vojne sa Kórea rozdelila a severná časť územia sa dostala pod vládu komunistov, ktorých podporoval Sovietsky zväz. Po neúspechu Severnej Kórey dostať pod svoju kontrolu južnú časť polostrova, ktorú podporovali USA (kórejská vojna 1950-1953), Severná Kórea pod vedením prezidenta zakladateľa – Kim Il Sunga, prijala politiku spoliehania sa výlučne na seba v diplomatickej aj hospodárskej oblasti a obrnila sa proti vplyvom zvonka.

Po smrti generála Kim Čong-ila v druhej polovici decembra 2011 sa najvyšším predstaviteľom štátu, ako aj Kórejskej strany práce, stal jeho najmladší syn Kim Čong-un.

Hlava štátu: Kim Jong Un (od 17.12. 2011)
Predseda vlády: Pak Pong-ju (od 1.apríla 2013)
Minister zahraničných vecí: Pak Pak Ui Chun (od 1.1. 2007)
Výkonná moc v štáte: vláda
Zákonodarný orgán: Najvyššie ľudové zhromaždenie
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Soul

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Seoul
Street: 389-1 Hannam-dong, Yongsan-gu
Town:
slovak native
Seoul Seoul
ZIP:
State:
slovak native
South Korea
Phone: +82 27943981, +82 27945420
Mobile phone:
Fax: +82 27943982
E-mail: emb.seoul@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/seoul
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Na územie Kórejskej ľudovodemokratickej republiky môže vstupovať občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas a platné vízum. KĽDR nestanovuje minimálnu dobu platnosti pasu, ale odporúča sa, platnosť cestovného pasu aspoň 6 mesiacov od predpokladaného výstupu z územia KĽDR. Držitelia cestovných pasov musia mať vstupné vízum, ktoré je spoplatnené. O udelenie víza je možné požiadať na zastupiteľskom úrade KĽDR v Prahe, ktorý pokrýva aj územie Slovenskej republiky. Vízum nie je možné získať na hraniciach alebo na letisku. Občan SR si musí vopred zabezpečiť viacnásobné víza pre ČĽR, resp. Ruskú federáciu, ktoré sú v súčasnosti jedinými krajinami, z ktorých je možné do KĽDR pricestovať.V zásade platí, že na územie KĽDR môžu turisti vstupovať na základe kolektívnej turistiky prostredníctvom miestnych turistických kancelárií, ktoré zabezpečujú ubytovanie v hoteloch a tlmočníka.
Miestne špecifiká: Príchod na územie KĽDR je možný iba letecky, alebo po železnici, nie je možný príchod osobným motorovým vozidlom. Pri príchode nie je povinnosťou predložiť spiatočný cestovný lístok.
Dovezené finančné prostriedky nie sú obmedzené, avšak musia byť zadeklarované v colnom prehlásení. Bez predloženia dokladu o dovezených finančných prostriedkoch nie je ich možné vymeniť v štátnych zmenárňach. Colné a zdravotné prehlásenie a príjazdový formulár je možné získať na palube lietadla.
Cestovať priamo z KĽDR do Kórejskej republiky a späť nie je možné.
Po príchode na územie KĽDR sú cudzinci povinní odovzdať cestovné pasy na recepcii hotela. Tieto sú im vrátené neskôr, po niekoľkých dňoch, resp. pri odchode. Po území KĽDR je pobyt obmedzený a turisti bez špeciálneho povolenia sa môžu pohybovať len v okruhu do 20 km od hlavného mesta.Od januára 2013 je údajne možné priniesť mobilný telefón do KĽDR, ktorý však bez severokórejskej SIM karty (ktorá je nie je zatiaľ dostupná pre cudzincov) nebude fungovať.
Colné a devízové predpisy: Pri vstupe na územie je kontrolovaná celá batožina, vrátane príručnej batožiny. Pri vstupe je potrebné predložiť doklad o dovážaných tovaroch ako napr. video kamera, fotoaparát, publikácie, filmy a fotografie a taktiež výrobky zo žen - šenu. Do KĽDR je zakázané dovážať: povzbudzujúce prostriedky, materiál s erotickým obsahom, materiál s ideologicky škodlivým obsahom, zbrane a výbušniny.
Zdravotná starostlivosť: Informácie o lekárskej a zdravotníckej starostlivosti v KĽDR sú ťažko dostupné. Zdravotnícke zariadenia sú rozšírené po celej krajine, ich kvalita však nie je dostatočná. Za lekárske ošetrenie sa vyžaduje platba v hotovosti. Výška poplatkov za bežné lekárske služby a za pobyt v nemocnici nie sú známe. Pri ceste do KĽDR odporúčame veľmi kvalitné zdravotné poistenie.
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Kórejská ľudovodemokratická republika - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 28.04.2018
  | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Kórejská ľudovodemokratická republika | Kórejská republika
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta iniciatívu a úsilie juhokórejského prezidenta Moon Jae-ina, ktoré vyústilo do uskutočnenia historického stretnutia so severokórejským vodcom Kim Jong-unom, a prijatie spoločnej deklarácie mieru a prosperity, ktorej cieľom je trvalá stabilita na polostrove.
 • 15.09.2017
  | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Kórejská ľudovodemokratická republika
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR opätovne vyzýva Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), aby okamžite prestala svojím nezodpovedným správaním ohrozovať bezpečnosť, mier a stabilitu na Kórejskom polostrove a v širšom regióne.
 • 12.09.2017
  | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Kórejská ľudovodemokratická republika
  BR OSN dňa 11.9.2017 jednohlasne prijala rezolúciu ku KĽDR, ktorá je reakciou medzinárodného spoločenstva na doteraz najsilnejšiu severokórejskú jadrovú skúšku z 3.9.2017. Rezolúcia BR OSN (S/2017/769) okrem iného obmedzuje dovoz ropy do KĽDR a zakazuje export textilných výrobkov z KĽDR.
 • 03.09.2017
  | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Kórejská ľudovodemokratická republika
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ostro odsudzuje 6. jadrový test, ktorý dnes (3. septembra) uskutočnila Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR).
 • 29.08.2017
  | Vyhlásenia a stanoviská ministerstva | Kórejská ľudovodemokratická republika
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ostro odsudzuje test balistickej rakety, ktorý dnes (29. augusta) uskutočnila Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR).
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

nerealizuje sa

Krajania a krajanské komunity:

nie sú evidovaní