Kuvajtský štát, Bahrajnské kráľovstvo, Katarský štát – všeobecné upozornenia pri cestách do uvedených štátov

31.3.2009 | Archív cestovných odporúčaní a upozornení | Kuvajt | Katar | Bahrajn

Občania Slovenskej republiky musia mať pri vstupe do spomínaných krajín platné vízum. Vízum nie je možné získať na hraničnom priechode. Udelenie víza je viazané na „sponzora“, osobu s trvalým pobytom v príslušnom štáte. Sponzorom môže byť aj občan SR, ktorý dlhodobo žije alebo pracuje v krajine, pričom môže pozvať osobu v priamom príbuzenskom vzťahu. Vízum je možné zabezpečiť i prostredníctvom miestnej spoločnosti (obchodné cesty, zamestnanie) alebo hotela.

Ak občan SR tranzituje cez tieto krajiny a neopustí priestory letiska, nepotrebuje vízum príslušnej krajiny.

Počas Ramadánu, pohyblivého moslimského náboženského sviatku, platia v týchto krajinách obmedzenia týkajúce sa správania sa na verejnosti. Od východu do západu slnka je zakázané jesť, piť, fajčiť, žuvať žuvačku a prejavovať si náklonnosti (bozkávať sa) na verejnosti. Porušenie tohto zákazu sa trestá finančným postihom alebo niekoľkodňovým pobytom vo väzení. V tomto roku bude Ramadán v dňoch 22.8. až 20.9.2009

Pri návštevách Kuvajtu, Bahrajnu a Kataru nie je vhodné obliekať sa výstredne, mať odhalené ramená, hlboký výstrih, nosiť krátke sukne alebo nohavice na verejných miestach.

Dovoz pornografického materiálu, ďalej alkoholických nápojov a potravinárskych výrobkov z bravčového mäsa je prísne zakázaný. V krajinách Bahrajn a Katar možno zakúpiť alkoholické nápoje v obchodoch Duty free na letisku. V Kuvajte platí absolútny zákaz predaja a požívania alkoholu.

Veľvyslanectvo Kuvajtu vo Viedni informuje občanov Slovenskej republiky o zmene svojej adresy. Nová adresa veľvyslanectva je:

The Embassy of the State of Kuwait in Vienna

Strassergasse 32

1190 Wien

Austria

tel. č.: +43 1 4055646

fax. č.: +43 1 405564613

Veľvyslanectvo Kuvajtského štátu vo Viedni súčasne upozorňuje záujemcov o cestu do krajiny na zmenu platných colných predpisov. Podľa nového nariadenia je každý cudzinec pri vstupe do krajiny povinný na hraničnom priechode oznámiť colným úradom dovoz miestnej alebo cudzej meny, zlata či iných vecí, ak ich hodnota prevyšuje 3 000,- KWD (kuvajtských dinárov), t.j. cca 7 936,- EUR.

Pozn.: Informácia zaradená na webovú stránku dňa 31.03.2009