L. Parízek odovzdal konvoj s humanitárnou pomocou pre sýrske Aleppo

14.12.2016 | Sýrska arabská republika

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek dnes (13. decembra) odovzdal humanitárnu pomoc pre sýrske Aleppo formou symbolického šeku neziskovej organizácii. SR vypraví konvoj s humanitárnou pomocou v najbližších dňoch z logistickej základne MV SR pre krízové situácie vo Vajnoroch.


 
Pokračujúci ozbrojený konflikt v Sýrii vyústil nielen do utečeneckej vlny, ale hlavnú skupinu postihnutých predstavuje vnútorne vysídlená populácia. Na potrebu humanitárnej pomoci tejto časti obyvateľstva naliehavo upozorňujú všetky medzinárodné organizácie, vrátane EÚ. „Z pohľadu SR a našich kapacít sa ako hlavná úloha javí predovšetkým zabezpečenie prístupu ku kvalitnej primárnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je pre vnútorne vysídlenú populáciu a obete násilia len veľmi ťažko dostupná, často iba pomocou prevádzky mobilných zdravotných služieb,“ konštatoval L. Parízek  


 
Ide o prvú a unikátnu zásielku materiálnej humanitárnej pomoci Slovenskej republiky do vojnou zmietanej Sýrie, kde ľudia, vrátane detí, zostávajú bez akejkoľvek pomoci. Doručenie zásielky do vojnového teritória si vyžaduje koordináciu viacerých zainteresovaných rezortov, splnenie všetkých colných a iných formalít krajín, cez ktoré transport pôjde. Osobitne náročná bude dodávka prístrojov na miesto určenia v Sýrii, asi 35 kilometrov od turecko-sýrskej hranice. Odtiaľ budú prístroje prerozdelené do nemocníc v okolí Aleppa.  „Uvedomujeme si vysokú rizikovosť operácie a nevyhnutné bezpečnostné opatrenia. Snahou Slovenskej republiky je však pomáhať sýrskym rodinám priamo na mieste utrpenia, a preto nech všetkých profesionálov aj dobrovoľníkov na tejto ceste sprevádzajú ich skúsenosti aj naša starosť o ich bezpečie,“ uzatvoril L. Parízek.
 

 

„Náš rezort zabezpečil nákup troch kusov anestéziologického prístroja a šiestich servoventilátorov pre nemocničné zariadenia v okolí Aleppa, ktoré sú najdôležitejšou súčasťou našej humanitárnej pomoci a budú slúžiť pre najťažšie zdravotné prípady,“ pripomenul štátny tajomník. Najväčšiu časť pomoci poskytovanú MZVaEZ SR tvoria uvedené zdravotnícke prístroje tradičného slovenského výrobcu Chirana Stará Turá, časť bude vyčlenená zo zásob Ministerstva vnútra SR vo forme spacích vakov, uterákov, prikrývok a postelí, a časť poskytuje mimovládna organizácia Magna deti v núdzi. Celkový  objem prostriedkov Slovenskej republiky na pomoc vojnou zmietanej Sýrii predstavuje sumu takmer 200-tisíc eur.

 

 

L. Parízek vyprevadil humanitárny konvoj do sýrskeho Aleppa

Štátny tajomník L. Parízek odovzdal humanitárnu pomoc pre sýrske Aleppo formou symbolického šeku pre neziskovú organizáciu. Štátny tajomník L. Parízek odovzdal humanitárnu pomoc pre sýrske Aleppo formou symbolického šeku pre neziskovú organizáciu. Slovenská humanitárna pomoc SlovakAid pre sýrske mesto Aleppo. Slovenská humanitárna pomoc SlovakAid pre sýrske mesto Aleppo. Slovenská humanitárna pomoc SlovakAid pre sýrske mesto Aleppo. Slovenská humanitárna pomoc SlovakAid pre sýrske mesto Aleppo.