Laos

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Laoská ľudovodemokratická republika
miestny názov -
anglicky Lao People´s Democratic Republic
Rozloha: 236 800 km2
Počet obyvateľov: 6,5mil(údaj z roku 2011)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Vientiane Vientiane Vientiane
Úradný jazyk: laoština
Mena: kip (KIP)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Kambodžské kráľovstvo 531
Administratívne územné členenie: 17 provincí a okruh hlavného mesta
Telefónna predvoľba: 856
Medzinárodná poznávacia značka: Lao
Internetová doména: .la
Miera nezamestnanosti: údaj nie je známy (údaj z roku )
Štátny sviatok
dátum sviatok
2.12. vyhlásenie ľudovodemokratickej republiky
Vznik štátu: 02.12.1975 (Laos)
Hlava štátu: CHOUMMALY SAYASONE
Predseda vlády: Thongsing Thammavong
Minister zahraničných vecí: THONGLOUN SISOULITH
Výkonná moc v štáte: vláda
Zákonodarný orgán: Najvyššie ľudové zhromaždenie
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
Časové pásmo: UTC + 7
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Bangkok

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Bangkok
Street: YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25
Town:
slovak native
Bangkok
ZIP:
State:
slovak native
Thailand
Phone: +66 26773445
Mobile phone:
Fax: +66 26773447
E-mail: emb.bangkok@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/bangkok
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Honorary Consulate in Vientiane
Honorary Consulate in Vientiane
Konzul: Vongnam Vongvilay
otvorený: 21.03.2019
adresa: Khounta Sign Building,
054 Souphanouvong Road,
Khonta Thong Village,
Sikhottabong District,
Vientiane

Mobil.: +856 20 5552 1603
Tel.: +856 21 262264
Fax.: +856 21 262264
E-mail.: vongnam.sk@gmail.com
konzulárny obvod: Laoská ľudovodemokratická republika
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Slovenskí občania potrebujú na cestu do krajiny platný cestovný pas a vízum.


O vízum je možné požiadať na Veľvyslanectve Laosu vo Viedni, príp. v  iných krajinách alebo je možné ho získať medzinárodných letiskách (Wattay International Airport, Luang Prabang International Airport, Pakse International Airport) alebo na vybraných medzinárodných priechodoch pri príchode do krajiny (tzv. visa on arrival). Platnosť cestovného pasu musí presahovať platnosť udeleného víza o 6 mesiacov od dňa vstupu na územie Laosu.

 

Od 9. júla 2019 je možné požiadať o udelenie e -víz prostredníctvom: www.laovisa.gov.la. Na základe e -víz môže byť cudzincom umožnený vstup len na dvoch hraničných priechodoch: medzinárodnom letisku Wattay a na hraničnom priechode Lao- Thai Friendship Bridge.
 

Po vstupe do Laosu je potrebné si skontrolovať, či v pase je udelená vstupná imigračná pečiatka. Za chýbajúcu pečiatku môžu byť udelené vysoké finančné pokuty. Prekročenie doby pobytu v krajine je považované za trestný čin. Turistické víza je možné vopred  predĺžiť 2 krát po dobu 90 dní v dostatočnom časovom predstihu.
 

Strata alebo krádež pasu sa musí hlásiť najbližšej policajnej stanici a následne je potrebné sa  dostaviť na Imigračný úrad vo Vientiane.

 
 
 

Dátum poslednej aktualizície: 17/09/2019

Miestne špecifiká:
Pri prenájme motoriek sa neodporúča nechávať v požičovniach cestovný pas ako zálohu. Cesty v Laose sú v zlom technickom stave.
V Laose je pomerne veľké množstvo nevybuchnutých mín. Rizikovými oblasťami je oblasť Xieng Khouang (provincia Luang Prabang) a oblasti pozdĺž laosko-vietnamskej hranice. Mínové polia sú často neoznačené.
 
Opatrnosť treba zachovávať aj v blízkosti hraníc s Barmou, ktorá je známa pre obchod s drogami. Pôsobia tam aj ozbrojené skupiny.
Na hraniciach s Thajskom sa sporadicky vyskytujú aj ozbrojené konflikty.
 
Kontakty:
Vientiane Rescue (telefón: 1623 alebo (0) 20 5666 8825).
Lao Red Cross Rescue (telefón: +856 (0) 20 5996 6111 alebo (0) 20 2200 5563.
Požiarnici: 1190
Polícia: 1191, 241162, 241163, 241164, 212703.
Turistická polícia vo Vientiane:  021-251-128
 
Dátum poslednej aktualizácie: 19/02/2019
Colné a devízové predpisy: Bezcolne možno dovážať predmety osobnej spotreby neobchodného charakteru v primeranom množstve (500ks cigariet, 1 l alkoholu). Platí prísny zákaz dovozu a vývozu narkotík, zbraní, pornografie. Povinná výmena valút neexistuje. Okrem miestnej meny Kipu sa dá platiť USD alebo thajskými THB.
Doprava: Turistom neodporúčame používať cestnú komunikáciu č. 13 z Vientiane do Luang Prabangu z dôvodu častých prepadov dopravných prostriedkov v tejto oblasti.
Cestovanie mimo hlavné mesto nie je považované za bezpečné, najmä v nočných hodinách. Je doporučené cestovať v skupine. Bežne dochádza k situácii, že turisti sú políciou podrobovaní dôkladným prehliadkam a je im uložená pokuta v prípade, že nie sú schopní predložiť požadované doklady.
Pohyb najmä v severných častiach Laosu je považovaný za veľmi nebezpečný. Neodporúčame využívať ponuky na prepravu vodnými cestami tzv. speed boats. Dochádza k nehodám často so smrteľnými následkami.
Zdravotná starostlivosť: O potrebe očkovania cestovateľom zo SR do uvedených krajín odporúčame informovať sa na poliklinike cudzokrajných chorôb - http://www.cudzokrajne.sk/.
V súvislosti s častým výskytom tzv. vtačej chrípky v Laose odporúčame slovenským cestovateľom, aby v Laose dbali na zvýšenú opatrnosť a dôsledne dodržiavali pravidla hygieny. V žiadnom prípade neodporúčame konzumáciu tepelne nedostatočne spracovaného mäsa či vajec, návštevy hydinární a fariem, alebo vtáčích trhov. Treba sa vyvarovať kontaktu s uhynutými zvieratami.Kvalita zdravotnej starostlivosti v Laose je na nízkej úrovni. Týka sa to najmä technického vybavenia zdravotníckych zariadení. Za ošetrenie a lieky sa platí v hotovosti. V závažnejších prípadoch sa odporúča, pokiaľ je to možné, vyhľadať lekársku starostlivosť v Thajsku. Odporúčame pred vycestovaním Laosu uzavrieť komplexné zdravotné poistenie.
Telefónne kontakty na zdravotnícke zariadenia:
Alliance International Medical Center +856-21-513095International Clinic of Mahosot Hospital +856-21-214022
Mahosot Hospital +856-21-214024Sethathirat Hospital +856-21-351156
Mittaphab Hospital +856-21-710006
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Zvýšená opatrnosť je potrebná pri návšteve oblastí, kde sa dodnes nachádza nevybuchnutá munícia a bomby z čias vojny vo Vietname (provincia Xienghouang, vrátane Planiny džbánov, oblasť laosko-vietnamskej štátnej hranice).
Vzhľadom na opakované ozbrojené prepadnutia autobusov na linke č. 13 medzi Vientiane, Luang Prabang a severnými oblasťami Laosu, linke č. 7 medzi Phou Khoun a Phonsavanh a linke č. 6 v oblasti Sam Neua, pozemnú dopravu v týchto oblastiach odporúčame dôkladne zvážiť a necestovať v noci.
Cestovanie mimo hlavné mesto nie je považované za bezpečné, najmä v nočných hodinách. Je doporučené cestovať v skupine. Bežne dochádza k situácii, že turisti sú podrobovaní dôkladným prehliadkam a je im uložená pokuta v prípade, že nie sú schopní predložiť požadované doklady. Pohyb najmä v severných častiach Laosu je považovaný za veľmi nebezpečný.
Vzhľadom na ľahkú dostupnosť narkotík v tejto oblasti, turisti sa často stávajú obeťami krádeží spojených s omámením. Odporúčame preto neprijímať od neznámych osôb jedlo a nápoje a ani pozvanie na návštevu reštaurácie alebo baru. Dôsledkom omámenia môžu byť závažné psychiatrické problémy a v niektorých prípadoch až samovražda.
Dôležité telefónne čísla: Telefónny kontakt konzulárnej asistencie MZV Laosu: +856-21-414035 Polícia 191
Turistická polícia 192
Hasiči 190Záchranka 195

V Laose v rámci veľvyslanectiev EÚ poskytuje konzulárnu asistenciu slovenským občanom (napr. pri strate cestovného pasu môže vystaviť náhradný cestovný doklad na návrat do vlasti „emergency travel document“) veľvyslanectvo Nemecka. Kontaktné informácie:
Botschaft der Bundesrepublik Deutschland
Rue Sokpalouang 26 (Sisattanek)B.P. 314,Vientiane, Laos

Tel.: +856 21 31 21 10, 31 21 11Fax +856 21 35 11 52
http://www.vientiane.diplo.de
zreg@vien.diplo.de
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Laos - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  20.09.2019
  | Aktivity ministerstva | Poverovacie listiny | Laos
  Generálny riaditeľ politickej sekcie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marián Jakubócy dnes (20. septembra 2019) prijal dezignovaného veľvyslanca Laoskej ľudovodemokratickej republiky Sithong Chitnhothinh so sídlom vo Viedni pri príležitosti odovzdania kópií jeho poverovacích listín.
 • ikonka galerie
  26.07.2016
  | Aktivity ministra | Predsedníctvo SR v Rade EÚ | SR a EÚ | Laos
  Vientiane, Laos (26. júla) – Záujem Európskej únie o strategickejšiu spoluprácu s krajinami juhovýchodnej Ázie tlmočil v mene EÚ minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák účastníkom ministerskej schôdzky v Laose.
 • 02.12.2014
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Laos
  „Energetika a infraštruktúra patria nesporne medzi najvýznamnejšie oblasti potenciálnej spolupráce medzi slovenskými a laoskými spoločnosťami“ uviedol dnes (2. decembra 2014) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Burian na prijatí dezignovaného veľvyslanca Laoskej ľudovodemokratickej republiky.
 • 10.11.2014
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Vietnam | Laos
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Burian dnes (10. novembra 2014) v hoteli Radisson SAS Carlton v Bratislave oficiálne otvoril Laosko-vietnamské podnikateľské fórum. Fórum sa koná pri príležitosti návštevy podpredsedu vlády Laoskej ľudovodemokratickej republiky zodpovedného za ekonomické vzťahy Somsavata Lengsavada, ako aj návštevy štátnych tajomníkov a predstaviteľov viacerých ekonomických rezortov Laosu a Vietnamu a podnikateľskej komunity oboch krajín.
 • 31.05.2013
  | Aktivity ministra | Laos
  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (31. 5. 2013) na pôde rezortu diplomacie rokoval so svojím partnerom, podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Laoskej ľudovodemokratickej republiky Thonglounom Sisoulithom, ktorý je na oficiálnej návšteve SR.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Dôležité telefónne čísla: Telefónny kontakt konzulárnej asistencie MZV Laosu: +856-21-414035 Polícia 191
Turistická polícia 192
Hasiči 190Záchranka 195

V Laose v rámci veľvyslanectiev EÚ poskytuje konzulárnu asistenciu slovenským občanom (napr. pri strate cestovného pasu môže vystaviť náhradný cestovný doklad na návrat do vlasti „emergency travel document“) veľvyslanectvo Nemecka. Kontaktné informácie:
Botschaft der Bundesrepublik Deutschland
Rue Sokpalouang 26 (Sisattanek)B.P. 314,Vientiane, Laos

Tel.: +856 21 31 21 10, 31 21 11Fax +856 21 35 11 52
http://www.vientiane.diplo.de
zreg@vien.diplo.de
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: