Libanon: Prvé stretnutie krajanov v Bejrúte

4.2.2019 | Libanon

Bejrút (2.februára) – Približne sto členov slovenskej komunity v Libanone sa zišlo v sobotu v Bejrúte na vôbec prvom samostatnom krajanskom stretnutí. Podujatie spojené s prezentáciou slovenskej filmovej tvorby a hudby zorganizovalo Veľvyslanectvo SR v Bejrúte za podpory a v spolupráci s Honorárnym konzulátom SR v Bejrúte. „Slovenská komunita v Libanone sa rozrastá a naberá na pestrosti. Cieľom tohto podujatia je, aby krajania a priatelia Slovenska v Libanone ostali prepojení na Slovensko, aj medzi sebou navzájom, aby mali možnosť udržiavať staré kontakty a budovať aj nové,“ uviedol v príhovore ku krajanom veľvyslanec Ľubomír Macko. Snahu o udržiavanie takýchto prepojení symbolizovali v rámci slávnostnej večere aj tradičné slovenské jedlá: guláš, zemiakový šalát, hovädzie rezne v cestíčku a pareničky.

 

Časť slovenskej komunity v Libanone sa doteraz organizovala najmä pod hlavičkou Združenia absolventov českých a slovenských vysokých škôl, čo je asociácia bývalých libanonských študentov v niekdajšom Československu, z ktorých mnohí majú slovenské a české manželky. V posledných rokoch sa však slovenská komunita v Libanone rozrastá a diverzifikuje, pribúda k nej nová generácia zmiešaných manželstiev a tiež Sloveniek a Slovákov, ktorí do krajiny prichádzajú pracovne – či už pod hlavičkou medzinárodných alebo mimovládnych organizácií, za účelom štúdia, alebo ako dobrovoľníci.

Podujatie sa uskutočnilo za finančnej podpory HK SR v LB Samira Doumita. Podujatie sa uskutočnilo za finančnej podpory HK SR v LB Samira Doumita. Krajanská komunita v Libanone zahŕňa tri skupiny a tri generácie. Krajanská komunita v Libanone zahŕňa tri skupiny a tri generácie. Účastníci si mali čo povedať. Účastníci si mali čo povedať.
Jeden z najväčších úspechov večere - pravý slovenský guláš. Jeden z najväčších úspechov večere - pravý slovenský guláš. Rarita v Libanone - zemiakový šalát a pareničky. Rarita v Libanone - zemiakový šalát a pareničky. Slovensko v krajine céderov. Slovensko v krajine céderov.