M. Lajčák: „Čierna Hora je v procese integrácie do EÚ a NATO najďalej zo všetkých našich partnerov na západnom Balkáne“

24.4.2017 | Aktivity ministra | Čierna Hora

Na okraj Konferencie predsedov parlamentov členských štátov EÚ, ktorá sa koná v týchto dňoch v Bratislave, uvítal dnes (24. apríla) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na pôde rezortu diplomacie predsedu zákonodarného zboru Čiernej Hory Ivana Brajovića.

 

V rozhovore minister zdôraznil, že Čierna Hora vstupuje do záverečného obdobia vo svojom eurointegračnom úsilí, čoho dôkazom je naplnenie viac ako desaťročného sna o plnoprávnom členstve v NATO. „Rýchly priebeh ratifikácie Prístupového protokolu vo všetkých členských štátoch Aliancie je jasným prejavom podpory Čiernej Hore a uznaním dosiahnutých výsledkov na ceste reforiem. Príklad Čiernej Hory potvrdzuje vitálnosť politiky otvorených dverí NATO a môže byť motiváciou aj pre ostatné krajiny západného Balkánu, že úprimná snaha o reformy sa vypláca,“ povedal M. Lajčák, ktorý zároveň ocenil dosiahnutý pokrok na ceste krajiny do Európskej únie. „Čierna Hora v minulom roku otvorila 4 nové kapitoly v prístupovom procese k EÚ, z toho dve počas slovenského predsedníctva, a v tomto smere je najpripravenejšou kandidátskou krajinou zo všetkých našich partnerov na západnom Balkáne,“ povedal minister. Vyzdvihol tiež, že vláda v Podgorici si osvojila jasnú proeurópsku hodnotovú víziu, zároveň však apeloval na partnera, aby Čierna Hora nepoľavila v úsilí o dosahovanie viditeľných výsledkov v oblasti reforiem. Ako to povedal M. Lajčák, Slovenská republika podporuje snahy vlády Čiernej Hory presvedčiť opozíciu, aby sa vrátila do parlamentných lavíc a v tejto súvislosti ocenil aktívnu komunikáciu predsedu parlamentu a premiéra, ktorou sa „preukazuje pripravenosť vlády viesť politický dialóg“. 

 

Minister tiež vysoko vyzdvihol úroveň bilaterálnych vzťahov, ktoré zostávajú veľmi blízke a priateľské, bez otvorených otázok. V tejto súvislosti ocenil dialóg na úrovni parlamentných delegácií ako potrebný a obojstranne výhodný, a pripomenul plánovanú návštevu predsedu NR SR v Čiernej Hore na jeseň 2017. 

Minister Miroslav Lajčák a Ivan Brajović, predseda parlamentu Čiernej Hory počas prijatia. Minister Miroslav Lajčák a Ivan Brajović, predseda parlamentu Čiernej Hory počas prijatia. Minister Miroslav Lajčák a Ivan Brajović, predseda parlamentu Čiernej Hory počas prijatia. Minister Miroslav Lajčák a Ivan Brajović, predseda parlamentu Čiernej Hory počas prijatia. Minister Miroslav Lajčák pri rozhovore pre médiá z Čiernej Hory. Minister Miroslav Lajčák pri rozhovore pre médiá z Čiernej Hory.