M. Lajčák: „Na ďalší rozvoj ekonomickej spolupráce so Seychelami je potrebné postaviť zmluvnú základňu“

28.11.2014 | Aktivity ministra | Seychely

Možnosti rozšírenia politického dialógu, pokračovanie vzájomnej spolupráce v humanitárnych oblastiach (školstvo a zdravotníctvo) ako aj obchodno-ekonomická spolupráca s dôrazom na podporu priamych kontaktov obchodných komôr a podnikateľských subjektov a prípravu základných ekonomických dohôd boli hlavnými témami dnešného (28. novembra 2014) stretnutia podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s predsedom Národného zhromaždenia Seychelskej republiky Patrickom Herminiem.

Ako to minister uviedol, bilaterálne vzťahy sú v súčasnosti dobré, napriek tomu by sme mali lepšie využiť existujúci potenciál. „V dnešnom svete už neexistujú vzdialenejšie a menej vzdialené krajiny, všetci spolupracujeme navzájom. Oceňujeme vašu návštevu, prvú zo Seychelskej republiky na takejto vysokej úrovni, a veľa si sľubujeme aj od budúcoročnej pracovnej cesty štátneho tajomníka rezortu diplomacie Petra Buriana k vám, ktorá bude mať okrem politického aj nemalý ekonomický rozmer,“ povedal minister. Ako dodal, pre nás osobitne zaujímavým sektorom na Seycheloch je energetika, ale máme záujem aj o spoluprácu v ďalších oblastiach ako je dopravná infraštruktúra, vodný manažment, strojárenstvo či chemický priemysel. „Na ďalší rozvoj obchodno-ekonomickej spolupráce je potrebné postaviť zmluvnú základňu, osobitne dohodu o výmene daňových informácií, a dohodu o zabránení dvojitého zdanenia,“ povedal M. Lajčák.

S predsedom Národného zhromaždenia Seychelskej republiky ďalej minister hovoril aj o spolupráci v oblasti školstva a vedy, ako aj o globálnych klimatických zmenách vo svetle pripravovaného summitu v Paríži. Venovali sa aj konzulárnym otázkam a možnostiam ako využiť príležitosti, ktoré Seychely ponúkajú slovenským turistom v oblasti cestovného ruchu.