M. Lajčák na Malte: "Pri kreovaní európskych politík musíme prihliadať aj na to, aký dopad budú mať na naše národné ekonomiky"

10.10.2014 | Aktivity ministra | Malta

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák pricestoval dnes (10. októbra 2014) na dvojdňovú pracovnú návštevu Maltskej republiky na pozvanie svojho rezortného partnera Georgea Vellu.

Úvod dnešného programu patril stretnutiu so zástupcami Výboru pre zahraničné a európske záležitosti maltského parlamentu na čele s jeho predsedom Lucianom Busuttilom, na ktorom sa hovorilo o úrovni bilaterálnych vzťahov, ale najmä o stave príprav na výkon predsedníctva v Rade EÚ (Malta ho od SR prevezme 1. januára 2017). Minister M. Lajčák zdôraznil, že spoluprácu v rámci predsedníckeho Tria s Holandskom a Maltou vnímame ako príležitosť na formovanie európskych politík primárne vo vzťahu k energetike, digitálnej ekonomike a sociálnej inklúzii, ale podporujeme aj diskusiu o ďalších témach, vrátane kohézneho balíčka a zahraničnopolitického "klastra", ktorý by obsahoval rozširovanie EÚ, Východné partnerstvo aj západný Balkán.

V ďalšej diskusii sa členovia parlamentného výboru zaujímali o pohľad šéfa slovenskej diplomacie na otázku nelegálnej migrácie, ktorá osobitne trápi štáty oblasti Stredozemného mora, ale aj na budúcnosť Európskej únie a výzvy, ktoré pred nami stoja. "Pri kreovaní európskych politík musíme prihliadať aj na to, aký dopad budú mať na naše národné ekonomiky. Musíme citlivo zvažovať plusy a mínusy každého kroku, ktorý na európskej úrovni prijmeme tak, aby sme sa sami nepripravili o výhody plynúce napríklad z účasti zahraničného kapitálu na našich podnikoch," povedal M. Lajčák.

Vývoj udalostí na Ukrajine v kontexte dohody o prímerí dosiahnutej v Minsku, ako aj o dopady odvetných opatrení, ktoré voči EÚ zaviedlo Rusko v odpovedi na sankcie únie

dominovali nasledujúcemu rokovaniu ministrov zahraničných vecí oboch krajín: partneri sa zhodli v názore, že situáciu na Ukrajine nie je možné vyriešiť vojensky, a je potrebné maximalizovať diplomatické úsilie s využitím všetkých dostupných mechanizmov.

"Je najvyšší čas začať sa pozerať dopredu, na to, aký bude stav vecí po parlamentných voľbách, ako pomôcť ukrajinským politikom vytvoriť a právne ošetriť súbor reforiem, očistiť krajinu od korupcie, napomôcť demokratizačné zmeny a inkluzívny dialóg so všetkými regiónmi Ukrajiny," uviedol M. Lajčák. S maltským ministrom zahraničných vecí G. Vellom si šéf slovenskej diplomacie vymenil názory aj na rad ďalších zahraničnopolitických otázok, vrátane modalít ako zastaviť vyčíňanie extrémistov z tzv. Islamského štátu v Iraku a Sýrii, politickej a bezpečnostnej situácie v Líbyi a možností ako reagovať na vlnu nelegálnej migrácie z Afriky do Európy vrátane posilnenia spôsobilosti Európskej agentúry pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajích hraniciach členských štátov EÚ (FRONTEX).

V časti rokovaní venovanej bilaterálnym vzťahom, ich ministri označili za priateľské a bezproblémové. M. Lajčák vyzdvihol frekvenciu vzájomných návštev na vysokej úrovni, realizáciu Memoranda o porozumení medzi ministerstvami zahraničných vecí SR a Malty, ktoré ministri podpísali v januári tohto roka v Bratislave, ako aj konzultácie, ktoré prebiehajú medzi oboma rezortmi v súvislosti s prípravou na predsedníctvo v Rade Európy.

Minister M. Lajčák sa večer zúčastnil večer v rezidencii prezidentky Maltskej republiky na slávnostnom koncerte violončelistu Jána Slávika a klaviristky Jany Varínskej, zorganizovanom v rámci Slovenských dní na Malte, ktoré sú už od roku 2006 najvýznamnejším prezentačným podujatím dvojstranných vzťahov s účasťou významných predstaviteľov politického, ekonomického a spoločenského života Maltskej republiky.

Súčasťou Sovenských dní na Malte bol aj recitál Daniely Varínskej a Jána Slávika. Súčasťou Sovenských dní na Malte bol aj recitál Daniely Varínskej a Jána Slávika. With the Minister of Foreign Affairs of Malta George Vella. With the Minister of Foreign Affairs of Malta George Vella. Na stretnutí so zástupcami Výboru pre zahraničné a európske záležitosti maltského parlamentu na čele s jeho predsedom Lucianom Busuttilom. Na stretnutí so zástupcami Výboru pre zahraničné a európske záležitosti maltského parlamentu na čele s jeho predsedom Lucianom Busuttilom.
Na tlačovej konferencii po skončení rokovaní. Na tlačovej konferencii po skončení rokovaní. Rokovanie ministrov zahraničných vecí SR a Maltskej republiky. Rokovanie ministrov zahraničných vecí SR a Maltskej republiky. Rokovanie ministrov zahraničných vecí SR a Malty. Rokovanie ministrov zahraničných vecí SR a Malty.