M. Lajčák na Novom Zélande: Vzdialenosť nebráni intenzívnejšej spolupráci

28.5.2015 | Aktivity ministra | Nový Zéland

Wellington (28. mája) - Geografická vzdialenosť dnes už nie prekážkou pre rozvoj tesnejšej spolupráce Slovenska a Nového Zélandu. Vyplynulo to z rokovaní podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka na Novom Zélande. V prvý deň oficiálnej návštevy rokoval v hlavnom meste Welllington s ministrom pre hospodársky rozvoj Stevenom Joyceom a predsedom parlamentu Davidom Carterom.

Naše dve krajiny s podobnou veľkosťou, úspešnými ekonomikami a blízkymi názormi na medzinárodné dianie len potvrdzujú, že vzdialenosť už nie je rozhodujúci faktor pre rozvoj dvojstranných vzťahov,“ konštatoval minister M. Lajčák.

V prípade Nového Zélandu existuje viacero oblastí, kde si môžeme vymieňať poznatky a inšpirovať sa jeho skúsenosťami - napríklad pri opatreniach na znižovanie nezamestnanosti mladých, rozvoji duálneho vzdelávania, či rozvoji informačných technológií,“ povedal minister M. Lajčák v rozhovore s ministrom S. Joyceom.

Vyzdvihol tiež dobré ekonomické výsledky Nového Zélandu, ktoré môžu slúžiť ako príklad úspešnej hospodárskej politiky: nízku nezamestnanosť, dlhodobo vyvážený rozpočet, dobrý hospodársky rast a tretie najlepšie podmienky na svete na rozvoj podnikania. Dobre sa vyvíja aj obchod medzi SR a Novým Zélandom, ktorého objem v posledných rokoch významne rastie, pričom drvivú väčšinu slovenského vývozu tvoria osobné autá.

Slovensko ako exportná krajina podporuje snahu Nového Zélandu o uzatvorenie dohody o voľnom obchode s EÚ a snaží sa aj o rozšírenie bilaterálnej zmluvnej základne: „Obchodu a podnikaniu v našich krajinách navzájom by pomohlo uzatvorenie zmlúv o zabránení dvojitého zdanenia a ochrane investícií, preto sa v ich príprave chceme pohnúť dopredu,“ uviedol minister M. Lajčák.

Perspektívnou oblasťou konkrétnej spolupráce by sa mohla stať aj kybernetická bezpečnosť a e-government. V delegácii ministra počas návštevy na Novom Zélande sú aj predstavitelia slovenského Reakčného tímu pre počítačovú bezpečnosť a predstavitelia Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby, aby na osobitných rokovaniach s partnermi preverili možnosti konkrétnej spolupráce a prípadných spoločných projektov.

Po rokovaní s ministrom S. Joyceom prijal ministra M. Lajčáka predseda parlamentu David Carter, s ktorým diskutovali o situácii v Európskej únii, na Ukrajine, ale aj o problémoch, ktoré so sebou prináša nelegálna migrácia.

M. Lajčák na záver prvého dňa svojej návštevy v hlavnom meste Nového Zélandu vystúpil s prednáškou na pôde novozélandského parlamentu, kde prezentoval úspešný príbeh modernej Slovenskej republiky, jej zahraničnú politiku a vývoj v Európskej únii z pohľadu strednej Európy a Slovenska. V následnej diskusii odpovedal poslancom, analytikom, študentom a diplomatom na otázky spojené s ukrajinskou krízou, transformáciou a reformami, či s finančnou situáciou v Grécku.

Oficiálna návšteva M. Lajčáka sa koná po šestnástich rokoch od doposiaľ jedinej návštevy slovenského ministra zahraničných vecí na Novom Zélande a bude zajtra pokračovať v Aucklande rokovaním o zahranično-politických a bezpečnostných témach s novozélandským ministrom zahraničných vecí Murrayom McCullym.

S predsedom novozélandského parlamentu D. Carterom. S predsedom novozélandského parlamentu D. Carterom. S ministrom pre hospodársky rozvoj S. Joyceom. S ministrom pre hospodársky rozvoj S. Joyceom.