M. Lajčák na oficiálnej návšteve Lotyšska

31.1.2020 | Aktivity ministra | Lotyšsko

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (31. januára 2020) absolvoval sériu rokovaní v rámci oficiálnej návštevy Lotyšska, na ktorú ho pozval jeho rezortný partner Edgars Rinkēvičs. Ministri okrem ďalšieho rozvoja bilaterálnych vzťahov prediskutovali otázky transatlantickej spolupráce, bezpečnostnú agendu, ako aj európske témy, osobitne vo svetle odchodu Spojeného kráľovstva a Veľkej Británie z EÚ, ku ktorému dôjde dnes po polnoci. Obaja šéfovia diplomacií sa zhodli, že je v záujme Bruselu, aby Londýn zostal strategickým spojencom a blízkym partnerom Európskej únie v rámci medzinárodných vzťahov. “Každopádne v tomto procese nemôžeme hovoriť o víťazoch či porazených,” uviedol šéf slovenskej diplomacie. S lotyšským rezortným partnerom sa ďalej zhodli, že pre budúcnosť EÚ bude dôležitá spolupráca tandemu Berlín-Paríž. M. Lajčák a E. Rinkēvičs následne diskutovali o možnostiach prehĺbenia spolupráce na pôde medzinárodných organizácií, pričom sa zhodli, že multilateralizmus je efektívnym nástrojom zahraničnej politiky a je potrebné mu venovať zvýšenú pozornosť, osobitne v čase, keď sa vo svete začína čoraz viac presadzovať multipolarita. Ministri venovali značnú časť diskusie aj vzťahom s Ruskom, ako aj situácii na Ukrajine a v Bielorusku.

 

Minister Lajčák dnes rokoval aj s predsedníčkou lotyšského parlamentu (Saeimy) Inarou Mūrniece. Osobitne sa zamerali na situáciu v krajinách Východného partnerstva. M. Lajčák podčiarkol najmä aktivity minuloročného predsedníctva SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zamerané na podporu obyvateľstva v regiónoch zasiahnutých konfliktom. Slovenského ministra prijal aj prezident Egils Levits, s ktorým primárne diskutovali o potrebe strategickej komunikácie a budovania odolnosti demokratických spoločností vo svetle nárastu dezinformačných kampaní.

 

M. Lajčák navštívil taktiež vojenskú základňu v Adaži, kde pôsobia príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky, kde rokoval s podpredsedom vlády a ministrom obrany Artisom Pabriksom, ktorý vyzdvihol profesionalitu a pripravenosť členov slovenského kontingentu. Minister Lajčák sa poďakoval slovenským vojakom za ich aktivity v rámci spojeneckých síl a ocenil ich pozitívnu reprezentáciu Slovenska v Lotyšsku.​