M. Lajčák navštívil v pozícii úradujúceho predsedu OBSE Albánsko

3.6.2019 | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Albánsko

 

Návštevou albánskej metropoly Tirana začal dnes (3. júna) minister zahraničných a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák dvojdňovú v poradí druhú návštevu v regióne západného Balkánu. Ide o pokračovanie jeho ciest v pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) do tejto časti Európy. Cesta nadväzuje na májovú návštevu Čiernej Hory a bude pokračovať zajtra (4. júna) v Srbsku.

 

Albánsko je súčasťou takzvanej predsedníckej Trojky OBSE – po skončení tohtoročného slovenského predsedníctva v organizácii preberie štafetu na obdobie jedného roka v januári 2020. Cesta ministra Lajčáka do Albánska sa uskutočnila bezprostredne po zverejnení Správy Európskej komisie (EK) o pokroku krajiny a rozhodnutí EK odporučiť otvorenie prístupových rokovaní tento mesiac. Úradovňa OBSE v Albánsku pôsobí od roku 1997. Zameriava sa na širokú škálu aktivít: sloboda médií, rozvoj občianskej spoločnosti, ľudské práva, rodová rovnosť, reforma volebnej legislatívy a justície, boj proti korupcii, organizovanému zločinu a obchodovaniu s ľuďmi, policajná reforma a manažment ochrany hraníc.

 

V Tirane absolvoval minister Lajčák stretnutia s albánskym prezidentom Ilirom Metom, predsedom parlamentu Gramozom Rucim, predsedom albánskej vlády Edim Ramom a so svojím rezortným partnerom Gentom Cakajom. Na rokovaniach s partnermi ocenil reformné snahy krajiny a zdôraznil podporu OBSE pri ich pokračovaní. „V uplynulých rokoch urobilo Albánsko výrazný pokrok pri strategickej reforme, posilňovaní demokratických inštitúcií, právneho štátu a slobody médií. Ostáva ale ešte veľký priestor na ďalšie zlepšenie vo viacerých oblastiach. OBSE je pripravená Tirane pomôcť svojou dlhoročnou expertízou a v tomto má plnú podporu slovenského predsedníctva,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

 

Minister Lajčák zároveň partnerov ubezpečil, že Slovensko je pripravené odovzdať Albánsku svoje skúsenosti s prípravou a výkonom predsedníctva v tejto prestížnej medzinárodnej organizácii. Počas návštevy Albánska sa M. Lajčák stretol aj so zástupcami mimovládnych organizácií, ktoré pôsobia v Albánsku.