M. Lajčák otvoril honorárny konzulárny úrad Čiernej Hory v Bratislave

25.1.2017 | Aktivity ministra | Honorárne konzuláty | Čierna Hora

V Bratislave dnes (25. januára) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák slávnostne otvoril nový konzulárny úrad Čiernej Hory vedený honorárnym konzulom Rudolfom Autnerom. Inaugurácia priestorov konzulárneho úradu sa uskutočnila za prítomnosti ministra zahraničných vecí Čiernej Hory Srdjana Darmanovića, ktorý pricestoval na Slovensko na dvojdňovú oficiálnu návštevu na pozvanie ministra M. Lajčáka. Partneri vyjadrili presvedčenie, že zriadenie honorárneho konzulátu prinesie ďalší impulz do rozvoja vzťahov oboch krajín, ktoré sú podľa ministrov veľmi dobré. Šéf čiernohorskej diplomacie ocenil najmä podporu, ktorá sa Čiernej Hore dostala od Slovenska v jej prístupovom procese do EÚ a v úsilí o integráciu do NATO, a osobitne vyzdvihol aj kľúčovú úlohu, ktorú M. Lajčák zohral v kritickom období referenda o samostatnosti Čiernej Hory.

 

Minister M. Lajčák ocenil vysokú intenzitu a excelentnú kvalitu vzájomných kontaktov. „Po otvorení nášho zastupiteľského úradu v Podgorici v roku 2010 tu odo dnes máme plnohodnotné zastúpenie Čiernej Hory v Bratislave,“ povedal M. Lajčák a vyzdvihol profesionalitu, odborné kvality, a osobnú integritu nového honorárneho konzula Rudolfa Autnera, ktorému nielen zaželal dostatok energie pri napomáhaní rozvoju vzťahov medzi oboma štátmi, ale vyjadril aj pripravenosť MZVaEZ SR úzko s jeho úradom spolupracovať.

 

Pre slovenské podnikateľské subjekty sú v Čiernej Hore perspektívne investície do energetiky, vodného hospodárstva a dopravnej infraštruktúry. Možnosti spolupráce tiež ponúkajú oblasť cestovného ruchu, budovania informačnej spoločnosti a e-governmentu. Zamestnávanie občanov Čiernej Hory má na druhej strane pomôcť automobilovému priemyslu na Slovensku vykryť nedostatok pracovnej sily.

S ministrom zahraničných vecí Čiernej Hory Srdjanom Darmanovićom. S ministrom zahraničných vecí Čiernej Hory Srdjanom Darmanovićom. Honorárnym konzulom Čiernej Hory v SR sa stal Rudolf Autner. Honorárnym konzulom Čiernej Hory v SR sa stal Rudolf Autner. Slávnostné odhalenie tabule na budove honorárneho konzulárneho úradu Čiernej Hory v Bratislave. Slávnostné odhalenie tabule na budove honorárneho konzulárneho úradu Čiernej Hory v Bratislave.