M. Lajčák rokoval s kirgizskými partnermi

9.4.2019 | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Kirgizsko

Séria ciest ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka vo funkcii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) dnes (9. apríla 2019) pokračovala návštevou Kirgizska, kde rokoval so svojím rezortným partnerom Čingizom Ajdarbekovom, ktorý mu odovzdal ocenenie za rozvoj slovensko-kirgizských vzťahov, ďalej s predsedom parlamentu Dastanbekom Džumabekovom a prijal ho prezident Soornbaj Žeenbekov. M. Lajčák sa poďakoval kirgizským predstaviteľom za podporu Programového úradu OBSE v Biškeku. „Našim cieľom je okrem iného zvýšiť úsilie pri posilňovaní kapacít pre boj proti extrémizmu a radikalizmu, ktoré vedú k terorizmu,” zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. Zároveň povzbudil kirgizských partnerov v ich úsilí k posilneniu právneho štátu, ako aj pri eliminácii korupcie, či ďalšom upevnení postavenia demokratických inštitúcií a občianskej spoločnosti v krajine. Minister ich ďalej informoval o cieľoch slovenského predsedníctva, ktoré si stanovilo ambiciózne, ale realistické ciele. Zdôraznil taktiež dôležitú úlohu OBSE v súčasnej zložitej bezpečnostnej situácii ako platformy pre dialóg a spoločné riešenie problémov s tým spojených. V tejto súvislosti ocenil podporu kirgizských partnerov pre priority Slovenska ako predsedníckej krajiny OBSE. „Záujmom Slovenska, ako aj OBSE je ďalšie upevnenie a prehĺbenie reforiem, ktoré potrebuje vaša krajina,” uviedol minister a deklaroval pripravenosť slovenskej strany podeliť sa so skúsenosťami z transformačného procesu. Zároveň vyjadril presvedčenie, že budúcoročné parlamentné voľby v Kirgizsku budú slobodné, spravodlivé a transparentné, v súlade s národnými prioritami a potvrdia ďalšie upevnenie demokracie v krajine. V tejto súvislosti pripomenul potrebu ďalšej implementácie odporúčaní Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR). M. Lajčák ocenil záujem krajín Strednej Ázie prehĺbiť regionálnu spoluprácu a vyjadril pripravenosť OBSE podporovať kroky, ktoré povedú k novej kvalite tejto kooperácie. Minister rokoval s partnermi taktiež o prehĺbení slovensko-kirgizských bilaterálnych vzťahov. Najvyšší kirgizskí predstavitelia vyjadrili taktiež záujem o pokračovanie dialógu ministrov zahraničných vecí Vyšehradskej štvorky a krajín Strednej Ázie.

 

M. Lajčák navštívil Akadémiu OBSE v Biškeku, kde diskutoval so študentmi o aktuálnych medzinárodnopolitických otázkach. Absolvoval tiež stretnutia s predstaviteľmi občianskej  spoločnosti a pracovníkmi Programového úradu OBSE.

 

Kirgizsko si v týchto dňoch pripomína 20. výročie prítomnosti OBSE v krajine. Minister Lajčák vystúpil pri tejto príležitosti ako hlavný rečník na konferencii, ktorá bola venovaná bilancii dvoch desaťročí pôsobenia organizácii v krajine. Účastníkom konferencie okrem iného pripomenul úlohu organizácie, ktorej Slovensko aktuálne v tomto roku predsedá, pri predchádzaní extrémizmu a terorizmu a vyzdvihol význam efektívneho multilateralizmu v dnešnom svete, ako dôležitého nástroja pri upevňovaní zahraničnopolitických vzťahov osobitne s cieľom prevencie a riešenia konfliktov na území jej účastníckych štátov.

Stretnutie s tímom OBSE v Biškeku. Stretnutie s tímom OBSE v Biškeku.