M. Lajčák: "Sme pripravení ponúknuť Mjanmarsku schému výmeny integračných skúseností"

7.11.2014 | Aktivity ministra | Mjanmarsko

Historicky prvou návštevou člena exekutívy SR v Mjanmarsku ukončil dnes (7. novembra 2014) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák svoju týždňovú cestu po troch krajinách juhovýchodnej Ázie, v rámci ktorej rokoval s vysokými predstaviteľmi Singapuru a Vietnamu.

Cieľom návštevy, ktorá sa uskutočňuje na pozvanie ministra zahraničných vecí Mjanmarska Wunna Maung Lwina, je oživiť bilaterálne politické vzťahy a naštartovať obchodnú a ekonomickú spoluprácu. Hoci Mjanmarsko patrilo po dlhé roky k tradičným obchodným partnerom Československa a v polovici 80. rokov sa tu aj s našou pomocou podarilo vybudovať napríklad tepelnú elektráreň, cukrovar, pivovar, či továreň na výrobu traktorov, obchodná výmena medzi SR a Mjanmarskom bola v ostatných rokoch zanedbateľná, aj kvôli medzinárodným sankciám uvaleným na mjanmarský režim. Ich zrušenie zo strany EÚ predstavuje impulz pre oživenie hospodárskej spolupráce, najmä v oblasti vodného hospodárstva, elektrifikácie, infraštruktúry, banského priemyslu aj odmínovania. Aj o týchto otázkach hovoril M. Lajčák s prezidentom Mjanmarska Thein Seinom, keď hostiteľa informoval, že delegácia slovenských podnikateľov sa dnes v Rangúne stretla s lídrami mjanmarskej Federácie obchodných a priemyselných komôr ako aj s miestnymi biznismenmi s cieľom identifikovať oblasti podnikateľských aktivít v Mjanmarsku. V politickej oblasti Slovensko sleduje možnosť zapojenia sa do aktivít platformy EU-Myanmar Task Force, ktorej cieľom je podporovať vládu Mjanmarska v uskutočňovaní politických a ekonomických reforiem do termínu konania nasledujúcich parlamentných volieb v roku 2015. "Rešpektujeme pokrok, ktorý súčasná vláda dosiahla pri zavádzaní politických a ekonomických reforiem od svojho zvolenia v marci 2011. Máme ďaleko od toho, aby sme niekoho poučovali, alebo rozdávali lekcie. Slovensko vám chce byť nápomocné pri sprostredkovaní vlastných skúseností v oblasti tvorby a zabezpečenia fungovania demokratických inštitúcií, reforiem v oblasti zdravotníctva, školstva aj legislatívy vrátane oblasti tvorby zákonov," povedal M. Lajčák a poukázal na fakt, že ho na tejto ceste sprevádza aj minister spravodlivosti SR Tomáš Borec, ktorý mal dnes v programe rokovania s predsedom Najvyššieho súdu Mjanmarska Tun Tun Ooom a generálny prokurátorom Tun Shinom.

Na stretnutí šéfov diplomacií oboch krajín M. Lajčák ocenil angažovanie sa Mjanmarska v medzinárodnom živote, predovšetkým v rámci svojho súčasného predsedníctva v združení ASEAN, ktoré Slovensko považuje za kľúčový faktor stability v priestore juhovýchodnej Ázie. Minister tiež navrhol partnerovi možnosť využiť úspešný program výmeny integračných skúseností CETIR, ktorý je súčasťou našej oficiálnej rozvojovej pomoci, prostredníctvom stáží expertov druhej strany na MZVaEZ SR a naopak. "Ponúkame Mjanmarsku aj naše bohaté skúsenosti s odmínovaním, ktoré sme získali v priebehu rokov počas nasadenia našich špecialistov na území bývalej Juhoslávie, v Afganistane a inde," povedal M. Lajčák, ktorý s ministrom Wunna Maung Lwinom diskutoval aj o niektorých zahraničnopolitických otázkach vrátane vývoja na Ukrajine, v oblasti Juhočínskeho mora, v Iraku a Sýrii, ale aj v EÚ a eurozóne.

M. Lajčák sa dnes v priestoroch parlamentu v Naypyitaw stretol aj s líderkou mjanmarskej opozície, občianskou aktivistkou a nositeľkou Nobelovej ceny za mier Aung San Suu Kyi, s ktorou diskutoval o súčasnej politickej situácii v Mjanmarsku. Ako povedal, integrácia etnických menšín, inkluzívnosť a národné zmierenie musia byť základom reformných procesov. "Očakávame férové, inkluzívne a transparentné voľby, v ktorých budú mať všetci kandidáti rovnaké príležitosti osloviť voličov. Naším cieľom musí byť podporiť v mjanmarskej spoločnosti seriózny dialóg o tom, ako bude vyzerať budúcnosť krajiny," povedal M. Lajčák.

Posledným bodom jednodňovej návštevy M. Lajčáka v Mjanmarsku bolo stretnutie s ministrom obchodu Win Myintom, na ktorom M. Lajčák zdôraznil, že je v záujme oboch krajín znovu naštartovať vzájomné obchodné vzťahy, ktoré v súčasnosti stagnujú: obchodný obrat medzi SR a Mjanmarskom dosiahol minulý rok objem 1,297 milióna eur, pričom viac ako 80 % z neho tvorí import do SR, hlavne textilné výrobky. "Je celý rad oblastí, v ktorých sú slovenské spoločnosti veľmi silné a v ktorých majú čo ponúknuť - napríklad pri výstavbe elektrární, strojárstve a infraštruktúre či vodnom manažmente vrátane know-how pri stavbe vodných elektrární a čističiek vody. Pre pôsobenie slovenských podnikateľských subjektov v Mjanmarsku v súčasnej dobe však neexistuje potrebná právna základňa, a preto bude potrebné vypracovať návrhy dohôd o zabránení dvojitého zdanenia a o podpore a ochrane investícií," povedal M. Lajčák a dodal, že prvým krokom na podporu vzájomnej hospodárskej spolupráce by mohlo byť vytvorenie vzájomnej medzivládnej komisie pre hospodársku spoluprácu.

S líderkou mjanmarskej opozície, občianskou aktivistkou a nositeľkou Nobelovej ceny za mier Aung San Suu Kyi. S líderkou mjanmarskej opozície, občianskou aktivistkou a nositeľkou Nobelovej ceny za mier Aung San Suu Kyi. S mjanmarským ministrom obchodu Win Myintom. S mjanmarským ministrom obchodu Win Myintom. S mjanmarským ministrom obchodu Win Myintom. S mjanmarským ministrom obchodu Win Myintom.
S ministrom zahraničných vecí Mjanmarska Wunna Maung Lwinom. S ministrom zahraničných vecí Mjanmarska Wunna Maung Lwinom. S ministrom zahraničných vecí Mjanmarska. S ministrom zahraničných vecí Mjanmarska. S prezidentom Mjanmarska Thein Seinom. S prezidentom Mjanmarska Thein Seinom.
S prezidentom Mjanmarska Thein Seinom. S prezidentom Mjanmarska Thein Seinom.