M. Lajčák: „Sme pripravení využiť skúsenosti z know-how Andorry v oblasti turizmu“

9.9.2014 | Aktivity ministra | Andorra

Na pozvanie podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka pricestoval dnes (9. septembra 2014) do Bratislavy minister zahraničných vecí Andorrského kniežatstva Gilbert Saboya. Ide o prvú návštevu šéfa andorrskej diplomacie na Slovensku po desiatich rokoch.

V diskusii sa obaja ministri venovali medzinárodnopolitickým otázkam, súvisiacim s vývojom na Ukrajine, ale aj v európskom priestore predovšetkým vo vzťahu ku kreovaniu nových štruktúr EÚ. Minister M. Lajčák v tejto súvislosti vyjadril podporu snahám Andorry postupne sa integrovať do vnútorného trhu EÚ pri zachovaní svojho špecifického štatútu. „Pozitívne vnímame reformné kroky, ktoré Andorra iniciovala a podporujeme finalizáciu mandátu pre Európsku komisiu na rokovanie o rámcovej asociačnej zmluve, alebo inej forme dohody s Andorrou, Monakom a San Marinom,“ povedal M. Lajčák.

Ďalšími témami rozhovorov boli prehĺbenie spolupráce medzi Andorrou a Slovenskom v ekonomickej oblasti a možnosti kooperácie v cestovnom ruchu. „Sme pripravení využiť skúsenosti z know-how Andorry v oblasti turizmu. Osem miliónov turistov, ktorí navštívia Andorrou každoročne, je naozaj úctyhodný počet,“ povedal minister M. Lajčák a zdôraznil, že nevyhnutným predpokladom úspešnej ekonomickej spolupráce sú jej právne základy. V tejto súvislosti ocenil konkrétny krok – parafovanie Dohody medzi SR a Andorrou o výmene informácií v daňovej oblasti – ktorú si minister G. Saboya oficiálne vymení s ministrom financií SR Petrom Kažimírom už zajtra. Po ukončení schvaľovacieho procesu bude daná dohoda podpísaná v blízkej budúcnosti.

Minister Miroslav Lajčák a minister zahraničných vecí Andorrského kniežatstva Gilbert Saboya počas prijatia. Minister Miroslav Lajčák a minister zahraničných vecí Andorrského kniežatstva Gilbert Saboya počas prijatia.