M. Lajčák: SR má záujem zapojiť sa do modernizácie Turkménska

11.12.2015 | Aktivity ministra | Turkménsko

Ašchabad (11. decembra) – O možnosti zintenzívnenia politického dialógu a zapojenia Slovenska do projektov modernizácie a diverzifikácie turkménskej ekonomiky rokoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák s turkménskymi partnermi v Ašchabade.

Na stretnutí s prezidentom Turkménska Gurbangulym Berdimohamedovom minister M. Lajčák tlmočil záujem Slovenska o oživenie politických kontaktov a rozvoj spolupráce najmä v ekonomickej oblasti cez konkrétne projekty. „Medzi našimi krajinami sú ešte z minulosti tradičné väzby a nemáme žiadne otvorené otázky. Moja návšteva má za cieľ vniesť nový impulz do rozvoja slovensko-turkménskych vzťahov, kde existuje veľký nevyužitý potenciál,“ povedal minister M. Lajčák.

Súčasťou jeho delegácie na oficiálnej návšteve Turkménska je aj skupina slovenských podnikateľov. Turkménsko patrí medzi krajiny s najväčšími zásobami zemného plynu na svete a v súčasnosti sa snaží modernizovať a diverzifikovať svoju ekonomiku, ktorá v posledných rokoch neustále rastie.

Minister M. Lajčák na rokovaní so svojim rezortným partnerom, podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Rašídom Meredovom prediskutoval spôsoby a oblasti, v ktorých by mohlo dôjsť k aktívnemu rozvoju a posilneniu dvojstrannej spolupráce. Spoločne podpísali Protokol o spolupráci medzi ministerstvami zahraničných vecí oboch krajín, ktorým sa vytvára základ pre zintenzívnenie politického dialógu na viacerých úrovniach. Ministri sa tiež dohodli, že obe krajiny začnú prehodnocovanie a aktualizovanie zmluvnej základne, vrátane modernizácie dohody o podpore a ochrane investícií, ktorá má vytvoriť vhodné predpoklady na rozšírenie ekonomických aktivít, najmä v oblasti investícií. Priestor pritom existuje podľa ministra M. Lajčáka v sektore energetiky, infraštruktúry, v poľnohospodárstve či v zdravotníctve. O týchto témach hovoril podrobnejšie aj na stretnutí s námestníkom ministra hospodárstva a vonkajších ekonomických vzťahov Rasúlom Meredovom.

Počas návštevy v Ašchabade otvoril minister M. Lajčák v sídle Zväzu priemyselníkov a podnikateľov slovensko-turkménske podnikateľské fórum, na ktorom zástupcovia podnikateľských združení a firiem z oboch strán hovorili o možných spoločných projektoch a podnikateľských aktivitách. 

Podpis protokolu o spolupráci ministerstiev zahraničných vecí. Podpis protokolu o spolupráci ministerstiev zahraničných vecí. S námestníkom ministra hospodárstva Rasúlom Meredovom. S námestníkom ministra hospodárstva Rasúlom Meredovom.