M. Lajčák začal pracovnú návštevu USA

3.4.2019 | Aktivity ministra | Spojené štáty

Položením venca k hrobu Štefana Osuského vo Washingtone sa začala včera (2. apríla 2019) pracovná návšteva ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka v Spojených štátoch amerických, ktorý si tak uctil 130. výročie narodenia významného slovenského diplomata (nar. 31. marca 1889). Na akcii sa zúčastnili aj zástupcovia Slovensko-americkej spoločnosti vo Washingtone a spoločnosti Friends of Slovakia. Pamätník nechal zreštaurovať Zastupiteľský úrad SR v USA v spolupráci s Komisiou pre záchranu amerického dedičstva v zahraničí, Slovensko-americkou spoločnosťou vo Washingtone a francúzskym veľvyslanectvom v USA pri príležitosti 25. úmrtia Š. Osuského v roku 1998.

 

Minister Lajčák sa následne stretol s osobitným predstaviteľom Spojených štátov amerických pre rokovania o Ukrajine Kurtom Volkerom, ktorému prezentoval dlhodobú podporu Slovenska reformnému úsiliu Ukrajiny a jej integračným ambíciám. Partneri sa venovali nielen otázkam bilaterálnej a transatlantickej spolupráce vo vzťahu k Ukrajine, ale aj konkrétnym možnostiam kooperácie pri presadzovaní priorít predsedníctva SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). M. Lajčák a K. Volker taktiež zhodnotili výsledky prvého kola prezidentských volieb na Ukrajine v súvislosti s ďalším možným vývojom situácie v tejto krajine. „Teší ma, že v časoch, keď sa skôr hovorí o transatlantických rozporoch, má americká strana skutočný záujem o vývoj v Európe aj v súvislosti s udalosťami na Ukrajine, čo sa bytostne dotýkajú aj Slovenska, keďže ide o krajinu v našom susedstve,“ ocenil M. Lajčák.

 

Šéf slovenskej diplomacie na záver včerajšieho pracovného programu odovzdal Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bývalému námestníkovi ministra zahraničných vecí USA Wessovi Mitchellovi ako ocenenie za jeho prínos k rozvoju slovensko-amerických dvojstranných vzťahov. M. Lajčák zároveň vyzdvihol, že W. Mitchell sa výraznou mierou pričinil o zintenzívnenie záujmu USA o región strednej Európy a jeho bezpečnosť.

S osobitným predstaviteľom Spojených štátov amerických pre rokovania o Ukrajine Kurtom Volkerom. S osobitným predstaviteľom Spojených štátov amerických pre rokovania o Ukrajine Kurtom Volkerom. S osobitným predstaviteľom Spojených štátov amerických pre rokovania o Ukrajine Kurtom Volkerom. S osobitným predstaviteľom Spojených štátov amerických pre rokovania o Ukrajine Kurtom Volkerom. S bývalým námestníkom ministra zahraničných vecí USA W. Mitchelom. S bývalým námestníkom ministra zahraničných vecí USA W. Mitchelom.