Mikuláš Dzurinda na mieste summitu Ronalda Reagana a Michaila Gorbačova

20.9.2010 | Aktivity ministra | Island

Na pôde domu historickeho summitu Reagan - Gorbačov v islandskom Reykjavíku povzbudil v pondelok 20. septembra minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda islandských vrcholných politikov k vstupu do Európskej únie. "Na tomto mieste sa v roku 1986 začal meniť svet, čoho výsledkom je aj členstvo Slovenska v EÚ," poukázal minister Dzurinda na symboliku miesta stretnutia.

Islandských politikov najviac zaujímali slovenské skúsenosti z predvstupových rokovaní. "Buďte principiálni a vymieňajte si skúsenosti," povedal islandským politikom Mikuláš Dzurinda počas oficiálnej návštevy Islandu. Malé krajiny, ako Island alebo Slovensko, sú podľa ministra zahraničných vecí SR odkázané na vzájomnú spoluprácu.

Domáci politici požiadali Slovensko o podporu Islandu pri presadzovaní jeho záujmov v predvstupových rokovaniach, osobitne v otázke rybolovu.

Na pôde domu historickeho summitu Reagan - Gorbačov v islandskom Reykjavíku Na pôde domu historickeho summitu Reagan - Gorbačov v islandskom Reykjavíku Na pôde domu historickeho summitu Reagan - Gorbačov v islandskom Reykjavíku Na pôde domu historickeho summitu Reagan - Gorbačov v islandskom Reykjavíku