Minister M. Lajčák absolvoval v New Yorku sériu bilaterálnych stretnutí

26.9.2013 | Aktivity ministra | Azerbajdžan | Albánsko

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák absolvoval aj v tretí deň svojho pobytu v New Yorku celý rad stretnutí: s ministromzahraničných vecí Azerbajdžanu Elmarom Mammadyarovom podpísal Memorandum o porozumení v konzultáciách medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstvom zahraničných vecí Azerbajdžanu. Šéf slovenskej diplomacie diskutoval so svojim partnerom o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Azerbajdžane a novembrovom summite krajín Východného partnerstva vo Vilniuse.

Minister Miroslav Lajčák sa stretol aj s dvoma albánskymi predstaviteľmi – predsedom vlády Edi Ramom a ministrom zahraničných vecí Ditmirom Bushatim. Zablahoželal im k zloženiu novej vlády, od ktorej partneri v EÚ očakávajú urýchlené prijatie reforiem a rozbehnutie procesu európskej integrácie krajiny. M. Lajčák zdôraznil, že SR očakáva od novej vlády Albánska, aby sa prihlásila k záväzku rozvoja dobro-susedských vzťahov, zintenzívneniu regionálnej spolupráce a aktívnemu prispievaniu k budovaniu stability a bezpečnosti v regióne západného Balkánu. „Slovensko podporuje eurointegračné ambície Albánska a považuje Albánsko za významného spojenca v NATO,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. Albánsko nemalou mierou prispieva k operáciám krízového manažmentu vedeným NATO. M. Lajčák potvrdil pokračovanie poskytovania oficiálnej rozvojovej pomoci SR pre Albánsko ako aj odovzdávanie skúseností z eurointegračného procesu.

M. Lajčák sa v stredu večer newyorského času stretol aj so zástupcami mladých slovenských odborníkov pôsobiacich v New Yorku, aby ocenil cieľavedomosť a pracovitosť mladej generácie, ktorá prispieva k šíreniu dobrého mena Slovenska v USA. Zástupcov mladých odborníkov zaujímali predovšetkým otázky ďalšieho sociálneho a ekonomického vývoja na Slovensku a potenciálneho posilnenia kultúrnej spolupráce v USA.

Minister Miroslav Lajčák s ministrom zahraničných vecí Azerbajdžanu Elmarom Mammadyarovom. Minister Miroslav Lajčák s ministrom zahraničných vecí Azerbajdžanu Elmarom Mammadyarovom. Minister M. Lajčák s ministrom zahraničných vecí Albánska Ditmirom Bushatim. Minister M. Lajčák s ministrom zahraničných vecí Albánska Ditmirom Bushatim. Minister M. Lajčák s ministrom zahraničných vecí Albánska Ditmirom Bushatim. Minister M. Lajčák s ministrom zahraničných vecí Albánska Ditmirom Bushatim.