Minister M. Lajčák predsedal za EÚ ministerskému dialógu s Kapverdami

16.11.2016 | Aktivity ministra | Predsedníctvo SR v Rade EÚ | SR a EÚ | Slovensko a Európska únia | Kapverdy

Praia/Mindelo, Kapverdy (16. novembra) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák predsedal v stredu v meste Mindelo na kapverdskom ostrove Sao Vicente v mene Európskej únie ministerskému dialógu Kapverdy-EÚ. 


Tento ministerský dialóg sa koná pravidelne každý rok na základe Dohody o osobitnom partnerstve medzi EÚ a Kapverdami. Minister M. Lajčák na ňom ako predstaviteľ predsedníckej krajiny v Rade EÚ zastupoval Vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničnú politiku Federicu Mogheriniovú. 


„Medzi EÚ a Kapverdami je špeciálne puto a máme osobitné partnerstvo postavené na rovnakých hodnotách demokracie, slobôd a ľudských práv,“ konštatoval minister M.Lajčák. „Toto partnerstvo sa vyvíja pozitívne a môže byť príkladom a modelom aj pre iné krajiny,“ zdôraznil ešte v utorok po stretnutiach s najvyššími predstaviteľmi krajiny v hlavnom meste Praia na ostrove Santiago. 


Počas dňa tam rokoval so svojím rezortným kolegom Luísom Filipem Tavaresom, kapverdským premiérom Josém Ulissesom de Pina Correiaom e Silvom a prijal ho aj predseda Národného zhromaždenia Jorge Pedro Mauricio dos Santos a prezident republiky Jorge Carlos Fonseca.


Na stretnutí s kapverdskými predstaviteľmi v meste Praia ako aj na ministerskom dialógu v stredu v meste Mindelo na ostrove Sao Vicente minister M. Lajčák ocenil stabilitu miestnej demokracie a to, čo krajina vďaka nej dosiahla v ekonomickej a sociálnej oblasti. V mene EÚ tiež potvrdil odhodlanie prehĺbiť existujúce politické partnerstvo a spoluprácu vo viacerých oblastiach.


„EÚ oceňuje kvalitu a hĺbku svojich vzťahov s Kapverdami, ktoré sú pre nás v Afrike spoľahlivým a dôležitým partnerom. Spoločný ministerský dialóg EÚ-Kapverdy by mal toto partnerstvo posunúť dopredu, aby sme mohli spolupracovať ešte tesnejšie,“ povedal na úvod spoločného zasadnutia delegácií EÚ a Kapverd minister M. Lajčák.


Počas následnej diskusie sa obe strany zamerali na možnosti posilnenia spolupráce v oblastiach podpory ekonomického rastu a udržateľného rozvoja, obchodu, investícií a konkurencieschopnosti, ako aj v oblasti bezpečnosti, migrácie, vzdelávania, vedy a inovácií a tiež v energetike. 


Delegácia EÚ vedená ministrom M. Lajčákom vyjadrila vláde Kapverd silnú podporu v jej úsilí zrealizovať potrebné ekonomické reformy. 


Vážnou výzvou a dôležitou prioritou pre Kapverdy je námorná bezpečnosť. Túto ostrovnú krajinu pri západnom brehu Afriky ohrozuje environmentálna kriminalita v podobe nelegálneho a neregulovaného rybolovu a tiež pašovanie narkotík z Južnej Ameriky do Európy, čo má negatívny dosah aj na mieru kriminality v miestnej spoločnosti. Ďalšou výzvou je migrácia, keďže Kapverdy sú cieľovou krajinou pre migrantov z Afriky. 


V rámci ministerského dialógu diskutovali obe strany aj o regionálnych otázkach, ako je situácia v západnej Afrike a Guinejskom zálive, kde je vysoká aktivita medzinárodných námorných pirátov a kde je v celosvetovom meradle jeden z najväčších výskytov ilegálneho a neregulovaného rybolovu. Venovali sa aj globálnym hrozbám ako terorizmus, či klimatické zmeny, ktoré Kapverdy vzhľadom na svoju polohu a podnebie pociťujú veľmi naliehavo.


Background


Súostrovie Kapverdy leží v Atlantickom oceáne neďaleko pobrežia západnej Afriky. Nezávislosť od Portugalska získali v roku 1975, od roku 1990 majú pluralitný systém viacerých politických strán a na rozdiel od veľkej väčšiny afrických štátov nezažili žiadny vojenský prevrat. Na deviatich obývaných ostrovoch žije takmer pol milióna ľudí. 


Kapverdy sú v regióne Afriky príkladom fungujúcej demokracie, politickej stability a pozitívneho sociálneho a ekonomického rozvoja. Považujú sa za jedného z najvýznamnejších partnerov EÚ v Afrike. EÚ je zase pre Kapverdy najväčší obchodný a investičný partner. Napriek nedostatku prírodných zdrojov sa krajine podarilo vypracovať sa z kategórie nízkopríjmových do kategórie krajín so strednými príjmami.

Prezentácia projektov regionálnej spolupráce Kapverd, Kanárskych ostrovov, Madeiry a Azorských ostrovov, ktoré podporuje EÚ. Prezentácia projektov regionálnej spolupráce Kapverd, Kanárskych ostrovov, Madeiry a Azorských ostrovov, ktoré podporuje EÚ. S premiérom Josém Ulissesom de Pina Correia e Silvom. S premiérom Josém Ulissesom de Pina Correia e Silvom. S ministrom zahraničných vecí Kapverd Luisom Filipem Lopesom Tavaresom. S ministrom zahraničných vecí Kapverd Luisom Filipem Lopesom Tavaresom.
S predsedom Národného zrhomaždenia Jorgem Pedrom Mauriciom dos Santosom. S predsedom Národného zrhomaždenia Jorgem Pedrom Mauriciom dos Santosom.