Minister M. Lajčák rokoval s bulharskou rezortnou partnerkou

7.6.2019 | Aktivity ministra | Bulharsko

Priateľská a vynikajúca spolupráca a vysoká úroveň bilaterálnych kontaktov. Aj na tom sa zhodli minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Miroslav Lajčák so svojou bulharskou rezortnou partnerkou Ekaterinou Zacharieva počas rokovania, ktoré sa uskutočnilo dnes (7. júna) v Bratislave.

 

Rokovaniam dominovali európske témy, vrátane hodnotenia výsledkov nedávnych volieb do Európskeho parlamentu a otázok rozširovania EÚ. „Vítam opätovné odporúčanie Európskej komisie otvoriť prístupové rokovania so Severným Macedónskom a Albánskom o členstve v EÚ. Obe krajiny podľa nášho presvedčenia dosiahli dostatočný pokrok potrebný na začatie negociačného procesu. Veríme, že pozitívne orientované závery Rady v júni pomôžu udržať hybnú silu rozširovania a vyslať do regiónu signál, že EÚ ho neopustí.“ uviedol minister M. Lajčák po stretnutí s bulharskou ministerkou, ktorá je na Slovensku pri príležitosti medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC. Minister M. Lajčák uistil svoju partnerku o podpore Slovenska pri ašpiráciách Bulharska na členstvo v Schengene a v eurozóne. Slovenská republika aktívne podporuje aj členstvo Bulharska v OECD.

 

V závere návštevy minister M. Lajčák pripomenul partnerke pozvanie na nadchádzajúce neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí OBSE, ktoré sa uskutoční už 9. júla vo Vysokých Tatrách.