Minister M. Lajčák sa stretol so štátnym ministrom zahraničných vecí Spojených arabských emirátov

7.6.2019 | Aktivity ministra | Spojené arabské emiráty

Potreba preventívneho pôsobenia v regióne Blízkeho východu a využívanie nástrojov efektívneho multilateralizmu. Aj na tom rokoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák so štátnym ministrom zahraničných vecí Spojených arabských emirátov Anwarom Mohammedom Gargašom. Ten je na návšteve Slovenska pri príležitosti konania medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2019. „Veľmi si cením v poradí už tretiu návštevu štátneho ministra a člena federálnej vlády Spojených arabských emirátov na Slovensku. Dokazuje to zvýšený záujem tejto krajiny o prehlbovanie úspešného rozvoja vzťahov,“ uviedol minister M. Lajčák.

 

Počas stretnutia sa obaja predstavitelia zamerali na aktuálny vývoj v krajinách Perzského zálivu a niektoré otázky v širšom regióne Blízkeho východu.  Štátny minister A. M. Gargaš informoval o priebehu a záveroch nedávneho mimoriadneho summitu Ligy arabských štátov v Mekke. „Je potrebné, aby sa posilnila partnerská spolupráca medzi Európou a arabskými krajinami,“ zdôraznil M. Lajčák. Podľa šéfa slovenskej diplomacie prostredníctvom silného euro-arabského partnerstva prispievame nielen k spoločnému dialógu, ale budujeme aj silnú strategickú komunikáciu. „Je našou spoločnou zodpovednosťou preventívne pôsobiť v regióne Blízkeho a stredného východu v úzkej súčinnosti s našimi arabskými partnermi a súčasne s využitím nástrojov efektívneho multilateralizmu,“ uzavrel M. Lajčák.

 

Ministri v rokovaniach ocenili pokrok v bilaterálnych vzťahoch a venovali sa aj najbližším návštevám vládnych predstaviteľov oboch krajín. Už v lete má Slovensko navštíviť delegácia ministerstva investícií zo Spojených arabských emirátov.