Miroslav Lajčák diskutoval v Jordánsku o úlohe regionálnej spolupráce v meniacom sa globálnom svete

6.4.2019 | Aktivity ministra | Jordánsko

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa dnes (6. apríla 2019) zúčastnil 10. zasadnutia Svetového ekonomického fóra (WEF) pre Blízky východ a severnú Afriku v Jordánsku.

 

Minister vystúpil v rámci zahraničnopolitického panela s názvom „Prekonávanie prekážok“, ktorý bol zameraný na viacero aktuálnych otázok týkajúcich sa výziev, potenciálu a strategického postavenia regiónov v rýchlo sa meniacom globálnom svete.

 

Panelu sa zúčastnili lídri z rôznych regiónov,  spoločne s ministrom diskutovali prezident Džibuti Ismail Omar Guelleh, afganský šéf exekutívy Abdullah Abdullah, ministerka turizmu Egypta a štátny minister pre zahraničné vecí Bangladéša.

 

Podľa M. Lajčáka oblasti ako Afganistan, Africký roh, Sahel, ale i západný Balkán predstavujú výzvu, ktorá si vyžaduje alternatívne prístupy k procesom zmierenia a udržania mieru. V diskusii sa minister venoval najmä súčasnej situácii na západnom Balkáne a poučeniam z historických skúseností regiónu. Ako uviedol minister: „neexistuje rovnaké riešenie pre rôzne regionálne okolnosti. Príklad vývoja západného Balkánu však ponúka univerzálne platné poučenie. Zmierenie a pokrok sú možné, ak sú prítomné dva faktory. Prvým sú odvážni lídri s vôľou meniť veci k lepšiemu, tým druhým je spolupráca s  partnermi s jasnou víziou konečného cieľa.“ V uvedenom kontexte privítal nedávny pozitívny posun vo vzťahoch Severného Macedónska a Grécka. Zdôraznil tiež, že budúcnosť regiónu je v Európskej únii a vízia členstva musí byť pri splnení všetkých prístupových podmienok stanovených EÚ naplnená.

 

M. Lajčák absolvoval taktiež viaceré bilaterálne stretnutia. O dianí v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky, či fungovaní Ligy arabských štátov (LAŠ) hovoril s bývalým generálnym tajomníkom Ligy (2001-2011) a exministrom zahraničných vecí Egypta Amr Moussom. Partneri diskutovali aj o spoločných prienikoch vzťahov medzi Ligou arabských štátov a Európskou úniou.

 

Šéf slovenskej diplomacie sa v rámci stretnutia s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Kosova Behgjetom Pacollim zaujímal o možnosti odblokovania dialógu medzi Belehradom a Prištinou, ktorého cieľom by malo byť uzavretie komplexnej právne záväznej dohody o normalizácii ich vzájomných vzťahov. Zároveň poukázal na nekonštruktívne kroky Prištiny, ktoré neprispievajú k budovaniu vzájomnej dôvery, ako bolo zavedenie ciel na dovoz tovarov zo Srbska a Bosny a Hercegoviny. M. Lajčák potvrdil pretrvávajúcu podporu Slovenska reformným a integračným procesom v regióne Západného Balkánu, vrátane Kosova. Ministri hovorili aj o napĺňaní priorít slovenského predsedníctva v rámci OBSE vo vzťahu ku Kosovu a o prípravách júnovej návštevy predsedu OBSE M. Lajčáka v Prištine.

 

Na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Palestíny Rijádom al-Malkím informoval minister Lajčák partnera o prípravnom procese plánovaného otvorenia Slovenského kultúrneho a informačného centra v Jeruzaleme. Partneri tiež prediskutovali súčasné dianie v regióne a dynamiku vo vzťahu Izraela a Palestíny. Minister Lajčák zároveň potvrdil nemennosť pozície EÚ, ktorá v tejto otázke zostáva v súlade s medzinárodným právom a prijatými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN.

 

Bilaterálne otázky rezonovali aj počas stretnutia ministra Lajčáka s jeho jordánskym rezortným kolegom Aymanom Safadim. Partneri konštatovali bezproblémovú spoluprácu ako na dvojstrannej úrovni, tak aj v multilaterálnej oblasti. V rámci medzinárodnej spolupráce vyzdvihli blízkosť názorov na základné medzinárodné a regionálne otázky, medzi ktoré patrí boj proti terorizmu, budúcnosť blízkovýchodného mierového procesu, či ekonomická spolupráca. M. Lajčák pozval jordánskeho ministra na návštevu Slovenskej republiky.

 

S osobitným koordinátorom generálneho tajomníka OSN pre Mierový proces na Blízkom východe Nikolajom Mladenovom hovorili o aktuálnych otázkach okolo eskalujúceho napätia v oblasti Golanských výšin, humanitárnej krízy a vnútropolitickej situácie v regióne.

Miroslav Lajčák na 10. zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) pre Blízky východ a severnú Afriku v Jordánsku. Miroslav Lajčák na 10. zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) pre Blízky východ a severnú Afriku v Jordánsku. Miroslav Lajčák na 10. zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) pre Blízky východ a severnú Afriku v Jordánsku. Miroslav Lajčák na 10. zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) pre Blízky východ a severnú Afriku v Jordánsku. M. Lajčák s bývalým generálnym tajomníkom Ligy arabských štátov (2001-2011) a exministrom zahraničných vecí Egypta Amr Moussom. M. Lajčák s bývalým generálnym tajomníkom Ligy arabských štátov (2001-2011) a exministrom zahraničných vecí Egypta Amr Moussom.
Stretnutie ministra Lajčáka s jeho jordánskym rezortným kolegom Aymanom Safadim. Stretnutie ministra Lajčáka s jeho jordánskym rezortným kolegom Aymanom Safadim. Minister Lajčák s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Kosova Behgjetom Pacollim. Minister Lajčák s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Kosova Behgjetom Pacollim. M. Lajčák s osobitným koordinátorom generálneho tajomníka OSN pre Mierový proces na Blízkom východe Nikolajom Mladenovom. M. Lajčák s osobitným koordinátorom generálneho tajomníka OSN pre Mierový proces na Blízkom východe Nikolajom Mladenovom.
Minister Lajčák na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Palestíny Rijádom al-Malkím. Minister Lajčák na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Palestíny Rijádom al-Malkím. 10. zasadnutie Svetového ekonomického fóra (WEF) pre Blízky východ a severnú Afriku v Jordánsku. 10. zasadnutie Svetového ekonomického fóra (WEF) pre Blízky východ a severnú Afriku v Jordánsku.