Miroslav Lajčák navštívil Kazachstan v pozícii úradujúceho predsedu OBSE

8.4.2019 | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Kazachstan

 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák dnes (8. apríla 2019) absolvoval pracovné  rokovania v Kazachstane. Po návštevách na Ukrajine, v Moldavsku, v krajinách Južného Kaukazu a po rozhovoroch v Moskve tak odštartoval sériu ciest po štátoch Strednej Ázie.

 

M. Lajčák rokoval v nedávno premenovanom hlavnom meste Nur-Sultane so svojím kazašským rezortným partnerom Beirutom Atamukulovom, s predsedníčkou Senátu Parlamentu Kazachstanu Darigou Nazarbajevou a prijal ho aj prezident Kasym-Žomart Tokajev. „Pozitívne vnímam novú dynamiku, ktorou sa dnes vyznačuje Stredná Ázia a ktorá vedie k intenzívnejšej regionálnej spolupráci najmä v oblastiach, ako sú hospodárska spolupráca, konektivita, boj s terorizmom, modernizácia verejnej správy, či ochrana životného prostredia,” uviedol slovenský minister, ktorý zároveň zdôraznil, že Stredná Ázia je z pohľadu európskej bezpečnosti strategicky dôležitým regiónom. Aj v tejto súvislosti pripomenul konferenciu o boji proti terorizmu, ktorú nedávno zorganizovalo Slovensko v rámci svojho predsedníctva v OBSE. M. Lajčák vyjadril podporu pre pokračovanie ďalšej činnosti Programového úradu OBSE v Nur-Sultane, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri posilňovaní kapacít stredoázijských krajín pre implementáciu záväzkov OBSE, vrátane oblastí akými sú policajná a justičná reforma. Minister prezentoval priority predsedníctva, pričom dodal, že Slovensko chce pomôcť regiónu Strednej Ázie zlepšiť podmienky ekologickej bezpečnosti. Šéf slovenskej diplomacie rokoval s partnermi aj o bilaterálnych otázkach. „Kazachstan patrí medzi dôležitých partnerov v rámci obchodno-ekonomickej spolupráce. Ďalšie zvýšenie atraktívnosti podnikateľského prostredia by znamenalo aj zvýšený záujem slovenských investorov o vašu krajinu,” uviedol  v tejto súvislosti.

 

M. Lajčák sa stretol s tamojšími študentmi a absolventmi programov OBSE zameraných na mládež, s ktorými diskutoval o prioritách slovenského predsedníctva v tejto organizácii, ako aj o dvojstranných vzťahov a aktuálnych medzinárodnopolitických otázkach. Za rovnakým účelom sa stretol takisto s predstaviteľmi občianskej spoločnosti.

 

OBSE je v Strednej Ázii prítomná už vyše 20 rokov. Cieľom ciest úradujúceho predsedu OBSE do krajín tohto regiónu je ubezpečiť stredoázijské štáty o podpore nášho predsedníctva v ich  reformných snahách v oblasti bezpečnosti a životného prostredia. Kazašskí partneri ocenili prácu slovenského predsedníctva opierajúc sa o svoje skúsenosti z roku 2010, keď stáli na čele OBSE. M. Lajčák navštívi zajtra v rámci cesty po krajinách Strednej Ázie Kirgizsko.