Mjanmarsko

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

 • 06.02.2019
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Mjanmarsko
  Stupeň odporúčania: 1. Varovanie (výstraha)
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov cestujúcich do Mjanmarska na pretrvávajúce vnútorné konflikty a ozbrojené boje v štáte Rakhine. K ozbrojeným konfliktom dochádza aj v pohraničných oblastiach s Čínou.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: prezidentská republika (prezidenta volí parlament)
Oficiálny názov štátu:
slovensky Mjanmarská zväzová republika
miestny názov Pyidaunzu Thanmada Myama Nainngandaw
anglicky Republic of the Union of Myanmar
Rozloha: 676 578 km2
Počet obyvateľov: 51,48 mil.(údaj z roku 2014)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Nay Pyi Taw (od roku 2005) Neipyijto Naypyidaw alebo Nay Pyi Taw
Počet obyvateľov hlavného mesta: 1,16 mil. (údaj z roku 2016 (odhad))
Úradný jazyk: barmčina
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
barmčina asi 60%
jazyky etnických skupín
Mena: mjanmarský kyat (MMK)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Banagladéš 271 km
Čína 2129 km
India 1468 km
Laos 238 km
Thajsko 2416 km
Dĺžka pobrežia: 1930 km
Administratívne územné členenie: 7 štátov (Kačjinský, Karenský, Kajaský, Monský, Rakhinský /Arakanský/, Šanský), 7 oblastí (Iravadi, Pegu, Makwei, Mandalaj, Skain, Tenaserin, Rangún)
Telefónna predvoľba: +95
Medzinárodná poznávacia značka: MYA
Internetová doména: .mm
HDP na obyvateľa: 1203 (údaj z roku 2015 (údaj SB))
Miera nezamestnanosti: 3,3% (údaj z roku 2014 (údaj SB))
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
budhizmus 88%
kresťanstvo 6,2%
islam 4,3%
Štátny sviatok
dátum sviatok
4. január získanie nezávislosti od Británie
Vznik štátu: 04.01.1948 (Barmský zväz)
História v skratke: 1057 – 1287 Paganské kráľovstvo: prvý zjednotený mjanmarský štát, ktorý vznikol spojením mestských štátov; prijal budhizmus. 1287 Panganské kráľovstvo sa rozpadlo po mongolských nájazdoch. 1531 Dynastia Toungoo opätovne zjednocuje územia Paganského kráľovstva a prípája k ním Šanské štáty (malé kráľovstvá). Postupne stráca územia najmä na juhu. Dynastia zaniká definitívne v roku 1752. 1752 – 1885 Vláda poslednej barmskej dynastie Konbaung položila základy moderného štátu, nebola však schopná zabrániť britskej invázii. 1824 -1948 Britské koloniálne obdobie. Po tretej britsko-barmskej vojne Británia vyhlásila 1.1.1886 anexiu celého barmského územia. 1900 – 1948 Národno-oslobodzovacie hnutie. 1942 – 1944 Japonská okupácia. Po nej sa Barma stala opäť súčasťou britského impéria. Od 1.1.1944 sa Barma stala nezávislou. Jej nový názov bol Barmský zväz. 1962 Vojenský štátny prevrat, vlády sa ujala Revolučná rada, v roku 1974 sa názov štátu zmenil na Socialistická republika Barmský zväz a v r. 1988 na Mjanmarský zväz. 2011 Začali politické reformy, ktoré vyvrcholili voľbami 8.11.2015 a následným vytvorením prvej civilnej vlády po niekoľkých desaťročiach vojenských vlád.
Hlava štátu: prezident Htin Kyaw
Predseda vlády: funkcia predsedu vlády nejestvuje; po voľbách v roku 2015 vznikla špeciálna pozícia “štátnej radkyne” pre líderku víťaznej strany Aung San Suu Kyi. Ide o de facto pozíciu šéfa vlády.
Minister zahraničných vecí: Aung San Sun Kyi, ktorá je zároveň štátnou radkyňou
Dátum konania posledných volieb: 08/11/2015
Výkonná moc v štáte: vláda
Zákonodarný orgán: Zhromaždenie únie “Pyidaungsu Hluttaw” (Assembly of the Union), má 624 členov, dvojkomorový parlament; horná komora “Amyotha Hluttaw” - Snemovňa národností (House of Nationalities) má 224 členov, dolná komora “Pyithu Hluttaw” - Snemovňa predstaviteľov (House of Representatives) má 440 členov.
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
Časové pásmo: MMT (UTC + 6,5), letný čas bez zmeny (UTC + 6,5)
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: http:www.mofa.gov.mm
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Bangkok

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Bangkok
Street: YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25
Town:
slovak native
Bangkok
ZIP:
State:
slovak native
Thailand
Phone: +66 26773445
Mobile phone:
Fax: +66 26773447
E-mail: emb.bangkok@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/bangkok
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Vstup občanov SR na územie Mjanmarska je možný len s platným cestovným dokladom a vízom. Pre SR je akreditované veľvyslanectvo Mjanmarska v Belehrade. Informácie o podmienkach vstupu na územie Mjanmarska sú na webovej stránke http://www.mebelgrade.org/.O udelenie víz je možné požiadať na ktoromkoľvek veľvyslanectve, resp. konzulárnom úrade Mjanmarska, alebo elektronicky na webovej stránke http://evisa.moip.gov.mm/ Z dôvodu výskytu problémov s elektronickým systémom vydávania víz sa odporúča žiadať o vízum na niektorom zo zastupiteľských úradov Mjanmarska. Veľvyslanectvo SR v Bangkoku odporúča pred cestou overiť si na veľvyslanectve Mjanmarska, či sa podmienky vstupu a pobytu na jeho území nezmenili.

 

Rady a odporúčania:

Pred každou cestou do krajiny informovať sa na aktuálnu bezpečnostnú situáciu, zdravotnícku situáciu, overiť si platnosť cestovných dokladov, víz a tiež prípadné rezervácie ubytovania, či iných objednaných a zaplatených služieb. Nezabudnúť na zdravotné poistenie.

Colné a devízové predpisy:

Prísne zakázaný dovoz a vývoz zbraní a drog. Z krajiny je prísne zakázané vyvážať mince, barmské bronzové a mosazné vázy, napodobeniny Budhu, drahé kamene (okrem kúpených vo zvláštných predajniach). Odporúča sa odložiť si doklady o kúpe kvôli možnej kontrole na hraniciach. Pri vtupe do krajiny je potrebné urobiť povinnú výmenu devíz. Odporúča sa pred každou cestou skotrolovať príslušné stránky veľvyslanectva Mjanmarska, prípadne SR.

Informácia pre motoristov:

Na riadenie auta je potrebné mať slovenský ale i medzinárodný vodičský preukaz. Jazdí sa vpravo. Autopožičovní je málo. Požičovne ponúkajú často autá v zlom technickom stave.

Doprava:

Doprava je málo rozvinutá. Na väčšie vzdialenosti sa odporúča letecká doprava. Cestná sieť je v zlom stave, obdobne ako aj autobusová a železničná doprava. Cesty v mestách sú v dobrom stave. Pre poznávanie krajiny je pomerne spoľahlivou lodná doprava po rozsiahlej sieti kanálov. Dopravnými prostriedkami v mestách sú taxíky.

Klimatické podmienky:

Tropické s horúcim a vlhkým počasím najmä v období jún – september. Teploty dosahujú vyše 40 stupňov Celzia. Od decembra do apríla prší menej, vzduch je menej vlhký a teploty príjemenješie. Na severe v horách (nadmorská výška vyše 5000 m n. m.) je počasie úplné odlišné.

Zdravotná starostlivosť:

Vo všeobecnosti na nízkej úrovni. V mestách lepšia. Jestvujú aj súkromné špičkové zdravotnícke zariadenia, tomu však zodpovedajú aj ceny.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Neodporúča sa cestovanie do oblastí v západnej a sverozápadnej časti krajiny, kde sú časté ozbrojené boje. Situácia vo veľkých mestách a v strediskách cestovného ruchu je relatívne bezpečná. Odporúča sa sledovať webové stránky MZVaEZ SR ako aj MZV Mjanmarska.

Práca v krajine: Odporúča sa v každom konkrétnom prípade kontaktovať príslušné veľvyslanectvo Mjanmarska – pre občanov SR veľvyslanectvo v Belehrade.
Dôležité telefónne čísla:

Veľvyslanectvo SR v Thajsku:

Tel.: + 66 2677 3445-6
Fax: + 66 2677 3447
Mobil (pohotovostný): + 66 8167 4611

   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Mjanmarsko/Barma - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 06.02.2019
  | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Mjanmarsko
  Stupeň odporúčania: 1. Varovanie (výstraha)
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov cestujúcich do Mjanmarska na pretrvávajúce vnútorné konflikty a ozbrojené boje v štáte Rakhine. K ozbrojeným konfliktom dochádza aj v pohraničných oblastiach s Čínou.
 • ikonka galerie
  01.02.2018
  | Aktivity veľvyslancov | Humanitárna pomoc | Mjanmarsko
  Veľvyslanec Slovenskej republiky v Dillí Žigmund Bertók dnes za účasti honorárneho konzula SR v Dháke Aliho Mirana odovzdal v meste Cox´s Bazaar v Bangladéši slovenskú humanitárnu pomoc predstaviteľom vlády Bangladéšskej ľudovej republiky.
 • 28.04.2016
  | Poverovacie listiny | Mjanmarsko
  V prezidentskom paláci v hlavnom meste Nay Pyi Taw odovzdal 27. apríla 2016 veľvyslanec Stanislav Opiela poverovacie listiny mjanmarskému prezidentovi U Htin Kyawovi.
 • ikonka galerie
  07.11.2014
  | Aktivity ministra | Mjanmarsko
  Historicky prvou návštevou člena exekutívy SR v Mjanmarsku ukončil dnes (7. novembra 2014) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák svoju týždňovú cestu po troch krajinách juhovýchodnej Ázie, v rámci ktorej rokoval s vysokými predstaviteľmi Singapuru a Vietnamu. Cieľom návštevy, ktorá sa uskutočňuje na pozvanie ministra zahraničných vecí Mjanmarska Wunna Maung Lwina, je oživiť bilaterálne politické vzťahy a naštartovať obchodnú a ekonomickú spoluprácu.
 • ikonka suboru
  03.09.2014
  | Ekonomické správy | Ministerstvo pre podnikateľov | Singapur | Vietnam | Mjanmarsko
  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje o možnosti zúčastniť sa podnikateľskej delegácie pri príležitosti návštevy predsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v Singapúre, Vietname a Mjanmarsku v termíne 3. - 7. 11. 2014.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://http:www.mofa.gov.mm
Dôležité telefónne čísla:

Veľvyslanectvo SR v Thajsku:

Tel.: + 66 2677 3445-6
Fax: + 66 2677 3447
Mobil (pohotovostný): + 66 8167 4611

MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

nerealizuje sa

Krajania a krajanské komunity:

nie sú