Namíbia

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Namíbijská republika
anglicky Republic of Namibia
Rozloha: 824 292 km2
Počet obyvateľov: 2 165 828(údaj z roku 2012)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Windhoek Windhoek Windhoek
Počet obyvateľov hlavného mesta: 342 000 (údaj z roku 2010)
Úradný jazyk: anglický, používaná je aj nemčina a afrikánčina spolu s miestnymi černošskými jazykmi
Mena: namíbijský dolár, možno používať aj juhoafrický rand (NAD)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Angolská republika 1427
Botswanská republika 1544
Juhoafrická republika 1005
Zambijská republika 244
Administratívne územné členenie: 13 regiónov: Erongo, Hardap, Karas, Khomas, Kunene, Caprivi (Liambezi), Ohangwena, Okavango, Omaheke, Omusati, Oshana, Oshikoto, Otjizondjupa
Telefónna predvoľba: +264
Medzinárodná poznávacia značka: NA
Internetová doména: .na
HDP na obyvateľa: 11 400 (údaj z roku 2015)
Miera nezamestnanosti: 28,1% (údaj z roku 2014)
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
kresťania 80
domorodé náboženstvo 10
Štátny sviatok
dátum sviatok
21.3. Deň vyhlásenia nezávislosti
Vznik štátu: 21.03.1990 ()
Hlava štátu: Dr. Hage G. Geingob
Predseda vlády: Saara Kuugongelwa Amadhila
Minister zahraničných vecí: Netumbo Nandi-Ndaitwah
Dátum konania posledných volieb: 27/11/2019
Výkonná moc v štáte: prezident volený v priamych voľbách na 5 rokov, menuje vládu
Zákonodarný orgán: dvojkomorový parlament – Národné zhromaždenie, 104 poslancov volených priamo na 5 rokov a Národná Rada so 46 kreslami.
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 09.11.1997
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.mfa.gov.na
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Pretória

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Pretoria
Street: 930 ARCADIA Street, Arcadia
Town:
slovak native
ZIP:
State:
slovak native
South Africa
Phone: +27 123422051, +27 123422052
Mobile phone:
Fax: +27 123423688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/pretoria
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Občania Slovenskej republiky potrebujú na vstup do krajiny cestovný pas s platnosťou presahujúcou dobu pobytu v Namíbii najmenej o 6 mesiacov a platné vízum vydané napr. na Veľvyslanectve Namíbie vo Viedni. O predĺženie víza je potrebné požiadať na imigračnom úrade v Namíbii. Pobyt v krajine po uplynutí platnosti víza je trestne stíhaný.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Miestne špecifiká:

Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne príslušné je Veľvyslanectvo SR v Pretórii v Juhoafrickej republike. V rámci konzulárnej spolupráce nevyhnutnú konzulárnu pomoc a asistenciu v prípade núdze, katastrofy alebo krízy bude slovenským občanom a krajanom v Namíbii oskytovať Veľvyslanectvo Nemecka vo Windhoeku.

 


Upozorňujeme slovenských občanov, ktorí plánujú cestu do Namíbie, že v krajine boli v minulom období zaznamenané prípady ochorenia na detskú obrnu, vo väčšine podozrivých prípadov netypicky u dospelých jedincov nad 20 rokov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo skúmaných vyše 30 podozrení na nakazenie vírusom obrny typu 1 v hlavnom meste Windhoek a jeho okolí. Príslušné orgány v Namíbii skúmajú pôvod vírusu, ktorý sa v krajine nevyskytoval od roku 1996. Odporúčame slovenským občanom pred cestou do Namíbie si overiť, že sú proti vírusu obrny riadne zaočkovaní. Bližšie informácie sú webovej stránke WHO www.who.org, ktorá prípady ochorenia na obrnu v Namíbii intenzívne sleduje.


Namíbia je jednou z najmenej objavených afrických krajín, plná kontrastov. Napriek veľkej teritoriálnej rozlohe žije v Namíbii len okolo 2 mil. ľudí, čo je spôsobené skutočnosťou, že veľkú časť územia predstavuje púšť. Absolvovať červené púštne duny Namíbie na terénnom vozidle spolu so západom slnka na púšti sú neopakovateľným zážitkom. Ubytovacie kapacity v Namíbii sú kvalitné avšak obmedzené, preto je nutné mať rezerváciu potvrdenú pred cestou.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Colné a devízové predpisy:

Bezcolne môžu tovar do krajiny pre vlastnú potrebu doviezť len osoby staršie ako 16 rokov. Povolený je import 400 ks cigariet alebo 50 ks cigár, či 250 g tabaku, 1 l destilátu, 2 l vína, 250 ml toaletnej vody a darčeky v hodnote do 500 ZAR

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Informácia pre motoristov:

V Namíbii sa jazdí po ľavej strane vozovky. Povinné sú bezpečnostné pásy na všetkých sedadlách. Vzhľadom na veľké vzdialenosti je pri cestách autom potrebné mať dostatočné zásoby vody a pohonných hmôt. Pri cestách do púštnych a piesočnatých oblastí odporúčame použiť vozidlá s pohonom všetkých 4 kolies. Vzhľadom na to, že v krajine je vysoký počet zvierat pohybujúcich sa voľne po vozovke a kvôli väčšinou nízkej kvalite vozoviek, odporúčame motoristom vyhýbať sa cestovaniu po zotmení a v noci. Vyžadovaný je medzinárodný vodičský preukaz.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 01/10/2019

Doprava:

V krajine je celkom rozvinutá železničná sieť, ktorá spája väčšie mestá, vlaky sú však pomalé. Využiteľnejšia je medzimestská autobusová doprava.

Klimatické podmienky: Na drvivej časti krajiny sa rozprestiera púšť, podnebie je horúce a suché, s občasnými zrážkami
Zdravotná starostlivosť:

Odporúčané je očkovanie proti tetanu. V severných oblastiach krajiny (Etosha, Ovambu a Caprivi) je zvýšené nebezpečenstvo výskytu malárie, preto sa odporúča užívať chemické profylaktiká pred cestou a počas pobytu využívať repelenty proti hmyzu. Na juh od hlavného mesta Windhoeku sa vyskytuje detská obrna. Existuje tiež riziko nákazy bilharziou, preto sa neodporúča kúpanie v sladkých vodách.Namíbia patrí medzi krajiny s vysokou mierou výskytu HIV/AIDS. Nakazených je cca 20% jej dospelého obyvateľstva.Zdravotníctvo je na pomerne dobrej úrovni. Pred cestou je potrebné uzavrieť poistenie liečebných nákladov. Voda z kohútikov je pitná, odporúčame však uprednostniť stolovú balenú vodu. V Namíbii je voda drahá, preto zdvorilo rešpektovať šetrenie vodou.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Bezpečnostná situácia je v Namíbii stabilizovaná, napriek tomu sa odporúča zachovávať ostražitosť a dodržiavať základné pravidlá osobnej bezpečnosti. Nevystavovať príliš hodnotné veci, pri kempovaní sa ubezpečiť, že drahé predmety nie sú ponechané bez dozoru. Nie je vhodné cestovať púšťou v noci. Pri kúpaní v riekach hrozí nebezpečenstvo napadnutia krokodílmi alebo hrochmi.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Dôležité telefónne čísla: jednotné číslo núdzového volania - 10111
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Namíbia - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.mfa.gov.na
Dôležité telefónne čísla: jednotné číslo núdzového volania - 10111
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: