O aktuálnom dianí, bilaterálnej a ekonomickej spolupráci s veľvyslankyňou Nového Zélandu

20.11.2015 | Aktivity štátnych tajomníkov | Nový Zéland

O aktuálnom dianí vo svete, ekonomickej a bilaterálnej spolupráci Slovenskej republiky a Nového Zélandu hovorili dnes (20. novembra) štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Igor Slobodník s veľvyslankyňou Nového Zélandu v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Deborah Geelsovou.

Bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Novým Zélandom sú založené na spoločných hodnotách demokracie, právneho štátu, dobrej správe vecí verejných, dodržiavania ľudských práv a názoroch na medzinárodné otázky. Dobré vzájomné vzťahy potvrdila aj májová úspešná návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka na Novom Zélande, počas ktorej bola obojstranne prejavená ochota pripraviť dvojstrannú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Prvé expertné rokovania k jej uzatvoreniu prebehnú v decembri tohto roka.

I. Slobodník počas prijatia vyzdvihol aj pozitívne ekonomické výsledky Nového Zélandu: „Blahoželáme Novému Zélandu, ktorý sa zaradil medzi najrýchlejšie rastúce krajiny v ekonomickej oblasti v OECD a taktiež získal 2. najlepšie hodnotenie podnikateľského prostredia.“ Partneri hovorili aj o priorite Nového Zélandu, ktorou je dohoda o voľnom obchode (FTA) s krajinami Európskej únie. Je pravdepodobné, že návrh negociačného mandátu FTA bude predmetom rokovaní práve počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Partneri počas stretnutia hovorili o viacerých aktuálnych témach ako migračná kríza, predsedníctvo SR v Rade EÚ. I. Slobodník informoval novozélandskú veľvyslankyňu o niektorých očakávaných prioritách tria a slovenského predsedníctva, ktoré preberieme v júni 2016. I. Slobodník počas stretnutia vyjadril pripravenosť pozitívne zvážiť podporu kandidatúre Nového Zélandu na Výbor pre práva osôb so zdravotným postihnutím a zároveň požiadal veľvyslankyňu o podporu slovenskej kandidatúry do Rady OSN pre ľudské práva na roky 2018-2020.