O možnostiach spolupráce v oblasti detskej literatúry

30.7.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Taiwan

Pod záštitou Literárneho informačného centra (LIC) sa v pondelok (29. júla 2019) konalo stretnutie taiwanských a slovenských vydavateľov, autorov, ilustrátorov kníh pre deti a kultúrnych diplomatov. Počas stretnutia diskutovali partneri o vzájomnej spolupráci na viacerých úrovniach, ktorého spoločným cieľom je výmena skúseností i konkrétnych titulov, ktoré by sa mohli preložiť a dostať tak na slovensko-taiwanský knižný trh. 

 

Zamestnankyňa SEKÚ Taipei Chen Liang Podstavek, ktorá študovala na Univerzite Komenského v Bratislave na katedre slovenského jazyka, bola začiatkom roka pozvaná na prednášku o slovenskej detskej literatúre pre taiwanských spisovateľov a vydavateľov na knižnom veľtrhu v Taipei. Aktuálna aktívna spolupráca medzi vydavateľstvami je aj jej zásluhou a grantový systém LIC- SLOLIA podporuje aj jej preklady slovenských kníh v zahraničí. Ch. L. Podstavek momentálne pracuje na Dievčatku z veže od Jany Bodnárovej, či na knihe Pavla Dobšinského O dvanástich mesiačikoch s ilustráciami Petra Uchnára.

 

Vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave Larry Tseng zorganizoval pre taiwanskú delegáciu stretnutie na ktorom došlo ku krstu novej knihy Babička Joyce od vydavateľstva LÚČ.  Kniha o babičke Joyce je prvou detskou knihou od taiwanského autora preloženou z čínštiny do slovenčiny. Príbeh o babičke Joyce je na Taiwane veľmi známy a silný. Rozpráva o babičke vlastným menom Joyce McMillan, ktorá prišla z USA na Taiwan, kde sa dlhé roky venovala deťom s detskou obrnou. 

 

Slovenská a taiwanská detská literatúra je rôznorodá, s veľkým množstvom zaujímavých príbehov, ktoré je možne adaptovať na viaceré zahraničné trhy. Na Taiwane je taktiež o slovenskú detskú literatúru veľký záujem a práve vďaka týmto rozprávkam sa môže detský čitateľ a poslucháč dozvedieť viac o Slovensku, slovenskej kultúre a zvykoch. Taiwanská skupina vydavateľov, autorov, ilustrátorov počas návštevy pozvala slovenských partnerov na workshop a prezentácie na Taiwane.