Obnovenie činnosti honorárneho konzulátu SR v Monaku

10.9.2015 | Aktivity ministra | Honorárne konzuláty | Monako

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák odovzdal v stredu 9. septembra v Monte Carle konzulský patent a uviedol tak do funkcie novú honorárnu konzulku SR v Monaku Tatianu Parackovú. Na znovuotvorení honorárneho konzulátu, ktorý bol neobsadený od roku 2013, sa zúčastnil v rámci oficiálnej návštevy Monackého kniežatstva.

„Obnovenie činnosti honorárneho konzulátu je potvrdením nášho záujmu o prehlbovanie kontaktov s Monakom vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,“ uviedol minister M. Lajčák na slávnostnom akte v prítomnosti monackého premiéra a členov monackého kabinetu, ako aj osobností ekonomického a spoločenského života kniežatstva. „Zároveň je to nový impulz pre zvýšenie dynamiky našej spolupráce a symbolický návrat Slovenska do pulzujúceho centra života na Azúrovom pobreží,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

Monako je dlhodobo príťažlivá destinácia pre slovenských turistov i podnikateľov a honorárny konzulát SR tam fungoval od roku 1995 do roku 2013, keď zomrela predchádzajúca honorárna konzulka. „Verím, že aj pod novým vedením bude náš honorárny konzulát pôsobiť ako efektívny a spoľahlivý podporovateľ kontaktov medzi Slovenskom a Monakom; že bude reprezentovať Slovensko a sprostredkovávať kontakty medzi našimi podnikateľmi a občanmi,“ povedal minister M. Lajčák.

Počas slávnostného aktu znovuotvorenia slovenského honorárneho konzulátu podpísali predstavitelia Monackej komory pre ekonomický rozvoj a Slovenskej a obchodnej a priemyselnej komory dohodu o spolupráci. Táto dohoda by mala prispieť k zvýšeniu intenzity podnikateľských misií z oboch krajín, k výmene informácií o veľtrhoch, výstavách, konferenciách, ako aj pri propagácii cestovného ruchu.

Minister M. Lajčák sa okrem toho stretol aj predsedom Asociácie honorárnych konzulov Monaka Mustafom al Solhom a členmi výkonného výboru asociácie. V rozhovore s nimi podčiarkol nezastupiteľnú úlohu honorárnych konzulov ako sprostredkovateľov priamych kontaktov medzi rôznymi subjektmi krajín, v ktorých pracujú a ktoré reprezentujú. Funkcia honorárneho konzula je čestná a vykonávaná bez nároku na honorár. Slovensko má k dnešku 180 honorárnych konzulov.

Dnes pokračuje návšteva ministra M. Lajčáka v Monaku rokovaniami s premiérom, ministrom zahraničných vecí a predstaviteľmi monackého parlamentu.

Odovzdávanie konzulského patentu Tatiane Parackovej. Odovzdávanie konzulského patentu Tatiane Parackovej. S novou honorárnou konzulkou SR v Monaku Tatianou Parackovou a s Lúčnicou počas slovenského večera v Monte Carle. S novou honorárnou konzulkou SR v Monaku Tatianou Parackovou a s Lúčnicou počas slovenského večera v Monte Carle. Podpis dohody o spolupráci medzi SOPK a Monackou komorou pre ekonomický rozvoj. Podpis dohody o spolupráci medzi SOPK a Monackou komorou pre ekonomický rozvoj.