Oficiálna návšteva predsedu vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho v Azerbajdžanskej republike

16.11.2018 | Azerbajdžan

Predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini uskutočnil  v dňoch 12.-14. novembra 2018 spolu s podpredsedom vlády a ministrom financií SR Petrom Kažimírom a ministrom hospodárstva SR Petrom Žigom oficiálnu návštevu Azerbajdžanskej republiky. Išlo o historicky prvú oficiálnu návštevu jedného z troch najvyšších ústavných činiteľov SR. Premiér SR rokoval v rámci návštevy s prezidentom Azerbajdžanskej republiky Ilhamom Alievom, predsedom vlády Azerbajdžanskej republiky Novruzom Mammadovom a s podpredsedom vlády pre investície Azerbajdžanskej republiky Alim Achmadovom. Súčasťou delegácie bola aj početná skupina slovenských podnikateľov.

 

Strany ocenili aktuálny stav dvojstrannej spolupráce. Zhodli sa, že má značný a nie naplno využitý potenciál. Týka sa to predovšetkým obchodno-ekonomickej a kultúrnej oblasti. V tejto súvislosti akcentovali potrebu dobudovania zmluvno-právnej základne, zintenzívnenie politického dialógu a založenie spoločnej Medzivládnej komisie pre hospodársku spoluprácu. Predseda vlády SR označil Azerbajdžanskú republiku za jednu z prioritných krajín SR v danom regióne. Potvrdzuje to aj zámer otvoriť diplomatické zastúpenie v Baku. Krajiny plánujú uzatvoriť zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, ako aj zmluvu o ochrane investícií. Podľa premiéra P. Pellegriniho Slovensko môže azerbajdžanským investorom veľa ponúknuť. „Na Slovensku pôsobia inovatívne firmy, ktoré môžu byť veľmi zaujímavé pre ťažobný priemysel. Máme firmy aj v oblasti biomedicíny, nanotechnológií či zbrojárskeho priemyslu," konštatoval Pellegrini.

 

P. Pellegrini otvoril Slovensko-azerbajdžanské podnikateľské fórum. Pred začiatkom podujatia sa stretol  s ministrom hospodárstva  Azerbajdžanskej republiky Šachinom Mustafajevom, s ktorým diskutoval o možnostiach zvýšenia obchodnej výmeny medzi SR a Azerbajdžanskou republikou. V rámci svojho príhovoru na otvorení fóra prezentoval priaznivé podnikateľské a investičné prostredie na Slovensku. Zdôraznil, že SR je ako jediná z krajín V4 členom eurozóny. Vyzdvihol skutočnosť, že podnikatelia oboch krajín uzatvorili ešte pred zahájením fóra viacero dokumentov o spolupráci.

 

Predseda vlády SR položil veniec k pamätníku Heydara Alieva a k večnému ohňu v Aleji martýrov.